Dnes Pondělí - obcasny-dest 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Několik měsíců nebude pražský orloj kompletní, sochy čeká lakování
Horní řada soch na orloji nyní kvůli lakování chybí. Foto: Jan Puci

Několik měsíců nebude pražský orloj kompletní, sochy čeká lakování

Minulý týden ve středu byly z důvodu pravidelné obnovy krycích transparentních laků sejmuty z horní řady Staroměstského  orloje čtyři dřevěné sochy. Jedná se o pravidelný restaurátorský zásah opakující se jednou za několik let. Skulptury se na své místo vrátí zhruba za dva měsíce Informoval o tom pražský magistrát.

Sochám budou následně v restaurátorském ateliéru sejmuty vrstvy laků degradované kvůli povětrnostním podmínkám na jižním průčelí a naneseny zcela nové.

Důvodem úprav jsou extrémní povětrnostní podmínky, kvůli kterým degraduje krycí lak soch, a je tedy nutná obnova jednou za dva až tři roky. Po nalakování bude sejmuta spodní řada soch a podrobena stejnému procesu.

Pražský orloj byl v minulých letech rekonstruován. Opravy zahrnovaly jak jeho mechanické, tak architektonické a umělecké součásti, a jejich cílem bylo přiblížit se co nejvěrněji historickému stavu.

Jeho poválečná obnova se totiž uskutečnila zjednodušeně, například lanové bubny sloužící k natahování stroje byly nahrazeny řetězovým mechanismem a elektromotory, komora s figurami apoštolů byla vymalována bíle oproti původní tmavé barvě apod.

Komplexní restaurátorské opravy se týkaly i všech apoštolů, okének orloje, soch, ručiček a zcela nové podoby se dostalo i osvětlení.


Autor: puc

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Dnes ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru