Dnes Středa - skorojasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nekryté plastové pisoáry v parku u hlavního nádraží brzy nahradí diskrétnější šneci z ocele
Jeden z pisoárů v parku před hlavním nádražím. Foto: Jan Puci / Vizualizace v článku: MČ Praha 1

Nekryté plastové pisoáry v parku u hlavního nádraží brzy nahradí diskrétnější šneci z ocele

Do Vrchlického sadů u hlavního nádraží nechala radnice Prahy 1 v roce 2019 instalovat dva mobilní pisoáry. Měly zabránit tomu, aby muži močili na stromy. Po třech letech nechá úřad vizuálně nevzhledná zařízení nahradit diskrétnějšími toaletami z oceli.

Instalace plastových pisoárů od počátku vyvolávala rozporuplné reakce. Někteří lidé kritizovali, že instalace zařízení známých spíše z hudebních festivalů není dostatečně reprezentativním řešením, jiní chválili, že konečně nebude „občůraný“ každý roh. 

Kvůli močení na stromy musel být dokonce jeden vzrostlý jedinec pokácen, protože kvůli nadměrnému množství lidské tekutiny odumíral. Podle dřívějších informací úřadu je každý den odvezeno z toalet v parku až 300 litrů moči.

S ohledem na kritizovaný vzhled mobilních toalet prakticky od počátku instalace radnice Prahy 1 zvažovala náhradu reprezentativnějším řešením, díky kterému budou muži vykonávající potřebu chráněni před zraky kolemjdoucích. 

Nakonec bylo rozhodnuto, že toalety budou z nerez oceli ve tvaru šneka. K realizaci mělo dojít již vloni, kvůli zdržením především s ohledem na covid-19 budou záchody instalovány do parku v průběhu letošního března. 

pisoary-praha-1

Takto budou vypadat nové pisoáry v parku

Pisoáry budou dva, na zhruba stejných místech, na kterých stojí ty současné. Jeden je na dohled tramvajové zastávky, druhý v parku naproti hlavnímu vchodu. 

„Chtěli jsme je napojit na kanalizaci, ale to by bylo příliš drahé, protože by se muselo kopat hluboko do země. Nakonec budou pod záchody nádrže. Ale dostatečně objemné, aby se nemusely vyvážet denně,“ řekl radní Prahy 1 Richard Bureš (ODS). 

Náklady na instalaci obou pisoárů budou dohromady zhruba 800 tisíc korun. Zaplatí je Praha 1, nicméně následně se o údržbu postará hlavní město. 

Původně se uvažovalo, že se ve středu parku postaví kamenná stavba, která by sloužila i jako dámské toalety, nicméně kvůli majetkovým a dalším komplikacím to nevyšlo. Dámy tak mají zatím smůlu a musí si v případě potřeby odskočit na toalety na hlavním nádraží. Tam stojí vstup dvacet korun, pánové v parku mají použití pisoárů zdarma.


Autor: Jan Puci

Den dětí v knihovně na Lužinách

Dnes v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Pohádkový dětský den v Centrálním parku

Včera v 15:01

Královna Madlénka, král králíků, čarodějův učeň nebo velká ninja dráha. Praha 13 připravila dětem Dětský den.

Sousedské setkání se starostou na Čapadle

Včera v 11:26

Podpořit školní hudební talenty a užít si jedinečnou odpočinkovou zónu s krásnými výhledy můžete zítra mezi 17. a 19. hodinou.

Letenský muzejní den

Včera v 11:15

Národní zemědělské muzeum každoročně slaví Mezinárodní den muzeí. Vstup do všech expozic a výstav je v tento den, 18. května, zdarma.

Další články
Nahoru