Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nekryté plastové pisoáry v parku u hlavního nádraží brzy nahradí diskrétnější šneci z ocele
Jeden z pisoárů v parku před hlavním nádražím. Foto: Jan Puci / Vizualizace v článku: MČ Praha 1

Nekryté plastové pisoáry v parku u hlavního nádraží brzy nahradí diskrétnější šneci z ocele

Do Vrchlického sadů u hlavního nádraží nechala radnice Prahy 1 v roce 2019 instalovat dva mobilní pisoáry. Měly zabránit tomu, aby muži močili na stromy. Po třech letech nechá úřad vizuálně nevzhledná zařízení nahradit diskrétnějšími toaletami z oceli.

Instalace plastových pisoárů od počátku vyvolávala rozporuplné reakce. Někteří lidé kritizovali, že instalace zařízení známých spíše z hudebních festivalů není dostatečně reprezentativním řešením, jiní chválili, že konečně nebude „občůraný“ každý roh. 

Kvůli močení na stromy musel být dokonce jeden vzrostlý jedinec pokácen, protože kvůli nadměrnému množství lidské tekutiny odumíral. Podle dřívějších informací úřadu je každý den odvezeno z toalet v parku až 300 litrů moči.

S ohledem na kritizovaný vzhled mobilních toalet prakticky od počátku instalace radnice Prahy 1 zvažovala náhradu reprezentativnějším řešením, díky kterému budou muži vykonávající potřebu chráněni před zraky kolemjdoucích. 

Nakonec bylo rozhodnuto, že toalety budou z nerez oceli ve tvaru šneka. K realizaci mělo dojít již vloni, kvůli zdržením především s ohledem na covid-19 budou záchody instalovány do parku v průběhu letošního března. 

pisoary-praha-1

Takto budou vypadat nové pisoáry v parku

Pisoáry budou dva, na zhruba stejných místech, na kterých stojí ty současné. Jeden je na dohled tramvajové zastávky, druhý v parku naproti hlavnímu vchodu. 

„Chtěli jsme je napojit na kanalizaci, ale to by bylo příliš drahé, protože by se muselo kopat hluboko do země. Nakonec budou pod záchody nádrže. Ale dostatečně objemné, aby se nemusely vyvážet denně,“ řekl radní Prahy 1 Richard Bureš (ODS). 

Náklady na instalaci obou pisoárů budou dohromady zhruba 800 tisíc korun. Zaplatí je Praha 1, nicméně následně se o údržbu postará hlavní město. 

Původně se uvažovalo, že se ve středu parku postaví kamenná stavba, která by sloužila i jako dámské toalety, nicméně kvůli majetkovým a dalším komplikacím to nevyšlo. Dámy tak mají zatím smůlu a musí si v případě potřeby odskočit na toalety na hlavním nádraží. Tam stojí vstup dvacet korun, pánové v parku mají použití pisoárů zdarma.


Autor: Jan Puci

Velká výstava bezobratlých

Včera v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Další články
Nahoru