
Nejvýznamnější letošní odchovy v pražské zoo? Želva, dikobraz, ještěr nebo třeba holub
12. prosince 2019 16:49
„Některá mláďata – jako malý lachtan jihoafrický nebo mláďata lemurů kata – vzbudila zájem médií i veřejnosti, zatímco jiná zůstala trochu v pozadí. Neprávem. Jsou mezi nimi opravdu senzační odchovy spojené s velmi zajímavými příběhy,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Zoo Praha v letošním roce odchovala historicky poprvé čtyři mláďata dvojzoborožce nosorožčího a vytvořila tak i celosvětový rekord v počtu odchovaných mláďat těchto zástupců ptačí říše v jedné chovatelské sezoně. Současně letos chovatelé poprvé použili při odchovu „maňáska“, protože samice o mláďata již při jejich líhnutí ztratila zájem. S celkově třinácti odchovanými mláďaty je pražská samice Markéta nejúspěšnějším rodičem v historii chovu dvojzoborožců nosorožčích v Evropě.
Mláďata jihoamerických prasat pekariů Wagnerových, která se v Zoo Praha narodila 4. května, jsou evropskou vzácností. Dosud se totiž v rámci Evropy podařilo tento druh úspěšně rozmnožit pouze v Německu a v Belgii. Toto podivuhodné zvíře bylo až do sedmdesátých let minulého století považováno za vyhynulé. V současnosti jeho populace stále klesá, proto v rámci evropských zoologických zahrad probíhá záchovný program, do něhož se zapojila i Zoo Praha.
V Evropě totiž tento druh momentálně chová pouze sedm institucí v počtu 45 jedinců. Narození pražských mláďat přitom přišlo jen pár měsíců poté, co desítky pekariů v paraguayské chovné stanici Proyecto Taguá podlehly doposud neznámé smrtící chorobě, která patrně sužuje i volně žijící populaci. Význam chovu v amerických a evropských zoologických zahradách tím nabyl na významu.
V Zoo Praha se letos vylíhlo a podařilo odchovat vůbec první mládě velké říční želvy batagury tuntong v Evropě. V současné době se početnost odhaduje na 500 až 2500 jedinců. Na některých místech dobře zdokumentovaný pokles počtu kladoucích samic ukazuje na postupující zánik kdysi jednoho z nejvýznamnějších reprezentantů svého ekosystému. Příkladem je malajská řeka Perak: před rokem 1940 tam bylo zaznamenáno více než 10 000 samic a 375 000 až 500 000 vajec. V období 2005 až 2009 již bylo evidováno méně než 40 hnízd, a od roku 2009 nebylo v přírodě nalezeno ani jedno hnízdo.
Dalším vzácným letošním přírůstkem v pražské zoo jsou tři mláďata dikobraza palawanského. Jedná se o nejmenšího dikobraza s nejmenším rozšířením a zatím jediný ohrožený druh dikobraza. Pro zoology je málo známý. Podle kurátora chovu savců Zoo Praha Pavla Brandla ještě nedávno nebylo jasné, jak dlouho jsou samice březí, kolik se jim rodí mláďat. To se již podařilo zjistit, zatím ale nevědí, kolika let se tento dikobraz dožívá, řekl.
V případě vzácných pouštních ještěrů trnorepů mezopotámských trojská zahrada letos odchovala už druhou generaci. Mezi nejvýznamnější letošní odchovy zástupci zoo zařadili mláďata kubánského hlodavce hutie, ibise madagaskarského, holuba růžového a vzácného plaza varanovce bornejského. Jako jediné zoo v Evropě se pražské zoo podařil odchov u jednoho z nejmenších primátů na světě makiho Ganzhornova.