Dnes Pátek - jasno 13°C
Zítra Sobota - skorojasno 14°C
Pátek 6. 3. 2026
Svátek má Miroslav
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Nejvyšší správní soud zrušil předběžné opatření zakazující podpis smlouvy na další část metra D
Výstavba prvního úseku linky metra D. Ilustrační foto: Vladimír Dinda / Hochtief

Nejvyšší správní soud zrušil předběžné opatření zakazující podpis smlouvy na další část metra D

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil předběžné opatření, které zakazovalo pražskému dopravnímu podniku (DPP) uzavřít smlouvu s vítězem tendru na stavbu další části pražského metra D. Zákaz vydal Krajský soud v Brně loni v říjnu, v samotné věci ale ještě nerozhodl. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na elektronické úřední desce soudu. Stejným tendrem se zabývá i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), smlouvu s dodavatelem proto stále není možné podepsat. 

Krajský soud v Brně vydal předběžné rozhodnutí na žádost sdružení Porr, Vinci a Marti, které napadlo dřívější rozhodnutí ÚOHS týkající se jeho vyloučení z tendru. Rozhodnutí antimonopolního úřadu a poté i jeho předsedy potvrzovalo oprávněnost vyloučení sdružení z tendru. NSS nyní předběžné rozhodnutí zrušil, krajský soud se ale bude věci dál věnovat, protože o ní dosud nerozhodl.

Podpis smlouvy s vybraným dodavatelem stále není možný kvůli pokračujícímu řízení u ÚOHS. Ten na začátku února nepravomocně rozhodl, že výběr sdružení Subterra, Hochtief a BeMo Tunelling s cenou zhruba 30 miliard korun bez DPH z loňského října je v pořádku. Proti rozhodnutí podala firma Strabag rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi.

„Dodavatel Strabag podal 23. února 2026 rozklad proti prvoinstančnímu rozhodnutí Úřadu, kterým byla zamítnut jeho návrh proti výběru dodavatele. Ve věci je vydáno předběžné opatření, které zakazuje zadavateli podepsat smlouvu s vybraným dodavatelem, a to do pravomocného rozhodnutí," uvedl na dotaz ČTK mluvčí úřadu Martin Švanda.

Zakázka se týká úseku z Olbrachtovy na Nové Dvory, který naváže na část mezi Pankrácí a Olbrachtovou, budovanou od roku 2022. Tendr na druhou část ale čelí problémům kvůli řízením u antimonopolnímu úřadu, která iniciovali neúspěšní uchazeči. Výběr dodavatele a s ním i stavba nové linky se tím zdržely. Metro z Pankráce do Písnice mělo původně začít jezdit v roce 2029, nyní se mluví o roku 2031.

DPP stejného dodavatele vybral v roce 2023, výběr však po nepravomocném rozhodnutí ÚOHS podnik sám zrušil. Následně ho v roce 2024 zopakoval, pak ho však antimonopolní úřad opět zrušil, tentokrát již pravomocně. Loni v říjnu vybral dopravní podnik sdružení vedené firmou Subterra potřetí.


Autor: ČTK

Setkání k vylepšení petřinského sídliště

Včera ve 12:00

Praha 6 zve na prezentaci pracovního návrhu postupných proměn veřejných prostranství na sídlišti Petřiny. Řešené území zahrnuje oblast o rozloze přibližně 63 hektarů, vymezenou ulicemi Na Petřinách, Bubeníčkova, Boučkova, Ankarská a Šantrochova.

Praha 5: Pomozte nám tvořit Vánoce na Andělu

Včera v 10:14

Tradiční Vánoční trhy na Andělu chce radnice připravit přesně podle představ návštěvníků. Proto připravila krátkou anketu, ve které se můžete podělit o své nápady – co byste rádi viděli na stáncích, jakou podobu by trhy měly mít a co by vás potěšilo nejvíc.

Oblíbené trhy na kulaťáku zahajují 17. sezónu – letos s důrazem na ekologii i světovou gastronomii

4. března 2026 ve 12:10

Vítězné náměstí se po zimní pauze opět probudí k životu. V sobotu 7. března odstartuje již 17. sezóna Trhů na kulaťáku. Brány jednoho z nejoblíbenějších farmářských tržišť v Praze se otevřou v 8:00 a návštěvníci se na čerstvé suroviny a řemeslné výrobky mohou těšit každou sobotu až do...

Nezbytné zásahy v zeleni v Praze 11

4. března 2026 v 07:44

Odbor životního prostředí ÚMČ Prahy 11 bude v první polovině března realizovat nezbytné zásahy ve veřejné zeleni ve dvou lokalitách. Jedná se o vnitroblok ulic Schulhoffova – Brechtova a vrch Chodová, mezi ul. Roztylská a Nechvílova.

Koordinační schůzka spolků Prahy 1

4. března 2026 v 07:31

Ve čtvrtek 5. března se od 17 hodin uskuteční ve středisku VIA (Újezd 26) schůzka spolků působících na území městské části Praha 1,

Začíná mobilní svoz nebezpečných odpadů v Praze 10

4. března 2026 v 07:16

I letos mohou obyvatelé Prahy 10 využít mobilní svoz nebezpečných odpadů, který probíhá několikrát do roka na pěti svozových trasách. Díky tomu je možné se pohodlně a bezpečně zbavit nebezpečných odpadů přímo v místě bydliště.

Další články
Nahoru