Dnes Čtvrtek - zatazeno -1°C
Zítra Pátek - snih -2°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Některé nemocnice zatím nedohnaly skluz v operacích způsobený epidemií
Ilustrační foto: archiv FN Motol

Některé nemocnice zatím nedohnaly skluz v operacích způsobený epidemií

Některé pražské nemocnice zatím nedokázaly dohnat zpoždění v plánovaných operacích, které v roce 2020 a prvních měsících 2021 odkládaly kvůli epidemii covidu-19. Jen na ortopedické klinice Fakultní nemocnice Motol museli lékaři v prvním půl roce epidemie pacientům odložit zhruba 800 až 900 operací. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze dohnala odložené operace obvykle zhruba do čtvrt roku po skončení dané vlny epidemie, výměny kloubů ale neprovádí. Mluvčí nemocnic to řekly v anketě ČTK.

„Vzhledem k pandemii nemoci covid-19 byla pozastavena elektivní operativa zejména endoprotéz velkých kloubů," uvedla mluvčí FN Motol Pavlína Danková. Během pandemie nemocnice zajišťovala pouze neodkladné výkony, po skončení omezení pak prioritně právě odložené operace.

Čekací doby jsou podle webu nemocnice u kloubních náhrad šest až 12 měsíců. „Zásadním faktorem ovlivňujícím čekací doby na operace je nedostatek středního zdravotnického personálu, zejména zdravotních sester. Tento dlouhodobý zásadní problém ovlivňuje provoz kliniky, kapacitu lůžkových oddělení, kapacitu jednotek intenzivní péče i operačních sálů," vysvětlila.

Skluz v plánovaných operacích kvůli velkému výpadku odložitelné péče zatím podle mluvčí Evy Libigerové nedohnala ani Fakultní nemocnice Bulovka. „Nejkratší čekací doba u endoprotéz je šest měsíců při zdravotních komplikacích, jinak se čeká až rok," sdělila ČTK. U totálních endoprotéz nedohnala skluz podle mluvčí Terezy Romanové ani Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, u další péče se ho dohnat podařilo.

Všeobecné fakultní nemocnici se podle mluvčí Marie Heřmánkové podařilo zpoždění dohnat zhruba do čtvrt roku po skončení každé vlny covidu-19. „Obecně platí, že jsme odkládali ty výkony, které byly odložitelné. Tedy neohrožovaly pacienta na životě, netrpěl bolestí, nešlo to akutní onkologické onemocnění a podobně," řekla ČTK.

V nemocnici ale podle seznamu čekacích lhůt neprovádějí náhrady kyčelního a kolenního kloubu, které patřily mezi za covidu nejčastěji odkládané operace.

Nemocnice Na Homolce podle mluvčí Martiny Dostálové musela od října 2020 odložit v průměru 30 procent celkového objemu poskytované péče. U akutních kardiovaskulárních, neurologických a onkologických onemocnění nemocnice zákroky neodkládala.

„Vzhledem ke skutečnosti, že jsme v období pandemie covid přebírali pacienty z ostatních regionů, nám narostla zejména onkologická operativa," sdělila na dotaz ČTK. Výpadky se podle ní nemocnici podařilo vyrovnat, u výměn velkých kloubů jsou zhruba sedm měsíců.

Ústřední vojenská nemocnice v Praze podle mluvčí Jitky Zinke odklady termínů způsobené epidemií dohnala, provozní problémy jí ale způsobil požár jednoho z pavilonů letos v srpnu.

„Nyní jsou již čekací doby na odkladné výkony na normálu jako před epidemií, konkrétně na totální endoprotézu kolene nebo kyčelního kloubu jsou v rozmezí šest až devět měsíců," uvedla. V době vrcholící epidemie byly podle ní i 14 měsíců.

Provozní potíže nemocnici způsobil srpnový požár. Například oční klinika, která v zasažené budově sídlila, má o 10 procent nižší kapacitu výkonů a čekací doby se tak mírně prodloužily, podobně jako na klinice otorhinolaryngologie a maxilofaciální chirurgie (ORL).

Plánované odkladné výkony mají objednací dobu cca o dva až čtyři týdny delší oproti normálu, ale i tak jsou čekací doby v rozmezí šest až devět týdnů," doplnila Zinke.


Autor: ČTK

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Dnes ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Dnes v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Další články
Nahoru