Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Některé městské části již testují zaměstnance radnice
Testování zaměstnanců vinohradské radnice na náměstí Míru. Foto: MČ Praha 2

Některé městské části již testují zaměstnance radnice

Druhá městská část začala testovat zaměstnance úřadu městské části na koronavirus. Testování svých úředníků spustila včera Praha 8, už od února ho provádí radnice Prahy 9. Na začátku tohoto týdne otestovala své zaměstnance radnice Prahy 1.

S aktivním testováním úředníků začala Praha 2 už minulý týden. Prvními antigenními testy zatím prošlo více než sto úředníků, pozitivní byl jen jeden. Testování bude probíhat každý týden.

„Již od začátku pandemie vedení úřadu zavedlo co možná nejpřísnější hygienická a ochranná opatření,“ uvedla mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. 

Většina stávajících agend, které úřad řeší v přenesené i samostatné působnosti, vyžaduje osobní kontakt úředníka a občana. Pracoviště přímého kontaktu s veřejností proto vedení úřadu nejdříve vybavilo ochrannými plexiskly a zajistilo pravidelný úklid a dezinfekci společných prostor a nejrizikovějších míst jako jsou vypínače, kliky a madla. 

Postupně přibyla další opatření jako automatické měření teploty, dezinfekční rohože a bezkontaktní dezinfekční stojany. Samotní zaměstnanci úřadu povinně nosí respirátory, kterými jsou vybaveni. Úřední doba pro nezbytný osobní kontakt je stanovena na pondělí a středu od 8 do 17:30 hodin a v úterý a čtvrtek na objednání. 

I v pobytových službách Centra sociálních služeb Prahy 2 probíhá pravidelné testování antigenními testy. Kontrolováni jsou nejen klienti ale i zaměstnanci a návštěvníci před vstupem.  

Praha 1

V pondělí a včera proběhlo v prostorách radnice Prahy 1 se nechalo otestovat 290 zaměstnanců úřadu městské části. „V současné zhoršující se situaci chceme důsledně chránit zdraví zaměstnanců i přicházejících občanů a dalších návštěvníků jednotlivých pracovišť radnice Prahy 1,“ zdůvodnil starosta první městské části Petr Hejma (STAN). 

Antigenní testování zaměstnanců provedla společnost GHC Genetics. „Chtěli bychom zaměstnance testovat alespoň jednou týdně, abychom dostali pod kontrolu eventuální nákazu," dodal starosta. Při pondělním a úterním testování bylo zachyceno sedm pozitivních vzorků. 

Praha 8 

Testování zaměstnanců radnice Prahy 8 začalo včera. Ze sto padesáti provedených testů byl jen jeden vzorek pozitivní. Druhá polovina pracovníků úřadu se bude moci nechat otestovat zítra.

„Těší mě, že je zájem obrovský. Lidi pochopili, že to je dobré pro bezpečnost na pracovišti. Email ode mne dostali i další členové rady, aby se otestovali,“ uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS), podle kterého je testování hrazeno pojišťovnou a radnici to nestojí ani korunu.

„V případě pozitivního testu, který byl dnes jen jeden, je vzorek odborně vyšetřen pro potvrzení, nebo vyloučení nákazy. Díky tomu nemusí daný člověk chodit k lékaři a na další testy

Očkování bude probíhat každý týden v úterý a ve čtvrtek od 8 do 16 hodin. Kromě zaměstnanců úřadu sem mohou přijít i pracovníci příspěvkových organizací osmé městské části. Dohromady se jedná o zhruba sto lidí. Možná se zde budou testovat i strážníci a policisté, pokud o to Městská policie či Policie ČR projeví zájem. 

Praha 9

Praze 9 zaměstnance úřadu antigenním testem testuje každý čtvrtek, přičemž poprvé sto tamních úředníků test podstoupilo už 25. února. Antigenní test podstoupil každý zaměstnanec, který vstoupil do budovy radnice a neprokázal se negativním výsledkem vlastního testu z posledních dní. 

Aby se snížilo riziko nákazy covidem-19 u lidí, kteří pracují na přepážkách a zajišťují vydávání občanských průkazů, cestovních pasů a podobně, tak v Praze 9 omezili počet otevřených přepážek. Při jejich obsluze se úředníci po týdnu střídají.


Na Mariánském náměstí je nové odběrové místo. Testovat se bude i ze slin

20. dubna 2021 v 09:38

Pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem otevřel nové odběrové místo na Mariánském náměstí v Praze 1. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku...

Seniory s omezenou pohyblivostí na očkování odvezou mikrobusy na zavolání

20. dubna 2021 v 09:34

Praha schválila rozšíření nabídky služeb tzv. mikrobusů na zavolání, které vozí osoby s těžkým zdravotním postižením. Díky částečnému uvolnění kapacit v souvislosti s celkovým snížením mobility obyvatel v rámci pandemických opatření bude možné využít tyto mikrobusy i pro odvoz seniorů nad 70 let...

V Praze přibylo 85 nakažených covidem, opět méně než před týdnem

19. dubna 2021 v 09:20

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem, uvedla ČTK.

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Další články
Nahoru