Dnes Pondělí - zatazeno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Některé pražské radnice budou úředníky pravidelně testovat na covid-19
Odběrové místo. Foto: VFN

Některé pražské radnice budou úředníky pravidelně testovat na covid-19

Některé pražské radnice plánují své zaměstnance pravidelně testovat na covid-19, přestože jim to vládní opatření nenařizuje. Z domova aktuálně pracuje minimum úředníků. Důvodem je mimo jiné to, že u mnohých agend úřadu není pro zaměstnance možné home-office zavést, uvedli na dotaz ČTK mluvčí městských úřadů v hlavním městě.

V Praze 9 zaměstnance úřadu antigenním testem testují každý čtvrtek, přičemž poprvé sto tamních úředníků test podstoupilo 25. února. Antigenní test podstoupil každý zaměstnanec, který vstoupil do budovy radnice a neprokázal se negativním výsledkem vlastního testu z posledních dní," uvedla dnes pro ČTK mluvčí radnice Marie Kurková. 

Testování zajišťují zdravotníci z firmy GHC Genetics, která spolu s městskou částí provozuje odběrové místo v Poliklinice Prosek a podílí se na testování žáků ve školách zřizovaných radnicí. 

Každý týden budou úředníky testovat podle mluvčí Andrey Zoulové i v Praze 2. Od tohoto týdne bude testování zajišťovat závodní lékař. Odběrů se podle Zoulové bude účastnit většina zaměstnanců kromě těch, kteří nákazu v minulých třech měsících prodělali nebo test v daném období podstoupili na odběrovém místě. 

Plošné testování svých zaměstnanců naopak neplánuje radnice v Praze 4. Tamní úředníci se ale podle mluvčího Jiřího Bigase mohou nechat otestovat na Poliklinice Zelený pruh. V Praze 10 plošné testování zatím zvažují, uvedl mluvčí úřadu Jan Hamrník. Radnice má podle něj asi 400 zaměstnanců. 

Povinné testování, nařízené vládou, se dotkne pracovníků některých městských firem. Podstoupit ho budou muset třeba zaměstnanci akciové společnosti 4-Majetková, která má na starost správu nemovitostí Prahy 4. V Praze 7 zase nyní podle mluvčího úřadu Martina Vokuše řeší pravidelné testování zaměstnanců městské úklidové a správní firmy 7U. 

Ve firmě Hortus správa zeleně, kterou zřizuje Praha 9, se podle Kurkové pracovníci testují od února. Na odběry zaměstnanci chodí na veřejné odběrové místo v ulici Kytlická na Proseku dvakrát týdně. 

Antigenní testy mají stejně jako pracovníci městských úřadů hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Práci z domova podle Zoulové vykonávají asi tři procenta úředníků. Home-office podle mluvčí nelze pracovníkům většiny agend, které úřad zajišťuje, nařídit. „Úřad městské části Praha 2 musí i nadále vyřizovat všechny kontaktní agendy za přítomnosti úředníka a veřejnosti," uvedla.

Práci na dálku nelze nařídit všem úředníkům ani podle mluvčího Bigase. Důvodem je mimo jiné i to, že ve svých domácích počítačích by pracovníci úřadu neměli potřebné programy a databáze, které pro svou práci potřebují. V Praze 10 podle Hamrníka využívají částečný home office. Podobně na úřadu v Praze 4 jsou v aktuálních zpřísněných podmínkách osobně přítomni jen nezbytní pracovníci. Na klientských pracovištích funguje podle Vokuše směnný provoz. 

Aby se snížilo riziko nákazy covidem-19 u lidí, kteří pracují na přepážkách a zajišťují vydávání občanských průkazů, cestovních pasů a podobně, tak například v Praze 9 omezili počet otevřených přepážek. Při jejich obsluze se úředníci po týdnu střídají. Za stávajícího režimu práce úřady proto za teplo, elektřinu nebo údržbu kanceláří podle svých mluvčích spíše neušetří. 

„Úspory jsou zanedbatelné, protože do zaměstnání chodí každý, kdo je v kanceláři sám, nebo jsou pracovní kolektivy rozděleny tak, aby polovina zůstala na home-office a druhá pracovala v kancelářích," dodala Kurková. 

Povinné testování ve firmách schválila vláda v pondělí a již dříve důrazně vyzvala k využívání home-office. Podniky nad 250 zaměstnanců podle vládního usnesení musí otestovat všechny lidi do 12. března, firmy s 50 až 249 pracovníky do 15. března.


Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Testovací centrum na covid-19 odbaví 180 lidí za hodinu bez rezervace a front

13. dubna 2021 v 09:00

Nové testovací centrum na covid-19 se otevřelo 28. března v Praze 11 ve zdravotnickém centru FYZIOklinika. Díky vlastní aplikaci pro rychlejší administraci sem může člověk přijít bez rezervace a po dvou minutách být hotov. Kapacity zdravotníků zvládají i nejvytíženější časy a firemní skupiny bez...

Praha 13 prominula podnikatelům poplatky z ubytování

13. dubna 2021 v 08:26

Vedení Prahy 13 svým aktuálním rozhodnutím prodloužilo dobu, ve které nemusí místní podnikatelé hradit poplatky z ubytování.

Praha 7 se zapojí do pilotního projektu PCR pooling testování

12. dubna 2021 v 16:55

Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou spouští v ZŠ Fr. Plamínkové pilotní testování metodou PCR poolingu. Systém průkazných a spolehlivých PCR testů nabízí možnost návratu všech dětí do škol při testování bezpečnou a šetrnou formou, cenově srovnatelnou se současnými antigenními...

Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

11. dubna 2021 v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Další články
Nahoru