dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C

Nejrychleji Prahou 2013: podle očekávání zvítězil cyklista

V unikátním závodě mezi jízdním kolem, autem a tramvají pořádaném v rámci Evropského týdne mobility developerskou společností YIT Stavo, občanským sdružením Auto*Mat a pod záštitou uvolněné radní Městské části Praha 12 Daniely Rázkové zvítězil i přes deštivé počasí cyklista. Auto porazil o celých 5 minut. Potvrdilo se tak, že jízdní kolo dokáže v městském prostředí co do rychlosti konkurovat automobilu i na delší vzdálenost, například při dopravě z okrajových částí do centra. Mezi vybranými dopravními prostředky skončila poslední tramvaj, jejíž cestující dorazili do cíle 13 minut po vítězném cyklistovi.

Odstartovalo se dnes v 8 hodin ráno od projektu nízkoenergetického bydlení společnosti YIT Stavo KOTI Hyacint v Modřanech. Cestu do centra Prahy na piazettu u Národního divadla nejlépe zvládl zástupce veřejnosti Václav Šuser. Zvítězil ve skvělém čase 20 minut 22 vteřin.

„Hned po startu začalo pršet, takže bylo jisté, že se pojede pomaleji. Náplavka je uzavřená, takže jsem nemohl jet přímo po nábřeží, ale musel jsem to objet. I tak se ale jelo výborně,“ komentoval své vítězství Šuser, který jezdí každý den z Výtoně do Dejvic do školy.

Druhé místo obsadil Václav Mucala z občanského sdružení Auto*Mat s časem 20:55 a na třetím místě dojel Ondřej Bauer ze společnosti YIT Stavo v čase 23:21. Závodníci v automobilech (Filip König a Vladimír Janeček z YIT Stavo) obsadili 7. až 9. pozici s časem 25:55, resp. 25:56. Zároveň s nimi dojel na kole Roman Brotánek také z YIT Stavo. Za nejrychlejším cyklistou tak zaostali o více než pět minut.

Cestující tramvají dosáhli času 33:20, ovšem do jejich času se počítala i docházka na tramvajovou zastávku a příchod do cíle, stejně jako automobilistům potřebná doba na hledání volného místa a zaparkování vozu. Z novinářů jedoucích na kolech se nejlépe umístil na 4. místě Jan Charvát z České pozice, jako pátá a nejlepší žena z pelotonu dojela Šárka Dvořáková z ČTK a 10. místo obsadil Petr Janiš z Práva.

„Ukázalo se, že kolo je udržitelný dopravní prostředek vhodný i pro dopravu z okrajových částí do centra a že se vyrovná jak tramvajím, tak automobilům. Rozhodně má tedy smysl budovat cyklostezky. Čím víc jich bude, tím více bude i možností použít kolo jako standardní dopravní prostředek například pro cestu do práce,“ uvedl Karel Goldmann z občanského sdružení Auto*Mat.


Praha 10 zve na Gutovku

Včera ve 22:39

Na Gutovce se v sobotu a v neděli bruslí. Během víkendu začíná veřejné bruslení od 10 hodin, stodvacetiminutové bloky střídají půlhodinové přestávky na úpravu ledu.

Diskohrátky na ledě

Včera v 19:11

Radnice Prahy 1 připravila pro všechny milovníky bruslení a taneční hudby k tomu „Diskohrátky na ledě“.

Na Letišti Václava Havla Praha byla otevřena restaurace KFC

Včera v 16:04

Letiště Praha má od dnešního dne nového provozovatele služeb rychlého občerstvení. Stala se jím restaurace KFC, která byla otevřena v prostorách spojovacího objektu mezi Terminálem 1 a 2. 

Vánoční trhy v Bohnicích. Živý betlém a občerstvení, dílny, koncert

Včera ve 14:17

Vánoční trhy v areálu nemocnice v Bohnicích před kostelem sv. Václava v neděli 17. prosince od 13 hodin.

Christmas Flea Market at Wine Cellar

Včera ve 13:59

V neděli 17. prosince v 10–19 hodin blešák Flea Market at Wine Cellar Prague, tentokrát s vánoční atmosférou.

Novým pražským zastupitelem za Piráty se stal Viktor Mahrik

Včera ve 13:02

Novým pražským zastupitelem se včera stal Viktor Mahrik (Piráti). V zastupitelstvu nahradil svého stranického kolegu Jakuba Michálka, který se stal poslancem a rozhodl se složit zastupitelský mandát.

Neděle: Národní technické muzeum za 50 korun

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí Václava Havla mají návštěvníci v neděli 17. prosince možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 korun za osobu.

Praha 1: Betlémské světlo v parku za Staroměstskou radnicí

Včera ve 12:26

V neděli 17. prosince od 13 hodin uslyšíte Spirituál Kvintet, Les Petits Chanteurs, Magdalenu Urbanovou a N.O.T.@

Ovečka betlémská

Včera v 11:33

V sobotu 16. prosince mohou děti od 15 hodin zažít vánoční zázrak s chundelatou ovečkou a pastýřem. Loutková pohádka vhodná pro děti od 3 let na Plechárně.

Vánoční koleda na Desítce

Včera v 08:02

V sobotu 23. prosince zazní na Kubánském náměstí od 11 hodin Česká vánoční mše J. J. Ryby, známé vánoční koledy a děti se mohou těšit na vánoční dílny.

Chrám P. Marie a Karla Velikého na Karlově

Včera v 07:54

Pozoruhodný církevní objekt, kterým vás velice poutavě provede zdejší jáhen p. dr. Laňka. Budete obdivovat nejen neobvyklý tvar tohoto kostela, naleznete tady i obraz P. Marie Karlovské, ke kterému se uchylovaly pro ochranu těhotné ženy i další pozoruhodnosti.

Praha 6 má ocenění za nejlepší projekty prevence kriminality v Praze

Včera v 07:49

Magistrát Prahy vyhlásil soutěž o nejlepší projekty prevence kriminality na území hlavního města Prahy realizované v letech 1997 až 2017. Cílem soutěže bylo připomenout problematiku prevence kriminality široké i odborné veřejnosti, ocenit úspěšnou preventivní práci v oblasti prevence kriminality...

Město přispěje na vybavení Nemocnice Milosrdných sester

Včera v 07:36

Zastupitelstvo schválilo návrh radního pro zdravotnictví Radka Lacka na poskytnutí dotací Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Příspěvek v celkové výši 1 050 000 korun bude využit na nákup nového vybavení.

Adventní koncert ve Staré čistírně

Včera v 07:35

V sobotu 16. prosince v 18 hodin koncert v jedinečném industriálním prostředí.

Praha 1: Omezení provozu Úřadu městské části

Včera v 07:31

Z provozních důvodů bude 29. prosince omezen provoz úřadu.

Další krátké zprávy
Nahoru