Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nejvyšší soud odmítl dovolání v kauze žalobkyně Krützner a krácení daní
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Nejvyšší soud odmítl dovolání v kauze žalobkyně Krützner a krácení daní

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání v kauze státní zástupkyně Sylvy Krützner a krácení daní, kterého se údajně dopustila při prodeji bytu. České televizi informaci potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Kateřina Kaspar Studecká. Obžaloba tvrdila, že Krützner neodvedla daň 346 000 korun poté, co prodala svůj byt, odvolací soud ji obžaloby zprostil. Dovolání v neprospěch ženy opakovaně podal nevyšší žalobce. Krützner se od začátku obhajovala domněnkou, že je od daně osvobozená.

Krützner působí jako náměstkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6. Čelila obžalobě z toho, že úmyslně neodvedla daň ve výši 346 000 korun. Pokud by ji soudy pravomocně uznaly vinnou, nemohla by nadále pracovat jako státní zástupkyně. Pražský městský soud ale loni v listopadu uvěřil její obhajobě, podle níž byla žena přesvědčená o tom, že je od daňové povinnosti osvobozená.

„Dovolání nejvyššího státního zástupce bylo usnesením Nejvyššího soudu odmítnuto," sdělila mluvčí České televizi. Podle soudu nebylo dovolání státního zástupce Igora Stříže opodstatněné. Nejvyšší soud tak dal zapravdu městskému soudu, že se Krützner dopustila právního omylu. Žena se údajně domnívala, že je od daně osvobozená, protože v bytě před prodejem sama bydlela.

To, že Krützner od daně osvobozená nebyla, a jejím neodvedením tedy naplnila takzvanou objektivní stránku trestného činu krácení daně, konstatoval Nejvyšší soud už dříve po prvním Střížově dovolání. Pražský městský soud pak znovu zkoumal ještě to, zda Krützner naplnila i subjektivní stránku trestného činu – tedy zda chtěla daň zkrátit, a to se podle jeho závěru neprokázalo.

Krützner začínala kariéru jako čekatelka v Praze 10, kde si úspěšně zažádala o přidělení služebního bytu. Nastěhovala se do něj v roce 2008, o čtyři roky později jej od městské části odkoupila zhruba za 900 000 korun. Po dalších dvou letech jej prodala za 3,4 milionu korun. Právě tento příjem nepřiznala úřadům. Po zahájení stíhání danou částku finančnímu úřadu doplatila.

Obvodní soud pro Prahu 5 ženu původně uznal vinnou a uložil jí peněžitý trest ve výši neodvedené daně. Městský soud v Praze ji poté na základě jejího odvolání osvobodil, tehdy se ale do věci poprvé vložil Stříž svým dovoláním, a věc se proto řešila na úrovni odvolacího soudu znovu.


Autor: ČTK

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru