
Nejstarší gorila v Praze Kamba měla těžký život. Přišla o rodiče i potomky, podstoupila operaci
17. ledna 2022 10:51
„Kamba se narodila ve volné přírodě v roce 1972, její rodiče zabili pytláci, když jí byly asi dva roky. Poté postupně žila v několika zoologických zahradách, ale po desítky let jí nebylo dopřáno poznat funkční gorilí skupinu, tu nalezla teprve u nás, kdy se začlenila do Richardovy rodiny a stala se láskyplnou ‚tetičkou‘ zdejších mláďat,“ přibližuje životní osudy gorilí samice ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Poprvé do Prahy dorazila Kamba již v létě 2001, ale hned v následujícím roce zde zažila povodeň, a proto se musela vrátit do svého předchozího domova. Do Zoo Praha natrvalo přijela na podzim 2005.
Zde se velmi dobře začlenila do gorilí skupiny a úspěšně se dvakrát spářila se samcem Richardem, bohužel o oba své potomky přišla při komplikovaných porodech a kvůli dalším zdravotním komplikacím musela v roce 2018 podstoupit operaci, při níž jí byly odstraněny děloha a vaječníky.Přesto je podle ředitele Bobka nepostradatelnou členkou gorilí rodiny, ve které díky své klidné povaze a zkušenostem funguje jako silný tmelící prvek. „Ačkoli je obvyklé, že samice bez potomků pomáhají s odchovem mláďat, péče, kterou Kamba věnovala zde narozeným mláďatům, je zcela mimořádná a právem jí tak chovatelé nazývají ,tetičkou na plný úvazek´,“ popsal.
Pražská gorilí skupina nyní čítá sedm členů. Hlavou rodiny je dominantní samec Richard, součástí jeho harému jsou samice Kijivu, Shinda, Kamba, dalšími členy skupiny jsou mladí samci Kiburi, Nuru a Ajabu.

Původním domovem goril jsou tropické lesy v rovníkové Africe, ty však závratnou rychlostí mizí z důvodu těžby dřeva a surovin. Do narušeného lesa se navíc snáze dostanou pytláci, kteří tyto lidoopy loví pro žádané maso.
„O to důležitější jsou aktivity na ochranu goril v přírodě, které patří již řadu let k prioritám pražské zoo,“ dodal ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.