Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Nejvíce stoletých lidí žije v Praze, nejstarší muž je však z jiného kraje
Marie Vodochodská se podepsala do kroniky jubilantů. Foto: MČ Praha 8

Nejvíce stoletých lidí žije v Praze, nejstarší muž je však z jiného kraje

Podle České správy sociálního zabezpečení žilo v Česku k letošnímu březnu 666 lidí ve věku 100 let a více, z toho 563 žen. Nejvíce stoletých občanů žije v Praze, zhruba jedna pětina z celkového počtu v zemi.

Nejstarší seniorka v zemi se narodila v roce 1912 (108 let) a žije v Praze. Tentýž rok narození mají ještě dvě ženy – ze Středočeského kraje a z Pardubického kraje. Nejstarší senior žije v Karlovarském kraji, narodil se v roce 1914.

Před pár dny oslavila v Domově pro seniory Nová slunečnice v Praze-Bohnicích narozeniny 105. narozeniny paní Marie Vodochodská.

Narodila se 10. července 1916, tedy v roce, kdy byl poprvé použit letní čas, kdy byla dokončena stavba pražského mostu Františka Ferdinanda d’Este (později přejmenovaného na Mánesův most), kdy Albert Einstein zveřejnil obecnou teorii relativity a kdy zemřel rakousko-uherský císař František Josef I. 

V pondělí 12. července přišel paní Vodochodské poblahopřát a předat kytici a dary také starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

„Paní Vodochodská se dožila opravdu úctyhodného věku! Narodila se za první světové války, v době Rakouska-Uherska, prožila tedy konec habsburské říše, první republiku, protektorát, osvobození od německé okupace, poté přes 40 let komunismu, rozpad Československa až pod dnešní Českou republiku. Trochu jsme slavili s dortem, kávou, květinou a dárky, podepsala se nám do kroniky jubilantů. Bylo to příjemné odpoledne,“ prozradil po návštěvě domova pro seniory, kde paní Vodochodská žije už šestým rokem, starosta Gros.

Paní Vodochodská bydlela s rodiči v bytě 1+1 na Vinohradech. „Tam jsem trávila dětství. Měli jsme malý a útulný byt,“ vzpomíná. Měla dva bratry, Augustýna a Josefa.

„Oba prodělali koncentrační tábor, umřeli mladí, kolem 50 let,“ pokračuje. Toužila se stát učitelkou, proto vystudovala Učitelský ústav v Praze. Hned po studiích nastoupila praxi jako učitelka 1. stupně na Letné. „Práci jsem milovala, vždyť jsem si ji vybrala. Dělala jsem to celý život až do důchodu a pak i výpomoc,“ vypráví. 

Vdávala se v roce 1938 v kostele v Praze. „Karel byl moje první láska, chodili jsme spolu dva roky a pak se vzali a strávili jsme spolu celý život. Měli jsme krásné manželství. Karel pracoval jako letecký konstruktér, byl velmi chytrý, ohleduplný a pracovitý,“ s dojetím vypráví šťastná jubilantka.

Měla dvě děti, syna Karla a dceru Marii. „Už nežijí, ale měli svůj život. Dnes za mnou chodí na návštěvu vnuk a vnučka s dětmi,“ zakončuje své vyprávění.


Autor: Karel Netolický

Po stopách Ludvíka Očenáška se vydají studenti společně se seniory

19. ledna 2022 v 09:29

Ludvík Očenášek, konstruktér, vynálezce a odbojář za první světové války působil nedaleko dnešní litevské ambasády v Praze 5. Očenášek zde instaloval tajnou telefonní stanici, díky které mohl odposlouchávat rozhovory na žhavé lince Vídeň–Berlín. Zprávy pak předával odbojové organizaci Maffie pod...

Praha 5 vydala speciální číslo radničních novin, chce přiblížit problematiku územního rozvoje

18. ledna 2022 v 19:45

Ukázat komplexní proces od myšlenky k realizaci stavebního projektu včetně pravomocí městské části zasahovat do procesu výstavby na svém území. To je hlavní idea speciálu radničního časopisu Pětka, který se rozhodla vydat Praha 5.

Ohlédnutí: Komunikace magistrátu se loni soustředila na očkování, podporu bydlení a pomoc lidem v nouzi

18. ledna 2022 v 11:12

Hlavní město se v roce 2021 při své komunikaci soustředilo mimo témata týkající se koronaviru a očkování také na jiné důležité aspekty života v hlavním městě. Kromě pandemie metropole nejvíce akcentovala podporu pro lidi ve finanční nouzi, ale také energetickou krizí. Ke konci roku převládla také...

Soutěž Popiš památku na české Wikipedii

18. ledna 2022 v 07:33

Jubilejní pátý ročník oblíbené editační soutěže byl zahájen 15. ledna. Až do konce února mohou dobrovolní editoři bojovat o hodnotné ceny. Stačí k tomu jediné – obohatit českou Wikipedii novými články o kulturním dědictví. Je určena jak starým harcovníkům, tak i novým editorům Wikipedie bez...

Dotace v Praze 4: Lhůta pro podání žádostí končí v úterý

16. ledna 2022 v 17:37

Odbor kultury, sportu a dotační politiky Úřadu MČ Praha 4 na facebookovém profilu městské části zveřejnil upozornění pro žadatele v rámci dotačních programů čtvrté městské části.  

Praha 2 si připomíná oběť Jana Palacha

16. ledna 2022 ve 13:00

Dnes si připomínáme oběť studenta Jana Palacha, který svým činem apeloval na ostatní, aby nikdy nepřestali usilovat o demokracii.

Zahradní úpravy ve Vojanových sadech a na Kampě

15. ledna 2022 v 19:43

V příštích týdnech budou probíhat úpravy některých keřových skupin ve Vojanových sadech a v parku Kampa.

Další články
Nahoru