Dnes Pátek - polojasno 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nejvíce stoletých lidí žije v Praze, nejstarší muž je však z jiného kraje
Marie Vodochodská se podepsala do kroniky jubilantů. Foto: MČ Praha 8

Nejvíce stoletých lidí žije v Praze, nejstarší muž je však z jiného kraje

Podle České správy sociálního zabezpečení žilo v Česku k letošnímu březnu 666 lidí ve věku 100 let a více, z toho 563 žen. Nejvíce stoletých občanů žije v Praze, zhruba jedna pětina z celkového počtu v zemi.

Nejstarší seniorka v zemi se narodila v roce 1912 (108 let) a žije v Praze. Tentýž rok narození mají ještě dvě ženy – ze Středočeského kraje a z Pardubického kraje. Nejstarší senior žije v Karlovarském kraji, narodil se v roce 1914.

Před pár dny oslavila v Domově pro seniory Nová slunečnice v Praze-Bohnicích narozeniny 105. narozeniny paní Marie Vodochodská.

Narodila se 10. července 1916, tedy v roce, kdy byl poprvé použit letní čas, kdy byla dokončena stavba pražského mostu Františka Ferdinanda d’Este (později přejmenovaného na Mánesův most), kdy Albert Einstein zveřejnil obecnou teorii relativity a kdy zemřel rakousko-uherský císař František Josef I. 

V pondělí 12. července přišel paní Vodochodské poblahopřát a předat kytici a dary také starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

„Paní Vodochodská se dožila opravdu úctyhodného věku! Narodila se za první světové války, v době Rakouska-Uherska, prožila tedy konec habsburské říše, první republiku, protektorát, osvobození od německé okupace, poté přes 40 let komunismu, rozpad Československa až pod dnešní Českou republiku. Trochu jsme slavili s dortem, kávou, květinou a dárky, podepsala se nám do kroniky jubilantů. Bylo to příjemné odpoledne,“ prozradil po návštěvě domova pro seniory, kde paní Vodochodská žije už šestým rokem, starosta Gros.

Paní Vodochodská bydlela s rodiči v bytě 1+1 na Vinohradech. „Tam jsem trávila dětství. Měli jsme malý a útulný byt,“ vzpomíná. Měla dva bratry, Augustýna a Josefa.

„Oba prodělali koncentrační tábor, umřeli mladí, kolem 50 let,“ pokračuje. Toužila se stát učitelkou, proto vystudovala Učitelský ústav v Praze. Hned po studiích nastoupila praxi jako učitelka 1. stupně na Letné. „Práci jsem milovala, vždyť jsem si ji vybrala. Dělala jsem to celý život až do důchodu a pak i výpomoc,“ vypráví. 

Vdávala se v roce 1938 v kostele v Praze. „Karel byl moje první láska, chodili jsme spolu dva roky a pak se vzali a strávili jsme spolu celý život. Měli jsme krásné manželství. Karel pracoval jako letecký konstruktér, byl velmi chytrý, ohleduplný a pracovitý,“ s dojetím vypráví šťastná jubilantka.

Měla dvě děti, syna Karla a dceru Marii. „Už nežijí, ale měli svůj život. Dnes za mnou chodí na návštěvu vnuk a vnučka s dětmi,“ zakončuje své vyprávění.


Autor: Karel Netolický

Modří andělé zvou na Slavnosti pivních moků a BBQ

Dnes v 09:05

Slavnosti pivních moků a BBQ nabídnou v sobotu 10. června kromě ochutnávek piva a pravé americké barbecue kuchyně i mnoho aktivit pro malé i velké návštěvníky.  

S Prahou 4 na výlet po Nuslích

Dnes v 07:49

Praha 4 zve v úterý 13. června na výlet po Nuslích, jak je neznáte. Začíná v 16 hodin.

Setkání kultur Prahy 14 roztančí Rajskou zahradu

Včera ve 21:57

Kampaň Setkání kultur 2023 odstartovala dubnovým hudebním večerem v KD Kyje a radnice zve na další akce. Do letošního ročníku se zapojila pobočka Městské knihovny v Praze Rajská zahrada a od 1. června nabízí k zapůjčení vybrané knihy zahraničních autorů. Setkání kultur je zaměřeno na podporu...

Festival PesFest v parku Na Pankráci

Včera v 07:27

Festival pro psa a jeho rodinu čeká v neděli 11. června jubilejní 10. ročník. Program začíná v 11 hodin a potrvá až do 17. hodiny. Akce se koná za každého počasí a vstup na ní je zdarma.

Sobota: Branický knižní festival se vrací

Včera v 07:18

Branický knižní festival se blíží a slibuje skvělou atmosféru pro knihomoly všeho druhu. Bohatý program od 11 do 19 hodin v sobotu 10. června nabídne například autorská čtení, hudební vystoupení, diskuse s autory a mnoho dalšího.

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

7. června 2023 v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

7. června 2023 v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

7. června 2023 v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

7. června 2023 v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Volná místa na úřadě Prahy 14? Referenti a další pozice

7. června 2023 v 08:03

Sháníte nové místo? Chcete změnu? Podívejte se na nabídku volných míst na Úřadě MČ Praha 14. Mezi zaměstnanecké benefity patří příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, stravenky, Flexi poukázky či 25 dní dovolené. 

Praha 6: Setkání k péči o zeleň v parku

7. června 2023 v 07:03

V pátek 9. června se můžete v 9:30 setkat se zástupci radnice Šestky a spolků Prahy 6 v parku Maxe van der Stoela.

Další články
Nahoru