Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nejvyšší soud potvrdil 15 let vězení za pokus o vraždu řidiče
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: pexels.com

Nejvyšší soud potvrdil 15 let vězení za pokus o vraždu řidiče

Nejvyšší soud odmítl dovolání Jiřího Sasáka, jenž si odpykává 15 let ve vězení za pokus o vraždu řidiče přepravní společnosti Bolt v Praze. Trest včetně ústavní protialkoholní léčby a ambulantního psychiatrického léčení mu loni v srpnu potvrdil pražský vrchní soud. Nejvyšší soud rozhodoval nedávno bez veřejného jednání, odůvodnění zatím není veřejně dostupné. Výsledek sdělil ČTK bez podrobností Adam Wenig, mluvčí Městského soudu v Praze, který se případem zabýval jako první instance.

Sasák už dříve usiloval o změnu právní kvalifikace na loupež. Tvrdil, že se chtěl zmocnit auta a že pobodání řidiče bylo nešťastným následkem vzájemné potyčky. Pražské soudy ale Sasákově verzi neuvěřily, poukázaly například na to, že řidiče rovnou napadl a nedal mu nijak najevo, že se chce zmocnit auta.

Opilý Sasák bodl třiačtyřicetiletého cizince třikrát do zad předloni 13. srpna. Před tím si v noci objednal odvoz do odlehlé ulice v pražských Vršovicích. Napadený muž, který krvácel do hrudní dutiny, z místa činu utekl a voláním o pomoc na sebe upozornil kolemjdoucího, jenž mu přivolal záchrannou službu.

„Řidiči taxislužby jsou skutečně velice ohroženou skupinou. Nemohou si totiž vybírat, koho si do auta naloží a v případě napadení mají velice omezenou možnost se bránit: většinou mají útočníky za sebou, mají bezpečnostní pás a musí se věnovat řízení," konstatoval loni soudce vrchního soudu Jiří Lněnička.

Sasák se po činu zmocnil vozu. Když jej pronásledovala policie, havaroval v Krči. U soudu popřel, že by řidiče bodl úmyslně. Auto podle vlastních slov potřeboval, aby se dostal za matkou, a nůž se sedmnácticentimetrovou čepelí si vzal jen na zastrašení a vyhnání řidiče z vozidla.

Tuto verzi děje ale odmítl soudní znalec, podle nějž pachatel vedl rány velkou silou a aktivně. Podle posudků byl také Sasák v době činu příčetný.


Autor: ČTK

Díky brusce se dostali do kontejneru na použitý textil

23. září 2023 v 09:20

Dvojice s bruskou u kontejneru na textil neušla ve středu 20. září po třetí hodině ranní pozornosti obyvatelky z Libeřské ulice v Praze 12. Přivolaní strážníci muže a ženu vyslechli a přivolali státní kolegy. Informovala o tom mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena...

Na Ostrově Štvanice zemřel před hudebním klubem muž

10. září 2023 ve 21:44

Před klubem na Ostrově Štvanice u Hlávkova mostu zemřel po fyzickém napadení muž. Podle informací pražské policie, která případ vyšetřuje, úmrtí podle policistů nepředcházela potyčka vícero osob. Zároveň nesdělili, před jakým klubem k napadení došlo. V prostorách, které v minulosti byly součástí...

Další články
Nahoru