dnes
Sobota - jasno
17°C
zítra
Neděle - polojasno
18°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
13°C
Zpravodajství

Nejvíce nových bytů v Praze aktuálně roste v bývalých průmyslových areálech

Dříve si s nimi nikdo nevěděl rady, teď jsou opuštěné areály bývalých průmyslových podniků v kurzu. Letňany, Modřany a Vysočany táhnou počty nových pražských bytů nahoru. Přesto nová výstavba nestačí.

„Nejde ani tak o celková čísla nových bytů, ale o tempo růstu nabídky v posledních letech. Povolování staveb trvá neúměrně dlouho a naší prvořadou prioritou je maximální zrychlení byrokracie,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Hlaváček.

Z aktuální analýzy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) vyplývá, že ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo 12 502 zkolaudovaných bytů. Tedy zhruba o 5 % méně než ve stejném období loňského roku. A jednoznačnými tahouny ve výstavbě jsou městské části 8, 9 a 18, kde se soustředí téměř 40 % nabídky volných bytů v Praze. Širší centrum metropole pak co do počtu nových bytů ovládla v minulém období Praha 5, kde se podařilo do letošního září zkolaudovat 1940 bytových jednotek.

„Za mého působení na postu starosty jsme v rámci městské části měli bytovou výstavbu dlouhodobě v hlavních prioritách a i přes složité povolování projektů se to v reálné výstavbě odrazilo. Ale celkové přenastavení pravidel pro výstavbu nových bytů je zcela zásadní,“ říká předseda Výboru pro dopravu Zastupitelstva hl. m. Prahy a bývalý starosta Prahy 5 Pavel Richter.

Odborníci z IPR předpokládají další postupné zvyšování poptávky po nových, zejména menších bytech. Jen za prvních devět měsíců roku se do Prahy a středních Čech přistěhovalo téměř 20 tisíc nových obyvatel. V Praze je v současné době k dispozici přes 3 tisíce volných bytů, po kterých však s ohledem na velikost nemovitosti a cenu není silná poptávka.  


Další články
Nahoru