dnes
Sobota - jasno
3°C
zítra
Neděle - jasno
7°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
12°C
Některé pražské městské části chtějí změnit vyhlášku o hazardu
Ilustrační foto: Freeimages.com

Některé pražské městské části chtějí změnit vyhlášku o hazardu

Radnice Prahy 10, 11 a 8 požadují po magistrátu, aby upravil vyhlášku, která v hlavním městě omezuje hazardní hry. Cílem má být snížení množství míst, kde je hazard povolen, případně nulová tolerance. Naopak Prahy 1 a 3 jsou proti nulové toleranci a současný stav jim vyhovuje. Vyplývá to z ankety ČTK mezi městskými částmi.

Vyhláška určuje, na kterých místech v Praze můžou být kasina s licencí ministerstva financí. Provoz heren, které povolovalo město, novela vyhlášky od loňska zakázala v celé metropoli. Úplný zákaz hazardu už platí v Praze 2, 4, 5, 6 a 7.

Vedení Prahy 8 chce na svém území nechat jenom takzvané živé hry, tedy například ruletu, a úplně zakázat hrací automaty. Prahy 10 a 11 v poslední době vyzvaly zastupitelstvo k novelizaci vyhlášky a obě zvažují zavedení úplného zákazu kasin.

„Pokud hlavní město Praha umožní novelizaci obecně závazné vyhlášky, bude městská část Praha 10 chtít jednat jak s občany přímo, tak se zástupci všech stran a hnutí zastoupených v zastupitelstvu. Výsledkem těchto jednání pak může být i zavedení nulové tolerance," uvedl radní Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Hnutí pro Prahu 10).

Radní Prahy 11 Jan Říčař (ANO) ČTK řekl, že o nulové toleranci vedení radnice diskutuje, nicméně on sám je spíše proti. „Osobně jsem přesvědčen, že návštěvníci kasin nepřestanou po jejich zrušení tuto zábavu vyhledávat, v důsledku tak jenom dojde k přesunu poplatků a daní odváděných dosud podle místní příslušnosti," uvedl.

Soudí, že hráči se přesunou na internet, kde herní společnosti sídlí v daňových rájích. Praha 11 nicméně je pro menší množství kasin na území městské části a novelizovaná vyhláška by podle Říčaře měla obsahovat také přesnější definice a jasně stanovené pravomoci městských částí.

Se současný stavem je naopak spokojena Praha 1, kde je 19 kasin hotelového typu. „Nejsme pro nulovou toleranci. Odsouhlasení nulové tolerance vede ke vzniku hazardu v šedých zónách," sdělila mluvčí radnice Veronika Blažková.

Podobně to vidí starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). „V současnosti je v Praze 3 pět povolených kasin, se kterými nejsou problémy," uvedla.

Od loňska jsou v Praze zakázány herny a město povoluje jenom kasina, pro která platí přísnější pravidla. V případě některých podniků určených ke zrušení se čeká, až jim vyprší licence ministerstva financí. Finálně má zůstat 101 kasin.

Hazard začala Praha regulovat poprvé v roce 2008. Tehdejší vedení města rozhodlo o snížení počtu povolených hracích automatů z 8358 na 2724. Počet heren se snižoval i v následujících letech.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

21. února 2019 ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Další články
Nahoru