dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Nejsme dřeváci, cvičíme na dřevě. U Rokytky začíná fungovat netradiční venkovní cvičiště
Jedno ze stanovišť s cvičebními prvky. Foto: archiv Devítka v pohybu

Nejsme dřeváci, cvičíme na dřevě. U Rokytky začíná fungovat netradiční venkovní cvičiště

Praha 9 dnes otevírá netradiční venkovní cvičiště u říčky Rokytky. Kolem cyklostezky dosud vyrostlo 25 cvičebních stanovišť s posilovacími stroji ze dřeva. Lidé na nich mohou cvičit zdarma, připraveny pro ně budou i bezplatné tréninky. Stezku vybudovala za uplynulé dva roky radnice ve spolupráci s občanským sdružením Devítka v pohybu.

Cvičební prvky mají sloužit uživatelům okolní cyklostezky i dalším obyvatelům Prahy 9. „Chtěli bychom společně s Devítkou v pohybu rozhýbat obyvatele Prahy 9 směrem ke zdravému životnímu stylu," uvedl starosta deváté městské části Jan Jarolím.

S myšlenkou venkovních cvičišť radnici oslovil člen sdružení Devítka v pohybu Roman Valenta, který v roce 2011 vyhrál soutěž o podnikatele Prahy 9 v oblasti sportu a kultury. Členové sdružení chtějí pro lidi pořádat bezplatné cvičební kurzy. Podle místostarosty Tomáše Portlíka jsou Valenta a jeho spolupracovníci nadšenci.

„Slíbili, že se budou starat o pořádek kolem cvičišť, že zdarma poskytnou lidem odborné poradenství,“ uvedl Portlík. Výstavba sportovišť stála podle Valenty asi 950 000 korun, naposledy byla dokončena cvičební louka poblíž Podkovářské ulice ve Vysočanech. Do budoucna by se měla síť rozšířit.

Svým pojetím je podle organizátorů v České republice unikátní. Každý ze strojů je originál. Lidé tak místo železných činek na strojích zvedají dřevěné špalky, posilovat svaly také mohou převracením starých pneumatik. Valenta podotkl, že díky zvolenému materiálu jsou cvičební prvky „vandalům odolné".

Valenta, který vlastní i klasickou posilovnu, si od projektu slibuje, že přivede lidi k aktivnímu trávení volného času při sportu v přírodě. „Cvičencům“ slibuje zdarma venkovní trénink, během kterého je budou sledovat trenéři, poradí jim s počátky cvičení i třeba s jídelníčkem. Na internetu plánuje také zveřejňovat instruktážní videa, jak jednotlivé cvičební stroje používat.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Další články
Nahoru