Dnes Sobota - polojasno 26°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 25°C
Sobota 13. 8. 2022
Svátek má Alena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Několik měsíců nebude pražský orloj kompletní, sochy čeká lakování
Horní řada soch na orloji nyní kvůli lakování chybí. Foto: Jan Puci

Několik měsíců nebude pražský orloj kompletní, sochy čeká lakování

Minulý týden ve středu byly z důvodu pravidelné obnovy krycích transparentních laků sejmuty z horní řady Staroměstského  orloje čtyři dřevěné sochy. Jedná se o pravidelný restaurátorský zásah opakující se jednou za několik let. Skulptury se na své místo vrátí zhruba za dva měsíce Informoval o tom pražský magistrát.

Sochám budou následně v restaurátorském ateliéru sejmuty vrstvy laků degradované kvůli povětrnostním podmínkám na jižním průčelí a naneseny zcela nové.

Důvodem úprav jsou extrémní povětrnostní podmínky, kvůli kterým degraduje krycí lak soch, a je tedy nutná obnova jednou za dva až tři roky. Po nalakování bude sejmuta spodní řada soch a podrobena stejnému procesu.

Pražský orloj byl v minulých letech rekonstruován. Opravy zahrnovaly jak jeho mechanické, tak architektonické a umělecké součásti, a jejich cílem bylo přiblížit se co nejvěrněji historickému stavu.

Jeho poválečná obnova se totiž uskutečnila zjednodušeně, například lanové bubny sloužící k natahování stroje byly nahrazeny řetězovým mechanismem a elektromotory, komora s figurami apoštolů byla vymalována bíle oproti původní tmavé barvě apod.

Komplexní restaurátorské opravy se týkaly i všech apoštolů, okének orloje, soch, ručiček a zcela nové podoby se dostalo i osvětlení.


Autor: puc

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Další články
Nahoru