Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nejvíce stoletých lidí žije v Praze, nejstarší muž je však z jiného kraje
Marie Vodochodská se podepsala do kroniky jubilantů. Foto: MČ Praha 8

Nejvíce stoletých lidí žije v Praze, nejstarší muž je však z jiného kraje

Podle České správy sociálního zabezpečení žilo v Česku k letošnímu březnu 666 lidí ve věku 100 let a více, z toho 563 žen. Nejvíce stoletých občanů žije v Praze, zhruba jedna pětina z celkového počtu v zemi.

Nejstarší seniorka v zemi se narodila v roce 1912 (108 let) a žije v Praze. Tentýž rok narození mají ještě dvě ženy – ze Středočeského kraje a z Pardubického kraje. Nejstarší senior žije v Karlovarském kraji, narodil se v roce 1914.

Před pár dny oslavila v Domově pro seniory Nová slunečnice v Praze-Bohnicích narozeniny 105. narozeniny paní Marie Vodochodská.

Narodila se 10. července 1916, tedy v roce, kdy byl poprvé použit letní čas, kdy byla dokončena stavba pražského mostu Františka Ferdinanda d’Este (později přejmenovaného na Mánesův most), kdy Albert Einstein zveřejnil obecnou teorii relativity a kdy zemřel rakousko-uherský císař František Josef I. 

V pondělí 12. července přišel paní Vodochodské poblahopřát a předat kytici a dary také starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

„Paní Vodochodská se dožila opravdu úctyhodného věku! Narodila se za první světové války, v době Rakouska-Uherska, prožila tedy konec habsburské říše, první republiku, protektorát, osvobození od německé okupace, poté přes 40 let komunismu, rozpad Československa až pod dnešní Českou republiku. Trochu jsme slavili s dortem, kávou, květinou a dárky, podepsala se nám do kroniky jubilantů. Bylo to příjemné odpoledne,“ prozradil po návštěvě domova pro seniory, kde paní Vodochodská žije už šestým rokem, starosta Gros.

Paní Vodochodská bydlela s rodiči v bytě 1+1 na Vinohradech. „Tam jsem trávila dětství. Měli jsme malý a útulný byt,“ vzpomíná. Měla dva bratry, Augustýna a Josefa.

„Oba prodělali koncentrační tábor, umřeli mladí, kolem 50 let,“ pokračuje. Toužila se stát učitelkou, proto vystudovala Učitelský ústav v Praze. Hned po studiích nastoupila praxi jako učitelka 1. stupně na Letné. „Práci jsem milovala, vždyť jsem si ji vybrala. Dělala jsem to celý život až do důchodu a pak i výpomoc,“ vypráví. 

Vdávala se v roce 1938 v kostele v Praze. „Karel byl moje první láska, chodili jsme spolu dva roky a pak se vzali a strávili jsme spolu celý život. Měli jsme krásné manželství. Karel pracoval jako letecký konstruktér, byl velmi chytrý, ohleduplný a pracovitý,“ s dojetím vypráví šťastná jubilantka.

Měla dvě děti, syna Karla a dceru Marii. „Už nežijí, ale měli svůj život. Dnes za mnou chodí na návštěvu vnuk a vnučka s dětmi,“ zakončuje své vyprávění.


Autor: Karel Netolický

Pavilon goril prodlužuje návštěvní hodiny

Dnes v 07:29

O nový pavilon goril – Rezervaci Dja – je mimořádný zájem. Na základě četných dotazů návštěvníků prodlužuje Zoo Praha otevírací dobu pavilonu o dvě hodiny. Od 7. října, tak mohou lidé probádat kamerunský prales a pozorovat gorily i po uzavření areálu zoo až do 20 hodin. Rozšířené návštěvní hodiny...

Hřiště na chodníku, obrázky v mapách i úklid. V Praze 13 se konal Ideathon

Včera v 10:41

V polovině září se uskutečnil v Praze 13 již šestý Ideathon. Osm tříčlenných týmů pracovalo na výzvách z oblasti školství, bezpečnosti, volnočasových aktivit a životního prostředí.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 41. týden

Včera v 09:35

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

5. října 2022 ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

5. října 2022 v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

5. října 2022 v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

5. října 2022 v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

4. října 2022 v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

4. října 2022 v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Další články
Nahoru