dnes
Pondělí - oblacno
4°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
8°C
pozítří
Středa - prehanky-snih
5°C
Zpravodajství

Nejvíce nových bytů v Praze aktuálně roste v bývalých průmyslových areálech

Dříve si s nimi nikdo nevěděl rady, teď jsou opuštěné areály bývalých průmyslových podniků v kurzu. Letňany, Modřany a Vysočany táhnou počty nových pražských bytů nahoru. Přesto nová výstavba nestačí.

„Nejde ani tak o celková čísla nových bytů, ale o tempo růstu nabídky v posledních letech. Povolování staveb trvá neúměrně dlouho a naší prvořadou prioritou je maximální zrychlení byrokracie,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Hlaváček.

Z aktuální analýzy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) vyplývá, že ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo 12 502 zkolaudovaných bytů. Tedy zhruba o 5 % méně než ve stejném období loňského roku. A jednoznačnými tahouny ve výstavbě jsou městské části 8, 9 a 18, kde se soustředí téměř 40 % nabídky volných bytů v Praze. Širší centrum metropole pak co do počtu nových bytů ovládla v minulém období Praha 5, kde se podařilo do letošního září zkolaudovat 1940 bytových jednotek.

„Za mého působení na postu starosty jsme v rámci městské části měli bytovou výstavbu dlouhodobě v hlavních prioritách a i přes složité povolování projektů se to v reálné výstavbě odrazilo. Ale celkové přenastavení pravidel pro výstavbu nových bytů je zcela zásadní,“ říká předseda Výboru pro dopravu Zastupitelstva hl. m. Prahy a bývalý starosta Prahy 5 Pavel Richter.

Odborníci z IPR předpokládají další postupné zvyšování poptávky po nových, zejména menších bytech. Jen za prvních devět měsíců roku se do Prahy a středních Čech přistěhovalo téměř 20 tisíc nových obyvatel. V Praze je v současné době k dispozici přes 3 tisíce volných bytů, po kterých však s ohledem na velikost nemovitosti a cenu není silná poptávka.  


Praha se připojí k výzvě evropských měst ohledně platforem pro krátkodobé ubytování

Včera v 09:29

Praha se připojí k výzvě několika evropských měst Evropské komisi, aby začala řešit celoevropskou regulaci platforem pro krátkodobé ubytování typu Airbnb. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. Město také jedná s ministerstvem pro místní rozvoj o národní regulaci, dva předchozí návrhy Poslanecká...

Dotace od hlavního města podpoří výstavu dostupného bydlení, rozhodli zastupitelé

Včera v 09:19

Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo poskytnutí dotací z Fondu rozvoje dostupného bydlení městské části Praha – Ďáblice ve výši 17 milionů korun a městské části Praha – Lysolaje ve výši 89 milionů korun. Finanční prostředky budou využity k podpoře vybudování...

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil

22. ledna 2020 v 11:26

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil značky Nissan e-NV 200. Vůz nahrazuje dosluhující, 15 let starý Fiat Ducato. Stejně jako on bude sloužit klientům pečovatelské služby například při cestách za lékaři či do Denního stacionáře a také rozvážet obědy těm, kteří si již sami uvařit...

Další články
Nahoru