dnes
Sobota - oblacno
15°C
zítra
Neděle - skorojasno
13°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
14°C
Některé pražské městské části chtějí změnit vyhlášku o hazardu
Ilustrační foto: Freeimages.com

Některé pražské městské části chtějí změnit vyhlášku o hazardu

Radnice Prahy 10, 11 a 8 požadují po magistrátu, aby upravil vyhlášku, která v hlavním městě omezuje hazardní hry. Cílem má být snížení množství míst, kde je hazard povolen, případně nulová tolerance. Naopak Prahy 1 a 3 jsou proti nulové toleranci a současný stav jim vyhovuje. Vyplývá to z ankety ČTK mezi městskými částmi.

Vyhláška určuje, na kterých místech v Praze můžou být kasina s licencí ministerstva financí. Provoz heren, které povolovalo město, novela vyhlášky od loňska zakázala v celé metropoli. Úplný zákaz hazardu už platí v Praze 2, 4, 5, 6 a 7.

Vedení Prahy 8 chce na svém území nechat jenom takzvané živé hry, tedy například ruletu, a úplně zakázat hrací automaty. Prahy 10 a 11 v poslední době vyzvaly zastupitelstvo k novelizaci vyhlášky a obě zvažují zavedení úplného zákazu kasin.

„Pokud hlavní město Praha umožní novelizaci obecně závazné vyhlášky, bude městská část Praha 10 chtít jednat jak s občany přímo, tak se zástupci všech stran a hnutí zastoupených v zastupitelstvu. Výsledkem těchto jednání pak může být i zavedení nulové tolerance," uvedl radní Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Hnutí pro Prahu 10).

Radní Prahy 11 Jan Říčař (ANO) ČTK řekl, že o nulové toleranci vedení radnice diskutuje, nicméně on sám je spíše proti. „Osobně jsem přesvědčen, že návštěvníci kasin nepřestanou po jejich zrušení tuto zábavu vyhledávat, v důsledku tak jenom dojde k přesunu poplatků a daní odváděných dosud podle místní příslušnosti," uvedl.

Soudí, že hráči se přesunou na internet, kde herní společnosti sídlí v daňových rájích. Praha 11 nicméně je pro menší množství kasin na území městské části a novelizovaná vyhláška by podle Říčaře měla obsahovat také přesnější definice a jasně stanovené pravomoci městských částí.

Se současný stavem je naopak spokojena Praha 1, kde je 19 kasin hotelového typu. „Nejsme pro nulovou toleranci. Odsouhlasení nulové tolerance vede ke vzniku hazardu v šedých zónách," sdělila mluvčí radnice Veronika Blažková.

Podobně to vidí starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). „V současnosti je v Praze 3 pět povolených kasin, se kterými nejsou problémy," uvedla.

Od loňska jsou v Praze zakázány herny a město povoluje jenom kasina, pro která platí přísnější pravidla. V případě některých podniků určených ke zrušení se čeká, až jim vyprší licence ministerstva financí. Finálně má zůstat 101 kasin.

Hazard začala Praha regulovat poprvé v roce 2008. Tehdejší vedení města rozhodlo o snížení počtu povolených hracích automatů z 8358 na 2724. Počet heren se snižoval i v následujících letech.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Dnes v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru