dnes
Pondělí - prehanky-dest
22°C
zítra
Úterý - zatazeno
20°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
21°C
Některé pražské památky budou kvůli rekonstrukcím v turistické sezoně uzavřeny
Rekonstrukce budovy Národního muzea je v plném proudu, pracuje se především v interiérech. Foto: JP

Některé pražské památky budou kvůli rekonstrukcím v turistické sezoně uzavřeny

Některé významné pražské památky v letošní turistické sezoně omezují rekonstrukce. Do konce léta nebude vidět staroměstský orloj, za kterým obvykle míří davy turistů. Lešení stojí kolem věže Staroměstské radnice, ochoz na věži je ale po loňské rekonstrukci otevřen. Do října zůstane uzavřená historická budova Národního muzea na Václavském náměstí a lidé se do července neprojdou ani parkem v okolí Petřína, který se předělává. Vyplývá to z informací správců pražských památek. V hlavním městě se ale chystá řada událostí věnovaných oslavám 100 let od vzniku Československa.

Loňskou turistickou sezonu poznamenal zavřený ochoz na věži Staroměstské radnice. Ten byl loni v prosinci po rekonstrukcích otevřen. Letos musí turisté do konce léta počítat s tím, že neuvidí orloj. Památku nahradila v polovině března obrazovka, na které je promítán virtuální orloj. Ten skutečný je v dílnách, kde na něm pracují hodináři a restaurátoři.

Letošní sezona by měla být poslední, při které bude zavřena historická budova Národního muzea. Ta byla kvůli havarijnímu stavu uzavřena v roce 2011 a letos v říjnu se částečně otevře návštěvníkům u příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa a 200 let od založení Národního muzea.

V únoru až březnu příštího roku by měly být podle nedávného sdělení ministra kultury Ilji Šmída pro veřejnost otevřeny všechny prostory. Některé exponáty jsou ale k vidění v jiných budovách Národního muzea.

Mezi turisticky oblíbená místa patří také Petřínská rozhledna, z níž je možné prohlédnout si českou metropoli z výšky. Atraktivní park v jejím okolí však letos návštěvníci neuvidí. Na začátku března začaly práce na obnově parku a potrvají do července. Budou vytvořeny nové pěší promenády, obnovena mlatová plocha pod rozhlednou a alej okrasných stromů.

Vyšehrad patří mezi památky, které přivítají turisty v plné kráse. „Vzhledem k velkému množství návštěvníků jsme před začátkem hlavní sezony otevřeli nové toalety a opravili ty stávající. Také probíhá rekonstrukce letní scény, která bude dokončena v květnu tak, aby diváci festivalu Vyšehraní a poté Metropolitního léta hereckých osobností měli v hledišti větší pohodlí," uvedla Bohdana Kolenová ze správy Vyšehradu. Novinkou pro návštěvníky je nově vydaný průvodce, který mapuje i archeologické výzkumy na Vyšehradě. Na léto jsou připravené komentované vycházky.

V hlavním městě se letos chystá řada událostí k české státnosti. Na Pražském hradě bude od března do října výstava Doteky státnosti, jejíž osu budou tvořit období různých prezidentů. V Praze by se v říjnu měla také uskutečnit velká vojenská přehlídka ke 100. výročí Československa. Archiv hlavního města připravuje od září v historických prostorách Pánského českého klubu výstavu o událostech roku 1918. Výstava bude zaměřena především na školáky.

Letošní sezona bude i v dalších místech Prahy věnovaná oslavám 100 let od vzniku Československa. Památky nabídnou výstavy i koncerty. Ve Veletržním paláci Národní galerie otevře expozici věnovanou období mezi lety 1918 a 1938.

„Výstavy Františka Kupky a Českých umělců v Bretani 1850–1950 pak mimo jiné připomenou význam česko-francouzských vztahů, které byly zejména za první republiky pro vývoj české kultury zcela zásadní," sdělila ČTK tisková mluvčí galerie Tereza Ježková.

„Pražské památky jsou otevřené po celý rok, i proto se na sezonu připravují jinak než ty regionální. V našem případě, co se týče Staroměstské radnice a turistických informačních center především navyšujeme stavy zaměstnanců. Jako každý rok hned od ledna nabíráme desítky brigádníků a především tvrdě pracujeme na tom, aby byli do začátku sezony pečlivě vyškoleni a připraveni na zvýšený počet přijíždějících návštěvníků," uvedla tisková mluvčí Prague City Tourism Barbora Hrubá.


Odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera

Dnes v 16:08

Starosta Prahy 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold zvou na slavnostní odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera, který byl starostou Smíchova v letech 1861 – 1865 a budoval zde světově proslulou továrnu na výrobu železničních vagonů.

Informačně - vzdělávací kampaň ke Dni Země 2018

Dnes ve 13:23

Hlavní město Praha pořádá na přelomu měsíce dubna a května 2018 v rámci oslav svátku Dne Země třídenní informačně – vzdělávací kampaň pro veřejnost zaměřenou na problematiku ochrany životního prostředí. Akce se uskuteční ve třech přírodních lokalitách Prahy v následujících termínech: Obora...

V Praze se koná mezinárodní konference o městské dopravě Eurocities Mobility Forum

Dnes ve 13:09

Přes sto odborníků na dopravu včetně zástupců 40 velkých evropských měst si budou vzájemně předávat zkušenosti a novinky v oblasti městské nízkoemisní dopravy a multimodality. Vedle toho budou také diskutovat budoucí trendy a problematiku městské mobility. Konference se uskuteční od 23. do...

Den Země 2018 na téma Tajemný les

Dnes ve 12:54

Život v noční přírodě je stejně bohatý jako ten ve dne. Právě na noc čekají některé druhy živočichů, aby se vydali na lov a staly se tak pomyslnými strážci noci pro nás lidi, kteří máme z noci často obavu. Letošní tematické zpracování stanovišť přiblíží dění v noční přírodě, naučí vás rozluštit...

Stovky lidí se účastnily pochodu proti antisemitismu

Dnes ve 12:45

Stovky lidí se včera vydaly centrem Prahy v Pochodu dobré vůle, kterým si připomněly památku židovských obětí holokaustu a 70 let od založení státu Izrael. Z náměstí Franze Kafky prošel průvod částmi židovského města kolem Rudolfina směrem do Valdštejnské zahrady. Tam shromáždění vyvrcholilo...

Jste zamilovaní, ale na tradice vás neužije? Přijďte se sklouznout

Dnes v 11:58

Praha 15 chystá speciální zamilované jízdy, vezměte svou přítelkyni nebo přítele a pojďte se sklouznout ve středu 2. května od 16 hodin. Radnice připravila i jednoduché soutěže o drobné dárky.

Pietní vzpomínky na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

Dnes v 09:18

K účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939 – 1945 zve radnice Prahy 15. Pietní vzpomínky se uskuteční ve středu dne 25. dubna od 10 hodin v Horních Měcholupech u Pamětní desky obětem 2. světové války,...

Další články
Nahoru