dnes
Sobota - mlha
0°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
5°C
Největší pražská vozovna tramvají funguje už přes 90 let, dříve sloužila i pro autobusy
Vjezd do pankrácké vozovny. Foto: archiv DPP

Největší pražská vozovna tramvají funguje už přes 90 let, dříve sloužila i pro autobusy

Největší pražská vozovna tramvají stojí na Pankráci a vznikla v době meziválečného Československa. Provoz zahájila 10. října 1927. Již za necelý měsíc si tak tato stavba připomene 92. narozeniny. 

Vozovna Pankrác při zahájení provozu poskytla domov pro celkem 150 motorových a 120 vlečných vozů. V šedesátých letech byla domovem pro celkem 325 tramvají.

Sloužila tramvajím a dokonce až do roku 1982 i městským autobusům, kdy byly pankrácké autobusy přestěhovány do garáží v Dejvicích. Tím skončilo 55leté trvající soužití obou druhů dopravních prostředků ve vozovně.  

„Do historie vozovny Pankrác se promítla i výstavba magistrály, kdy kvůli nové dopravní tepně musely být vybudovány nové tratě pro spojení s vozovnou,“ uvedl Pavel Fojtík, dnes již bývalý vedoucí archivu pražského dopravního podniku.

Významnou novinkou z novodobé éry vozovny je nová hala pro mytí a denní ošetření tramvají z roku 2003. Kolejiště dvora vozovny bylo několikrát přestavěno, naposledy v roce 2004. Dnes je v ní deponováno celkem 123 vozů, mezi nimi i populární mazačka.  

Vozovna Pankrác je i více než 90 let po svém vzniku stále největší pražskou tramvajovou vozovnou. Je v ní deponováno přes 120 vozů, základ tvoří sedm desítek nízkopodlažních tramvají 15T.

Zajímavostí je, že pevné místo ve vozovně má i šest speciálních vozů. Jsou to: sněhový pluh, čtyři školní vozy a populární mazací tramvaj, přezdívaná mazačka. Ve špičce pracovních dnů vozovna Pankrác vypravuje 70 vozů, mezi nimi i zhruba 50 tramvají 15T.


Dočasné uzavření cyklostezky v Modřanech

20. ledna 2020 v 18:36

Praha 12 a obvodní ředitelství Městské policie Praha 12 upozorňují, že ve středu 22. ledna bude pokračovat oprava na zařízení protipovodňové ochrany v ulici U Kina v Modřanech.

Praha 5: Oddělení přestupků dopravy se přestěhovalo

14. ledna 2020 ve 12:47

Oddělení přestupků dopravy Odboru dopravy ÚMČ Praha 5 je přestěhováno z původní adresy.

Další články
Nahoru