dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Fotogalerie: Největší park Prahy 10 rychle mění tvář. Revitalizace se inspirovala Paříží
Práce v malešickém parku hodně pokročily. Foto: archiv Praha 10

Fotogalerie: Největší park Prahy 10 rychle mění tvář. Revitalizace se inspirovala Paříží

Úpravy největšího parku Prahy 10 – malešického – jdou do finále a stavební i zahradnické práce skončí nejpozději 31. července, tedy téměř o půl roku před původním plánem.

Kolik stojí opravy parků v Praze

Náklady přepočtené na hektar v malešickém parku vyšly na 13 miliónu korun. Pro srovnání – náklady na rekonstrukci 11 hektarové Grébovky (Praha 2) dosáhly 380 miliónů korun (34 mil. Kč/ha), revitalizace jednoho hektaru v Kaizlových sadech (Praha 8) stála také více než 30 milionů korun.

Park tak bude již v srpnu slavnostně znovuotevřen pro veřejnost. „Obyvatelé nejen Malešic se budou moci těšit na moderní bezbariérový městský park inspirovaný parky ve významných světových metropolích, například Paříží,“ uvedl v této souvislosti starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS).

Na park se mohou ale těšit všechny věkové i zájmové skupiny obyvatel „desítky“. Park bude mít dva cyklookruhy, jeden z nich využitelný pro injlajny, druhý bude zvlněný „adrenalinový“ a také největší lanová herní sestava v Praze 10.

„V parku budou umístěny také cvičební prvky pro seniory, nebo herní prvky pro pejskaře. Ze zajímavých prvků pro děti lze zmínit zvukové prvky a atypické velké houpačky,“ popsal další vybavení parku místostarosta Vladimír Novák (ČSSD) s tím, že na základě úspěchu vodních prvků umístěných na Gutovce budou tyto prvky osazeny i v Malešicích.

Park bude jako jediný v Praze uzpůsobený maximálně i vozíčkářům včetně specializovaného dětského hřiště. To vše i díky tomu, že v Malešicích sídlí i Česká asociace paraplegiků, se kterou radnice tyto aspekty parku konzultovala.

„V nedalekém malešickém penzionu radnice také vybuduje dvanáct startovacích bytů pro osoby, které poranění míchy upoutalo na vozík. Tito lidé si tak i v malešickém parku budou moci lépe zvykat na nový život s hendikepem,“ vysvětlila další přínosy parku místostarostka Prahy 10 pro územní a strategický rozvoj Ivana Cabrnochová (SZ).

Nová verze malešické zdi

Důležitým ekologickým faktorem je též snaha o maximální zadržení vody na území parku a to jak ze srážek nebo z používání vodních prvků. Následně bude voda využitá při závlaze stromů a trávníků.

Malešický park bude díky spolupráci s místními občany disponovat i novou verzí takzvané malešické zdi, která nahradí původní zeď, jež musela být kvůli špatnému technickému stavu zbourána.

Rekonstrukce parku mohla být zahájena díky výrazným dotacím, které se radnici na tento projekt podařilo získat z EU. S ohledem na svoji rozlohu vychází cenově revitalizace malešického parku ve srovnání s dalšími pražskými parky výrazněji levněji.

Zatím poslední velkou rekonstrukcí parku v desáté městské části byl park Malinová-Chrpová na Zahradním městě. „Za ten jsme jako Praha 10 získali prestižní ocenění v rámci Národní ceny za architekturu – Grand prix architektů 2012 v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba,“ připomněl závěrem starosta Richter.

Malešický park - aktuální podoba


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru