Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Některé městské části již testují zaměstnance radnice
Testování zaměstnanců vinohradské radnice na náměstí Míru. Foto: MČ Praha 2

Některé městské části již testují zaměstnance radnice

Druhá městská část začala testovat zaměstnance úřadu městské části na koronavirus. Testování svých úředníků spustila včera Praha 8, už od února ho provádí radnice Prahy 9. Na začátku tohoto týdne otestovala své zaměstnance radnice Prahy 1.

S aktivním testováním úředníků začala Praha 2 už minulý týden. Prvními antigenními testy zatím prošlo více než sto úředníků, pozitivní byl jen jeden. Testování bude probíhat každý týden.

„Již od začátku pandemie vedení úřadu zavedlo co možná nejpřísnější hygienická a ochranná opatření,“ uvedla mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. 

Většina stávajících agend, které úřad řeší v přenesené i samostatné působnosti, vyžaduje osobní kontakt úředníka a občana. Pracoviště přímého kontaktu s veřejností proto vedení úřadu nejdříve vybavilo ochrannými plexiskly a zajistilo pravidelný úklid a dezinfekci společných prostor a nejrizikovějších míst jako jsou vypínače, kliky a madla. 

Postupně přibyla další opatření jako automatické měření teploty, dezinfekční rohože a bezkontaktní dezinfekční stojany. Samotní zaměstnanci úřadu povinně nosí respirátory, kterými jsou vybaveni. Úřední doba pro nezbytný osobní kontakt je stanovena na pondělí a středu od 8 do 17:30 hodin a v úterý a čtvrtek na objednání. 

I v pobytových službách Centra sociálních služeb Prahy 2 probíhá pravidelné testování antigenními testy. Kontrolováni jsou nejen klienti ale i zaměstnanci a návštěvníci před vstupem.  

Praha 1

V pondělí a včera proběhlo v prostorách radnice Prahy 1 se nechalo otestovat 290 zaměstnanců úřadu městské části. „V současné zhoršující se situaci chceme důsledně chránit zdraví zaměstnanců i přicházejících občanů a dalších návštěvníků jednotlivých pracovišť radnice Prahy 1,“ zdůvodnil starosta první městské části Petr Hejma (STAN). 

Antigenní testování zaměstnanců provedla společnost GHC Genetics. „Chtěli bychom zaměstnance testovat alespoň jednou týdně, abychom dostali pod kontrolu eventuální nákazu," dodal starosta. Při pondělním a úterním testování bylo zachyceno sedm pozitivních vzorků. 

Praha 8 

Testování zaměstnanců radnice Prahy 8 začalo včera. Ze sto padesáti provedených testů byl jen jeden vzorek pozitivní. Druhá polovina pracovníků úřadu se bude moci nechat otestovat zítra.

„Těší mě, že je zájem obrovský. Lidi pochopili, že to je dobré pro bezpečnost na pracovišti. Email ode mne dostali i další členové rady, aby se otestovali,“ uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS), podle kterého je testování hrazeno pojišťovnou a radnici to nestojí ani korunu.

„V případě pozitivního testu, který byl dnes jen jeden, je vzorek odborně vyšetřen pro potvrzení, nebo vyloučení nákazy. Díky tomu nemusí daný člověk chodit k lékaři a na další testy

Očkování bude probíhat každý týden v úterý a ve čtvrtek od 8 do 16 hodin. Kromě zaměstnanců úřadu sem mohou přijít i pracovníci příspěvkových organizací osmé městské části. Dohromady se jedná o zhruba sto lidí. Možná se zde budou testovat i strážníci a policisté, pokud o to Městská policie či Policie ČR projeví zájem. 

Praha 9

Praze 9 zaměstnance úřadu antigenním testem testuje každý čtvrtek, přičemž poprvé sto tamních úředníků test podstoupilo už 25. února. Antigenní test podstoupil každý zaměstnanec, který vstoupil do budovy radnice a neprokázal se negativním výsledkem vlastního testu z posledních dní. 

Aby se snížilo riziko nákazy covidem-19 u lidí, kteří pracují na přepážkách a zajišťují vydávání občanských průkazů, cestovních pasů a podobně, tak v Praze 9 omezili počet otevřených přepážek. Při jejich obsluze se úředníci po týdnu střídají.


Autor: Jan Puci

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru