Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Nejvyšší soud dal šanci na odškodnění ženě, která upadla v pražské tramvaji
Tramvaje v Praze. Foto: archiv

Nejvyšší soud dal šanci na odškodnění ženě, která upadla v pražské tramvaji

30. 11. -0001 - 30. 11. -0001
Nejvyšší soud (NS) dal šanci na odškodnění ženě, která upadla a zranila se při rozjezdu pražské tramvaje. Její žalobu zamítl Obvodní soud pro Prahu 9, podle kterého dopravní podnik neporušil žádný předpis. Neuspěla ani u Městského soudu v Praze. Spor o bolestné a náhradu výdělku v celkové výši 374 328 korun se vrací k obvodnímu soudu. Rozhodnutí NS je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

Nehoda se stala v roce 2018. Žena, která jako oporu používá trekové hole, nastoupila v přední části prvního vozu soupravy. Zamířila k sedadlu určenému pro invalidy. Muže, který tam seděl, požádala o uvolnění místa. Jednou rukou se při tom držela madla na sedadle, v druhé měla hole. V tu chvíli se řidič rozjel, žena upadla a zlomila si křížovou kost.

Obvodní soud uvedl, že žádný předpis nestanovuje povinnost dopravce vyčkat před odjezdem na usazení cestujícího s omezenou schopností pohybu. Takovou povinnost prý ani nelze spravedlivě požadovat, řidič totiž nemusí mít dostatečný výhled na dění v celém voze. Čekání navíc prodlužuje jízdní dobu, což by v moderní městské dopravě mohlo vést až ke kolapsu, uvedl obvodní soud.

Dopravní podnik podle verdiktu obvodního soudu, potvrzeného i městským soudem, vynaložil veškeré úsilí, které lze spravedlivě požadovat, aby předešel případné škodě. Naplnil se tak liberační důvod pro zproštění odpovědnosti podle občanského zákoníku.

Podle Nejvyššího soudu ale liberační důvody dopadají jen na situace, kdy újma vznikla působením vnějších vlivů, které nemají původ v běžném provozu. Jde například o živelní události, extrémní povětrnostní vlivy nebo s provozem nesouvisející jevy uvnitř dopravního prostředku, třeba napadení řidiče, konflikt mezi cestujícími, výbuch či požár látek přenášených pasažérem.

„Pouze v případě takových a jim podobných okolností může se provozovatel dopravy či dopravního prostředku odpovědnosti zprostit, prokáže-li zároveň, že škodě nemohl zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze po něm požadovat, tedy že okolnostem, jež vyvolaly škodlivý účinek, nemohl předejít a eliminovat jejich působení na provoz vozidla," rozhodl NS.

Před pádem ženy v tramvaji se ale projevily okolnosti typické pro běžný provoz, tedy zrychlený pohyb či rozjezdová akcelerace. Uplatnění liberačního důvodu podle občanského zákonu je tedy vyloučené. Obvodní soud se nyní musí zabývat především výší nároku, avšak zváží také to, zda a v jakém rozsahu lze vzniklou škodu přičítat i pasažérce a její případné neopatrnosti, spočívající třeba v porušení povinnosti přidržovat se za jízdy madel.

„Byla-li totiž škoda způsobena výlučně či zčásti jednáním poškozeného, je v odpovídajícím rozsahu vyloučena odpovědnost provozovatele. Lze však poukázat i na ustálenou rozhodovací praxi, která plné způsobení si újmy osoby uvnitř vozidla spojuje pouze s výraznou neopatrností pasažéra či jeho ignorací pokynů ze strany přepravce," uvedla v tiskové zprávě mluvčí NS Gabriela Tomíčková.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru