
Některé fakulty pražských VŠ zvýší od nového akademického roku počty studentů
16. února 2025 14:48
Počet přijímaných studentů by měly podle ministra Mikuláše Beka (STAN) zvýšit všechny vysoké školy s výjimkou uměleckých či tzv. výzkumných univerzit, jako je například UK, od nového akademického roku.
Rozšířit se má i okruh oborů, ve kterých si stát bude objednávat vyšší nárůsty počtu studentů, uvedl. Jednat by se mělo například o obory, které souvisí se školstvím, a zdravotnické či technické obory.
Přírodovědecká fakulta UK je připravená přijímat více studentů zejména v programech připravujících budoucí učitele biologie, chemie, geografie či geologie. Záleží na zájmu uchazečů a jejich předpokladech ke studiu, uvedl proděkan pro studijní záležitosti Pavel Chromý.
Matematicko-fyzikální fakulta UK podle děkana Mirko Rokyty přijímá všechny studenty, kteří splní podmínky přijímacích zkoušek, maximální počet přijímaných má jen u bakalářského programu Informatika. Hranice je 400 studentů, v posledních dvou letech se zapsalo studentů výrazně méně, dodal.
Pedagogická fakulta UK očekává nárůst počtu přijímaných u psychologie, učitelství 1. stupně či učitelství angličtiny, základů společenských věd, českého jazyka a dějepisu, uvedl děkan Antonín Jančařík.Pokusí navýšit i počty studentů oborů přírodních věd, informatiky či matematiky, o ty má podle něj zájem méně uchazečů. Fakulta podle něj jedná s ministerstvem o navýšení peněz na učitelské programy a školní psychologii. Na učitelské programy by mohla být podpora navýšena o 30 milionů na celkových 260 milionů korun, dodal.
Na 1. lékařské fakultě UK se zvyšování počtu studentů týká oborů všeobecná sestra, nutriční terapeut a porodní asistentka, řekl děkan Martin Vokurka. „V průměru bychom počty studentů navyšovali o 20 procent nebo případně o 30 procent,“ napsal. V případě potřeby je podle něj fakulta schopná přijmout studentů více. Zásadním limitem jsou nároky na praxe v nemocnicích.
Katolická teologická fakulta UK nemá podle mluvčí Adély Bytelové na navýšení počtu studentů svých oborů dostatek peněz. Fakulta tělesné výchovy a sportu UK chce rozšířit počet přijímaných u učitelských oborů, zároveň se zaměří na snižování studijní neúspěšnosti. Bez zásadní finanční podpory lze podle ní zvyšovat počty studentů omezeně.
Vyšší počty studentů neplánuje Fakulta architektury ČVUT, nemá na to prostorové ani personální kapacity. Na Fakultě stavební jsou podle proděkanky pro pedagogickou činnost Zuzany Peškové vysoko nastavené limity, které nebyly několik let naplněné. Dostatek míst je i na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské, uvedli její zástupci. Vyšší zájem vnímají například o jaderné obory či kvantové technologie.Více studentů očekává i Fakulta dopravní ČVUT či Masarykův ústav vyšších studií. Ve spolupráci s dalšími fakultami by podle zástupců ústavu mohlo ČVUT od nového akademického roku přijmout asi 300 studentů do sedmi nových plánovaných programů učitelství, pokud se povede úspěšně dokončit akreditace.
Jednat by se mělo o učitelství matematiky, fyziky, chemie, informatiky či například strojírenských předmětů. Fakulta biomedicínského inženýrství očekává vyšší počet studentů v programech Zdravotnické záchranářství a Radiologická asistence.
O nárůst počtu přijatých se pokusí i Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, uvedl mluvčí Michal Janovský. Připomněl, že zájem o přírodovědné a technické obory mezi studenty středních škol dlouhodobě spíše klesá.