Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Několik měsíců nebude pražský orloj kompletní, sochy čeká lakování
Horní řada soch na orloji nyní kvůli lakování chybí. Foto: Jan Puci

Několik měsíců nebude pražský orloj kompletní, sochy čeká lakování

Minulý týden ve středu byly z důvodu pravidelné obnovy krycích transparentních laků sejmuty z horní řady Staroměstského  orloje čtyři dřevěné sochy. Jedná se o pravidelný restaurátorský zásah opakující se jednou za několik let. Skulptury se na své místo vrátí zhruba za dva měsíce Informoval o tom pražský magistrát.

Sochám budou následně v restaurátorském ateliéru sejmuty vrstvy laků degradované kvůli povětrnostním podmínkám na jižním průčelí a naneseny zcela nové.

Důvodem úprav jsou extrémní povětrnostní podmínky, kvůli kterým degraduje krycí lak soch, a je tedy nutná obnova jednou za dva až tři roky. Po nalakování bude sejmuta spodní řada soch a podrobena stejnému procesu.

Pražský orloj byl v minulých letech rekonstruován. Opravy zahrnovaly jak jeho mechanické, tak architektonické a umělecké součásti, a jejich cílem bylo přiblížit se co nejvěrněji historickému stavu.

Jeho poválečná obnova se totiž uskutečnila zjednodušeně, například lanové bubny sloužící k natahování stroje byly nahrazeny řetězovým mechanismem a elektromotory, komora s figurami apoštolů byla vymalována bíle oproti původní tmavé barvě apod.

Komplexní restaurátorské opravy se týkaly i všech apoštolů, okének orloje, soch, ručiček a zcela nové podoby se dostalo i osvětlení.


Autor: puc

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru