dnes
Sobota - jasno
31°C
zítra
Neděle - jasno
31°C
pozítří
Pondělí - bourky
29°C
Nejzvláštnější ostrovy světa. Usedom, Bora Bora, Gorgona, Mauritius a další
Pobřeží ostrova Mauritius v Indickém oceánu. Foto: Pierre Benker / Freeimages.com

Nejzvláštnější ostrovy světa. Usedom, Bora Bora, Gorgona, Mauritius a další

Přestože je spojen s německým pobřežím mosty na severním i jižním konci, Usedom leží tak daleko na východ, že jeho východní cíp je vlastně součástí Polska – můžete jít po pláži od německého Ahlbergu až k velkému polskému obchodnímu přístavu Swinoujscie.

ostrov Usedom, Německo
Usedom získal přezdívku „zpívající ostrov" a to proto, že bílý písek na pláži je tak jemný, že při procházkách po písku uslyšíte jemné „kvičení“. Nedaleké wellness hotely a termální koupele si zachovaly kouzlo starých tradic světových lázní.

ostrov Bora Bora, Francouzká Polynésie v Tichomoří
Tento mezi luxusní klientelou věhlasný ostrov, patřící Francouzské Polynésii, je výjimečný svými přírodními krásami. Odlehlost ostrova Bora Bora a vysoké ceny za ubytování udržely neporušené mystické kouzlo ostrova. Dokonce i unavení světoběžníci zůstanou v úžasu při pohledu na lagunu a na siluetu hory Otomanu. Mnoho návštěvníků ve skutečnosti nikdy nedostane dokonalejší živý obraz ráje než při návštěvě ostrova Bora Bora.  

ostrov Prince Edward Island, Kanada
Na tomto ostrově zažijete kombinaci různých zážitků: rozeklané pobřeží i historické rybářské vesnice či malé zemědělské podniky, které tvoří páteř celého ostrova.

ostrov Gorgona, Kolumbie
Přírodě netrvalo dlouho získat úplnou kontrolu nad ostrovem Gorgona. Mezi lety 1950 až 1980 pevninu v Tichomoří tvořila věznice, přezdívaná „kolumbijský Alcatraz.“  Objekt byl uzavřen a prohlášen za přírodní národní park v roce 1985. Budovy věznice jsou nyní porostlé hustou vegetací. Gorgona je jedním z těch míst, kde přírodní prostředí je téměř komicky nehostinné pro člověka. Návštěvníci, kteří navštíví ostrov Gorgona, jsou přísně kontrolováni a omezeni na skupiny maximálně 80 osob. Gorgona je totiž útočištěm velkého množství endemických druhů rostlin a živočichů, kteří žijí v deštných pralesích, včetně malých a ohrožených modrých ještěrů. Gorgona má také jednu z nejkrásnějších písčitých pláží v Kolumbii obklopenou palmami a hustou zelení.

ostrov Malta ve Středozemním moři
Když se procházíte po ulicích většiny maltských měst, máte pocit, že se setkáváte s největšími skvosty evropské architektury – malý Londýn, tu ozvěny Paříže, možná s dotekem Říma na barokní fasádě místního kostela. Malta je dnes moderní a dobře fungující stát s jeho proslulou historií. Opevněné město Mdina na Maltě v návštěvnících evokuje středověkou atmosféru ostrova. Potomci šlechtických rodů – Normané, Italové a Španělé, kteří vládli před staletími Maltě, stále obývají patricijské paláce, které zde lemují stinné ulice. V létě pobřežní letoviska Sliema a St. Julian ožívají ekreanty a jachtaři.

ostrov Lamu, Keňa
Jen dva stupně jižně od rovníku, od východního pobřeží Keni, se nachází Lamu, místo, které se zřejmě zastavilo v čase. Po staletí to byl rušný přístav v Indickém oceánu a důležitý článek při obchodu s kořením. Lamu je jako exotická kulisa, která má shodou okolností také úžasné pláže. Ulice Lamu jsou tiché, chladné a bez aut, lemované zděnými stavbami s bílého kamene, jejich oblouky a dekorativní okénka evokující staletí vlivu muslimských kultur. Lamu bylo založeno arabskými obchodníky v roce 1400. Celý ostrov má jedno město – rušné město Lamu, které je nejstarší a nejlépe zachovalá svahilská osada ve východní Africe a je na seznamu světového dědictví UNESCO.

ostrov Isla Grande de Tierra del Fuego, Ohňová země, Argentina a Chile
Před několika staletími byli jedinými obyvateli jižní Ameriky Indiáni. Aby Indiáni přežili v nehostinných podmínkách této země, naučili se hojně využívat oheň. Ohně zde hořely prakticky neustále a tak první Evropané, kteří tuto zemi objevili, ji nazvali „Ohňová Země“. Dnešní Ohňová Země je název pro skupinu ostrovů,  které tvoří jižní cípy Argentiny a Chile. Isla Grande – jak již název napovídá – je největší pevnina v souostroví a jeho území patří oběma státům. Nedaleko od Isla Grande, i když je to vlastně samostatný ostrůvek ve skupině Tierra del Fuego, je skutečně nejjižnější část Jižní Ameriky a jedno z nejvýznamnějších míst z námořnických příběhů: Mys Horn. Před otevřením Panamského průplavu v roce 1914 byloobeplutí mysu jediným způsobem, jak se dostat lodí mezi Atlantikem a Tichým oceánem.

ostrov Isle of Wight, Channel Islands, Velká Británie
Tento ostrov objevila v roce 1845 královna Viktorie, která zde trávila letní volno se svým chotěm, princem Albertem. Královnu Viktorii v 19. století následovali další významné osobnosti, například Charles Dickens, který si zde užíval mírného klimatu, písčitých pláží a procházky s nádherným výhledem. Od roku 1970 se zde koná slavný hudební festival, kde mezi jinými vystoupil i slavný Jimi Hendrix.

ostrov Mauritius, Indický oceán
Izolován v Indickém oceánu, téměř 2000 kilometrů od východního pobřeží Afriky se nachází malý ostrov Mauricius. Jeho pobřeží je obklopeno korálovými útesy a klidnými průzračnými lagunami. Ostrov je ideální pro provozování veškerých vodních sportů. Turismus je na ostrově celkem nový fenomén, zatím však zaměřený na bohatší klientelu. Mauricius je směsicí kreolských, indických, čínských a francouzských obyvatel.

ostrovy Ile Sainte-Hélène & Ile Notre-Dame, Montreal, Kanada
Montreal je snad nejbohatší na možnosti trávení dovolené – a to na dvou ostrovech uprostřed řeky Svatého Vavřince, Ile Sainte-Hélène a Ile Notre-Dame. Ile Sainte-Hélène je již dlouho spojen s historií Montrealu. Během války v roce 1812 fungoval ostrov jako pevnost, úschovna střelného prachu a měl za úkol bránit město. Ostrov byl v roce 1874 přeměněn na park, ale Ile Sainte-Hélène se vrátil do vojenské pohotovosti během druhé světové války. Naopak Ile Notre-Dame byl postaven úplně od nuly, použitím 15 milionů tun horniny vytěžené pro tunely Montrealského metro v roce 1965. Na ostrově  Sainte-Hélène byl vybudován zábavní park La Ronde.


Tipy na správné třídění odpadu po letním pikniku či zahradní grilovačce

2. srpna 2020 v 07:02

Plastové obaly od olejových marinád, jednorázové kelímky, plynové kartuše nebo obaly opalovacích krémů patří k těm odpadům, které vznikají primárně během letního grilování, pikniků nebo při kempování. Pražské služby přináší sérii tipů, jak tyto odpadní komodity správně...

Charitativní závod RUN for HELP zajistil rehabilitační pobyt pro lidi po amputaci

30. července 2020 v 11:38

I letos Rehabilitační klinika Malvazinky podpořila charitativní běžecký závod pro celou rodinu příhodně pojmenovaný RUN for HELP. Akce se uskutečnila v sobotu 25. července na Letné za podpory Prahy 7 .   

Praha 11 zve na lekce jógy zdarma

23. července 2020 v 18:52

Zacvičit si jógu v areálu Chodovské tvrze mohou zájemci každou středu. Městská část Praha 11 tu společně s Domem jógy pořádá lekce jógy zdarma. Probíhají jednou týdně a na své si tu přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí.

Thomayerova nemocnice otevřela nový provoz moderní magnetické rezonance

23. července 2020 v 18:06

Thomayerova nemocnice otevřela nový provoz magnetické rezonance MAGNETOM Altea. 

Další články
Nahoru