Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Některé pražské školy zařazují Ukrajince do tříd, jiné do adaptačních skupin
Ilustrační foto: archiv

Některé pražské školy zařazují Ukrajince do tříd, jiné do adaptačních skupin

Zatížení škol ukrajinskými uprchlíky v Praze se podobně jako v celém Česku lokálně liší. Rozdíly jsou mimo jiné v postupu začleňování Ukrajinců do vzdělávání. Zatímco někde je integrují rovnou do svých běžných tříd, v dalších školách s nimi pracují v adaptačních skupinách. Odlišné jsou kapacity míst i personálu. Některé školy v hlavním městě již přijaly desítky uprchlíků. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol, které oslovila ČTK.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce školy situaci zatím většinou zvládají. Nápor zažívají hlavně v Praze a ve Středočeském kraji, řekl. Uvítaly by, kdyby se zlepšilo třeba financování asistentů z řad Ukrajinců, které podle Zajíce školy dosud často platí ze svých rozpočtů.

„Původně ministerstvo školství tvrdilo, že se budou platit z Národního pedagogického institutu, který ale teď údajně finance pro tyto účely nemá," řekl ČTK.

Podle Zajíce školy v zařazování Ukrajinců postupují v současnosti dvěma způsoby. Někde je přijímají rovnou do českých tříd, jinde pro ně mají adaptační skupiny, popsal. Který postup je lepší, je podle něj nyní těžké posoudit.

Adaptační skupiny označil za ideální v případě, že by uprchlíci z ČR brzo opět odešli. Výhodou integrace do tříd je podle něj to, že jsou děti víc v kontaktu s češtinou a mohou se rychleji začlenit mezi Čechy.

Cestou adaptačních skupin se vydaly například školy v Praze 7. Podle ředitele ZŠ Strossmayerovo náměstí Františka Rady vedou tyto skupiny ukrajinské učitelky a děti v nich mají mimo jiné i výuku češtiny.

V ZŠ Strossmayerovo náměstí jsou tyto skupiny dvě a chodí do nich asi 36 dětí. Do běžných tříd by se mohly zařadit zřejmě od začátku příštího školního roku.

Naopak ZŠ Na Líši v Praze 4 má ve svých 18 běžných třídách už nyní 25 dětí uprchlíků. Podle ředitele Václava Hlinky, který je zástupcem Asociace ředitelů základních škol pro Prahu, má škola s integrací cizinců zkušenosti 20 let.

Práci s Ukrajinci považuje ve srovnání s jinými cizinci za snazší v tom, že mluví jazykem blízkým češtině a mohou získat pomoc krajanů, kteří v zemi žijí už delší dobu. Školy podle něj obdržely z ministerstva školství i neziskových organizací také dost návodů, jak při začleňování uprchlíků postupovat.

ZŠ Na Líši může podle Hlinky přijmout ještě několik dalších uprchlíků. „Od městské části máme povolenou výjimku do tříd, takže máme některou třídu přes 30 (žáků),“ řekl. Zájem o přijetí Ukrajinců se podle něj ale v poslední době hodně zmenšil.

„Asi největší byl hned po jarních prázdninách ve druhé polovině března,“ uvedl. Doučování češtiny podle něj zajišťují pedagogové školy, kteří za to dostávají peníze z evropských dotací. Nejsou tak podle něj zatím potřeba ani učitelé navíc.

V ZŠ Pečky na Kolínsku, kterou vede Zajíc, je nyní 17 ukrajinských uprchlíků a dalších 20 na přijetí čeká. Škola už proto také podle ředitele zažádala o navýšení kapacity, takže v některých ročnících pak bude mít i přes 30 žáků ve třídě.


Autor: ČTK

Farmářské trhy v Praze 11 začnou v pondělí

Včera v 11:13

Farmářské trhy Prahy 11 začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 29. listopadu.

V šest U Kalicha

31. března 2023 v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

30. března 2023 ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

30. března 2023 v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

30. března 2023 ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Další články
Nahoru