dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Největší položkou v investicích Prahy bude příští rok dostavba čistírny
Letecký pohled na Ústřední čistírnu odpadních vod na severu Prahy. Foto: archiv PVK

Největší položkou v investicích Prahy bude příští rok dostavba čistírny

Největší investiční akcí v Praze bude v roce 2017 dostavba nové části Ústřední čistírny odpadních vod. Na ni má Praha v rozpočtu vyčleněno více než půl miliardy korun. Další finance mají jít do obnovy dopravní infrastruktury.

Praha bude muset začít řešit také změnu územního plánu pro stavbu trasy metra D a personální obsazení týmu pro metropolitní plán v Institutu plánování a rozvoje (IPR). Vedení Prahy chce začít s rekonstrukcí a přestavbou Výstaviště. V únoru město opustí Muchova Slovanská epopej.

Vedení Prahy, jehož vláda se přehoupla do druhé poloviny volebního období, vydá nejvyšší částku do stavby nové vodní linky čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Celkem by měla stavba v příštím roce stát 550 milionů korun. Novou část čistírny Praha staví kvůli tomu, aby splnila evropské limity pro čištění vody. Celkově by Praha měla v příštím roce mít na opravu vodohospodářské infrastruktury zhruba 1,97 miliardy korun.

Problém, který bude muset metropole řešit, je také změna územního plánu pro novou trasu metra D. Nejvyšší správní soud letos v prosinci zamítl kasační stížnost města proti rozsudku Městského soudu v Praze, který změnu územního plánu vytyčující trasu na několika místech zrušil. Soud bude ještě řešit žalobu na takzvané územní rozhodnutí. Pokud soud zruší i to, bude muset Praha začít s přípravou stavby trasy zcela od začátku.

Investice do dopravní infrastruktury

Hlavní město bude v roce 2017 investovat i do dopravní infrastruktury, tedy například do oprav silnic či tramvajových tratí. Celkově by to měly být asi dvě miliardy korun. Opravy jsou naplánovány například na Palmovce nebo ve stanicích metra v Jinonicích a Dejvicích. Stanicí v Jinonicích pak budou kvůli opravám od ledna do srpna vlaky pouze projíždět.

IPR pak v příštím roce bude shánět zaměstnance na tvorbu metropolitního plánu. Dosavadní tým podal výpověď poté, co město odvolalo ředitele IPR Petra Hlaváčka a následně odstoupil architekt a vedoucí týmu metropolitního plánu Roman Koucký. Ten vyhrál výběrové řízení a v lednu by měl opět stanout v čele tohoto týmu.

První kroky oprav by měly začít na Výstavišti, které je ve špatném stavu. Město tam v příštím roce chystá například vznik míst pro grilování, která by měla být ve spodní části, nebo takzvaného biotopu. Vypsána má být architektonická soutěž na rekonstrukci a přestavbu vstupní brány.

Prahu opustí Muchova plátna Slovanské epopeje. Cyklus děl, který je kulturní památkou, by měl v únoru zamířit do Japonska. Výstava v Tokiu začne v březnu.


Moje stopa: Praha 10 zná vítězné projekty v rámci participativního rozpočtu

Dnes v 19:27

Výsledky hlasování čtvrtého ročníku projektu participativního rozpočtu „Moje Stopa“ byly vyhlášeny na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 10, kam byli také pozváni navrhovatelé jednotlivých projektů. O přízeň hlasů se ucházelo celkem 11 návrhů na zvelebení veřejných prostor po celém území desáté...

Vousatá krasavice se procházela po pražském sídlišti, podívejte se na ni

Dnes v 11:42

V neděli odpoledne přijalo operační středisko městské policie hlášení o agamě vousaté, která se proháněla v Pavlíkově ulici v Praze 4. Strážníci zvíře odchytli a předali kolegům z odchytové služby, kteří ji převezli do útulku v Dolních Měcholupech. Agama vousatá žije v Austráli, zároveň je...

Praha 5 zveřejnila 10 důvodů, proč jít na její reprezentační ples

Včera v 17:29

2. Reprezentační ples Prahy 5 se bude v pátek 12. dubna konat v Národním domě na Smíchově. Polovina výtěžku z prodeje vstupenek bude věnována humanitární neziskové organizaci „Lékaři bez hranic“.

Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

21. března 2019 ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Další články
Nahoru