dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Několik ruin v osadě Buďánka se brzy dočká nové střechy
Některé stavby v bývalé dělnické kolonii Buďánka (moc jich stát nezůstalo) se brzy dočkají nové střechy. Všechny fotografie v článku: Jan Puci

Několik ruin v osadě Buďánka se brzy dočká nové střechy

Čtyři domy v kolonii Buďánka v Praze 5 budou mít ještě letos na jaře kompletně novou střechu. Další dvě budovy budou mít střechu provizorní. Kompletní rekonstrukce se pak do léta dočká budova bývalé mlékárny, kde vznikne infocentrum. Buďánka je původní dělnická kolonie, a od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.

V současné době na Buďánkách dělníci zastřešují šest domů, z nichž čtyři budou mít definitivní střechu, u dvou domů bude vytvořeno dočasné zastřešení, které zabrání dalšímu chátrání zdí. Mezi těmi, které dostanou definitivní střechu, je například bývalá hospoda při ulici U Zámečnice. Tady budou zajištěny koruny stěn, udělány nové krovy a také střecha i s krytinou.

Co se týče kompletní rekonstrukce, bude jako první opravena budova Mlékárny při ulici Nad Zámečnicí. Tady bude odbouráno a znovu vystavěno první patro, které je takzvaně špatně založeno a hrozí pádem.

„Budova bude rovněž mít novou izolací a vloženo bude dovnitř nové patro," popsal Martin Dvořák ze sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové osady Buďánka. Také mlékárna bude mít novou střechu. Uvnitř vznikne infocentrum. Samotná rekonstrukce domu vyjde na více než 800 000 korun, za vybavení centra sdružení zaplatí 498 000 korun. Infocentrum, kde se budou moci místní setkávat, bude provozovat sdružení.

Ruiny bývalé dělnické osady Buďánka

V areálu Buďánek má vzniknout kulturní a komunitní centrum. Co konkrétně v tom kterém domku bude, ještě není rozhodnuto. „Záměrem ale je, aby to fungovalo jako celek a neztratil se ráz kolonie," řekl Dvořák s tím, že zachovány budou také původní cesty.

Podle starosty Prahy 5 Radka Klímy (TOP 09) vznikne v rámci diskuse odborníků i občanů dohoda, co by se mělo na Buďánkách dít, následně pak bude městská část hledat v tendru projektanta, který vypracuje projekt již konkrétního využití domků. Kdy přesně bude hotov, zatím není jasné.

img-6047-nahled

img-6048-nahled

img-6066-nahled

img-6086-nahled  

img-6102-nahled

img-6108-nahled

img-6121-nahled

img-6124-nahled

img-6127-nahled

img-6147-nahled


Další články
Nahoru