Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Nekryté plastové pisoáry v parku u hlavního nádraží brzy nahradí diskrétnější šneci z ocele
Jeden z pisoárů v parku před hlavním nádražím. Foto: Jan Puci / Vizualizace v článku: MČ Praha 1

Nekryté plastové pisoáry v parku u hlavního nádraží brzy nahradí diskrétnější šneci z ocele

Do Vrchlického sadů u hlavního nádraží nechala radnice Prahy 1 v roce 2019 instalovat dva mobilní pisoáry. Měly zabránit tomu, aby muži močili na stromy. Po třech letech nechá úřad vizuálně nevzhledná zařízení nahradit diskrétnějšími toaletami z oceli.

Instalace plastových pisoárů od počátku vyvolávala rozporuplné reakce. Někteří lidé kritizovali, že instalace zařízení známých spíše z hudebních festivalů není dostatečně reprezentativním řešením, jiní chválili, že konečně nebude „občůraný“ každý roh. 

Kvůli močení na stromy musel být dokonce jeden vzrostlý jedinec pokácen, protože kvůli nadměrnému množství lidské tekutiny odumíral. Podle dřívějších informací úřadu je každý den odvezeno z toalet v parku až 300 litrů moči.

S ohledem na kritizovaný vzhled mobilních toalet prakticky od počátku instalace radnice Prahy 1 zvažovala náhradu reprezentativnějším řešením, díky kterému budou muži vykonávající potřebu chráněni před zraky kolemjdoucích. 

Nakonec bylo rozhodnuto, že toalety budou z nerez oceli ve tvaru šneka. K realizaci mělo dojít již vloni, kvůli zdržením především s ohledem na covid-19 budou záchody instalovány do parku v průběhu letošního března. 

pisoary-praha-1

Takto budou vypadat nové pisoáry v parku

Pisoáry budou dva, na zhruba stejných místech, na kterých stojí ty současné. Jeden je na dohled tramvajové zastávky, druhý v parku naproti hlavnímu vchodu. 

„Chtěli jsme je napojit na kanalizaci, ale to by bylo příliš drahé, protože by se muselo kopat hluboko do země. Nakonec budou pod záchody nádrže. Ale dostatečně objemné, aby se nemusely vyvážet denně,“ řekl radní Prahy 1 Richard Bureš (ODS). 

Náklady na instalaci obou pisoárů budou dohromady zhruba 800 tisíc korun. Zaplatí je Praha 1, nicméně následně se o údržbu postará hlavní město. 

Původně se uvažovalo, že se ve středu parku postaví kamenná stavba, která by sloužila i jako dámské toalety, nicméně kvůli majetkovým a dalším komplikacím to nevyšlo. Dámy tak mají zatím smůlu a musí si v případě potřeby odskočit na toalety na hlavním nádraží. Tam stojí vstup dvacet korun, pánové v parku mají použití pisoárů zdarma.


Autor: Jan Puci

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru