dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
18°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
15°C
Nejpozději v roce 2021 chceme zahájit výstavbu nového domu pro seniory, říká místostarostka Udženija
Místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija je s dvojkovými seniory v častém osobním kontaktu. Foto: archiv

Nejpozději v roce 2021 chceme zahájit výstavbu nového domu pro seniory, říká místostarostka Udženija

Praha 2 připravuje vybudování zařízení, které bude poskytovat služby domova pro seniory i služby specializované péče o seniory trpící neurodegenerativním onemocněním. „Začínáme pracovat na přípravě projektové dokumentace, tak, abychom mohli začít se samotnou stavbou nejpozději v roce 2021,“ sdělila v rozhovoru pro server Pražský patriot Alexandra Udženija (ODS), místostarostka druhé městské části pro oblast sociální, zdravotnictví a podporu podnikání. Pohovořila také o projektech Chytré dvojky, klubech pro seniory, rodiče i děti a také o činnosti dobročinného nadačního fondu Dvojka srdcem, který vznikl loni z její iniciativy.

Jak jste spokojena s fungováním klubů Dvojka pro seniory a Dvojka pro rodiče, které jste zakládala?
Z fungování obou klubů mám velkou radost. V klubu Dvojka pro děti a rodiče máme 400 a v klubu Dvojka pro seniory dokonce už více než 2000 členů. Navíc se nám neustále hlásí noví zájemci. Snažíme se s kolegy neustále vymýšlet zajímavé aktivity, jako jsou například různé výlety nebo vzdělávací kurzy. Například pro seniory jsme naposledy připravili exkurzi v nově zrekonstruovaném Národním muzeu, což mělo obrovský úspěch.

Před rokem Praha 2 z Vaší iniciativy založila dobročinný nadační fond Dvojka srdcem, jehož smyslem je nasměrovat místní nebo vzdálenější donátory k lidem, kteří momentálně potřebují pomoc. Je sociální projekt úspěšný?
Dlouhodobě říkám, že nejlepší pomoc je ta cílená, která pomůže tam, kde to někdo skutečně potřebuje. To byla i hlavní myšlenka k založení Nadačního fondu Dvojka srdcem. Podařilo se nám již vybrat více než 100 000 korun pro pomoc různým obyvatelům Prahy 2 v nelehkých životních situacích. Například to byla polohovací postel pro seniorku nebo sportovní vybavení pro děti. Potenciální dárci se mohou připojit na webových stránkách nadačního fondu www.dvojkasrdcem.cz.

udzenija-3 Jak se daří dalším projektům Chytré dvojky, které se jmenují Vzdělání dvojky, SMS dvojky a Děti vítány?
Cílem projektů Chytré dvojky je přinést obyvatelům naší městské části informace přímo do jejich chytrých zařízení, aby se novinky dozvídali co nejrychleji. A například o projekty ze „Vzdělávání dvojky“ je velký zájem především ze strany seniorů. Pro ně jsme připravili lekce se zkušenými lektory, kteří je učí třeba základy práce na tabletech nebo počítačích. Neustále nám také přibývají provozovny do aplikace „Děti vítány“, kde rodiče najdou zařízení vhodná pro návštěvu s dětmi. Jsem také moc ráda, že se nám daří rozšiřovat Chytrou dvojku nejen v sociální oblasti a mezi obyvateli, ale také pro živnostníky a podnikatele.

Na konci roku 2017 radnice Prahy 2 ve spolupráci s organizací Naděje spustila charitativní program Stůl pro jednoho, v rámci kterého lidé bez domova dostávají ve vybraných restauracích zdarma porci hlavního jídla. Kolika lidem v současnosti projekt pomáhá a jak ho po více než roce hodnotíte?
Tento projekt vznikl z iniciativy neziskové organizace Naděje za podpory městské části Praha 2. To je solidarita, která podle mě má smysl, protože je adresná a dobrovolná. Oslovili jsme několik majitelů restaurací, kteří konkrétním lidem bez domova poskytují denně teplé jídlo zdarma. Do projektu je zapojeno celkem 12 provozoven na území Prahy 2. Pokud se lidé budou dívat po svém okolí, třeba ještě najdeme společně víc lidí, kterým můžeme „obyčejně“ pomáhat i bez úředních postupů.

Chystá Praha 2 na letošní rok start nebo prohloubení nějakého dalšího sociálního projektu na svém území?
V letošním roce se v sociální oblasti chceme zaměřit především na podporu našeho nadačního fondu. Dvojka srdcem má veliký potenciál, a proto bychom ho rádi využili a propojili aktivity nadačního fondu nejen s jednotlivci, kteří chtějí pomáhat lidem kolem sebe, ale také s neziskovými organizacemi. Lidé v nouzi se často z nějakého důvodu stydí vyjít se svým problémem na veřejnost. Čím více potřebných lidí objevíme, tím více bude těch, kterým zlepšíme životní podmínky.

udzenija-1 Loni jste oznámila, že Praha 2 chce vystavět na Vinohradech nový dům pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou. V jaké fázi je příprava projektu a proč jste ho iniciovala?
Jak jsme slíbili, tak také činíme, protože my na dvojce sliby plníme. Nezahálíme a už za sebou máme několik důležitých jednání. V současné době začínáme pracovat na přípravě projektové dokumentace, tak, abychom mohli začít se samotnou stavbou nejpozději v roce 2021. V rámci přípravných prací také specifikujeme nároky na budoucí zařízení a na služby, které bude nový dům poskytovat. Počítáme s celkovou kapacitou 80 až 100 lůžek s tím, že v zařízení budou poskytovány služby domova pro seniory i služby specializované péče o seniory trpící neurodegenerativním onemocněním (například demence, Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba).

Do Vašich kompetencí ve vedení druhé městské části patří i podpora podnikání. Jakou podobu bude tato podpora letos mít?
V naší městské části se snažíme co nejvíce podporovat podnikání a celkově vytvářet pro podnikatele přívětivé podmínky. Snažíme se také bojovat proti byrokracii, kterou stát hází podnikatelům klacky pod nohy. To, že jsme se vydali správnou cestou, nám dokázalo, když jsme v loňském roce již počtvrté získali 1. místo v soutěži Město pro byznys. Praha 2 zkrátka vytváří nejlepší prostředí pro podnikatele ze všech 22 městských částí hlavního města. Naše městská část se může pyšnit i nejlepším přístupem veřejné správy k podnikatelům a v tom samozřejmě budeme pokračovat i letos.


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

4. června 2020 v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

3. června 2020 v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

3. června 2020 v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Další články
Nahoru