Dnes Sobota - obcasny-dest 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 11°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nekryté plastové pisoáry v parku u hlavního nádraží brzy nahradí diskrétnější šneci z ocele
Jeden z pisoárů v parku před hlavním nádražím. Foto: Jan Puci / Vizualizace v článku: MČ Praha 1

Nekryté plastové pisoáry v parku u hlavního nádraží brzy nahradí diskrétnější šneci z ocele

Do Vrchlického sadů u hlavního nádraží nechala radnice Prahy 1 v roce 2019 instalovat dva mobilní pisoáry. Měly zabránit tomu, aby muži močili na stromy. Po třech letech nechá úřad vizuálně nevzhledná zařízení nahradit diskrétnějšími toaletami z oceli.

Instalace plastových pisoárů od počátku vyvolávala rozporuplné reakce. Někteří lidé kritizovali, že instalace zařízení známých spíše z hudebních festivalů není dostatečně reprezentativním řešením, jiní chválili, že konečně nebude „občůraný“ každý roh. 

Kvůli močení na stromy musel být dokonce jeden vzrostlý jedinec pokácen, protože kvůli nadměrnému množství lidské tekutiny odumíral. Podle dřívějších informací úřadu je každý den odvezeno z toalet v parku až 300 litrů moči.

S ohledem na kritizovaný vzhled mobilních toalet prakticky od počátku instalace radnice Prahy 1 zvažovala náhradu reprezentativnějším řešením, díky kterému budou muži vykonávající potřebu chráněni před zraky kolemjdoucích. 

Nakonec bylo rozhodnuto, že toalety budou z nerez oceli ve tvaru šneka. K realizaci mělo dojít již vloni, kvůli zdržením především s ohledem na covid-19 budou záchody instalovány do parku v průběhu letošního března. 

pisoary-praha-1

Takto budou vypadat nové pisoáry v parku

Pisoáry budou dva, na zhruba stejných místech, na kterých stojí ty současné. Jeden je na dohled tramvajové zastávky, druhý v parku naproti hlavnímu vchodu. 

„Chtěli jsme je napojit na kanalizaci, ale to by bylo příliš drahé, protože by se muselo kopat hluboko do země. Nakonec budou pod záchody nádrže. Ale dostatečně objemné, aby se nemusely vyvážet denně,“ řekl radní Prahy 1 Richard Bureš (ODS). 

Náklady na instalaci obou pisoárů budou dohromady zhruba 800 tisíc korun. Zaplatí je Praha 1, nicméně následně se o údržbu postará hlavní město. 

Původně se uvažovalo, že se ve středu parku postaví kamenná stavba, která by sloužila i jako dámské toalety, nicméně kvůli majetkovým a dalším komplikacím to nevyšlo. Dámy tak mají zatím smůlu a musí si v případě potřeby odskočit na toalety na hlavním nádraží. Tam stojí vstup dvacet korun, pánové v parku mají použití pisoárů zdarma.


Autor: Jan Puci

Očkování zvířat osob bez domova

Dnes v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Návštěvy skleníku botanické zahrady budou omezeny

Dnes v 15:04

V pondělí 20. a v úterý 21. května bude skleník Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 otevřený jen od 10:00 do 12:00 hodin.

Na Veletrhu vědy se letos představí šest fakult ČVUT

Dnes v 11:19

Veletrh vědy, pořádaný Akademií věd ČR, se od svého prvního ročníku v roce 2015 rozrostl v největší a nejvyhledávanější akci popularizující vědu. ČVUT v Praze se proto letos rozhodlo nabídnout návštěvníkům ukázky činnosti hned šesti ze svých osmi fakult: Fakult stavební, strojní, elektrotechnické,...

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Kvásek a jak na něj

Včera v 11:02

Akce v knihovně ve Vikově ulici se koná 27. května v 15 hodin.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Další články
Nahoru