Dnes Středa - jasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Některé pražské školy zařazují Ukrajince do tříd, jiné do adaptačních skupin
Ilustrační foto: archiv

Některé pražské školy zařazují Ukrajince do tříd, jiné do adaptačních skupin

Zatížení škol ukrajinskými uprchlíky v Praze se podobně jako v celém Česku lokálně liší. Rozdíly jsou mimo jiné v postupu začleňování Ukrajinců do vzdělávání. Zatímco někde je integrují rovnou do svých běžných tříd, v dalších školách s nimi pracují v adaptačních skupinách. Odlišné jsou kapacity míst i personálu. Některé školy v hlavním městě již přijaly desítky uprchlíků. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol, které oslovila ČTK.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce školy situaci zatím většinou zvládají. Nápor zažívají hlavně v Praze a ve Středočeském kraji, řekl. Uvítaly by, kdyby se zlepšilo třeba financování asistentů z řad Ukrajinců, které podle Zajíce školy dosud často platí ze svých rozpočtů.

„Původně ministerstvo školství tvrdilo, že se budou platit z Národního pedagogického institutu, který ale teď údajně finance pro tyto účely nemá," řekl ČTK.

Podle Zajíce školy v zařazování Ukrajinců postupují v současnosti dvěma způsoby. Někde je přijímají rovnou do českých tříd, jinde pro ně mají adaptační skupiny, popsal. Který postup je lepší, je podle něj nyní těžké posoudit.

Adaptační skupiny označil za ideální v případě, že by uprchlíci z ČR brzo opět odešli. Výhodou integrace do tříd je podle něj to, že jsou děti víc v kontaktu s češtinou a mohou se rychleji začlenit mezi Čechy.

Cestou adaptačních skupin se vydaly například školy v Praze 7. Podle ředitele ZŠ Strossmayerovo náměstí Františka Rady vedou tyto skupiny ukrajinské učitelky a děti v nich mají mimo jiné i výuku češtiny.

V ZŠ Strossmayerovo náměstí jsou tyto skupiny dvě a chodí do nich asi 36 dětí. Do běžných tříd by se mohly zařadit zřejmě od začátku příštího školního roku.

Naopak ZŠ Na Líši v Praze 4 má ve svých 18 běžných třídách už nyní 25 dětí uprchlíků. Podle ředitele Václava Hlinky, který je zástupcem Asociace ředitelů základních škol pro Prahu, má škola s integrací cizinců zkušenosti 20 let.

Práci s Ukrajinci považuje ve srovnání s jinými cizinci za snazší v tom, že mluví jazykem blízkým češtině a mohou získat pomoc krajanů, kteří v zemi žijí už delší dobu. Školy podle něj obdržely z ministerstva školství i neziskových organizací také dost návodů, jak při začleňování uprchlíků postupovat.

ZŠ Na Líši může podle Hlinky přijmout ještě několik dalších uprchlíků. „Od městské části máme povolenou výjimku do tříd, takže máme některou třídu přes 30 (žáků),“ řekl. Zájem o přijetí Ukrajinců se podle něj ale v poslední době hodně zmenšil.

„Asi největší byl hned po jarních prázdninách ve druhé polovině března,“ uvedl. Doučování češtiny podle něj zajišťují pedagogové školy, kteří za to dostávají peníze z evropských dotací. Nejsou tak podle něj zatím potřeba ani učitelé navíc.

V ZŠ Pečky na Kolínsku, kterou vede Zajíc, je nyní 17 ukrajinských uprchlíků a dalších 20 na přijetí čeká. Škola už proto také podle ředitele zažádala o navýšení kapacity, takže v některých ročnících pak bude mít i přes 30 žáků ve třídě.


Autor: ČTK

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru