Dnes Úterý - zatazeno 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Nejopatrnější klienty bank a nebankovních společností najdete v Praze
ByznysPražský životKomerční sdělení
Výhled na Prahu z Letenských sadů. Foto: Pexels

Nejopatrnější klienty bank a nebankovních společností najdete v Praze

Praha je na prvním místě v žebříčku krajů České republiky, co do míry zadlužení spotřebitelskými půjčkami. A to v poměru k celkovému příjmu. Jinými slovy, pražské domácnosti jsou ty nejobezřetnější, co se půjčování na běžnou spotřebu týká. Na opačné straně žebříčku stojí kraje Ústecký a Karlovarský.

Barometr úvěrového trhu

Správci českých dlužnických registrů vydávají pravidelně každé čtvrtletí zprávu o vývoji zadlužení českých domácností. Věnují se jak celkovým číslům, tak zprůměrovaným hodnotám. Ukazují, jak jsme na tom se splácením spotřebních půjček, ale i hypoték. Údaje jsou rozdělovány i podle krajů. Sledován je i trend v zadlužování, v posledních cirka dvou letech začal správce zveřejňovat i výsledky z oblasti firemních úvěrů. Informace vycházejí v publikaci nazvané Barometr úvěrového trhu

Pražané splácejí své půjčky nejlépe z celé ČR 

Jak Barometr úvěrového trhu už dlouhá léta ukazuje, pražské domácnosti se málokdy dostanou do problémů se splácením. Dlouhodobě vedou žebříček těch nejspolehlivějších klientů bank i úvěrových společností. Čím to je? Jak dokladují výsledky různých průzkumů, na skvělé pozici Prahy se podílejí minimálně tyto tři aspekty:

  • průměrný příjem v Praze je nejvyšší z ČR, a tak je zkrátka z čeho splácet

  • průměrné zadlužení ze spotřebních půjček patří v ČR k nižším

  • pražští klienti už pokládají za samozřejmost si spotřební půjčky nejprve porovnat, třeba v online srovnávači Finbino.cz, než se pro některou definitivně rozhodnou.

Obrázek: Podíl klientů s problémy se splácením v jednotlivých krajích v ČR

kraje

Zdroj: cbcb.cz

Zadlužení obyvatel napříč Českou republikou: jiné v hypotékách a jiné ve spotřebních půjčkách

V Barometru úvěrového trhu se dlouhodobě ukazuje, že obyvatelé různých krajů mají jiný přístup k půjčkám spotřebním a jiný k hypotékám. Díky tomu se oba segmenty spotřebitelského úvěru vyvíjejí v každém kraji trochu jiným směrem.

Nejlepší poměr mezi celkovým objemem hypoték a celkovým objemem spotřebních půjček mají lidé v Praze (půjčují si nejvíce peněz z hypoték a poměrně málo ze spotřebních půjček). Naopak nejhorší poměr najdeme v kraji Ústeckém, kde spotřební úvěry tvoří největší procentuální část z celkového zadlužení v kraji.

A ve kterém kraji mají lidé vůbec největší dluh z běžných půjček? Je to kraj Středočeský. Ale pozor, jde o absolutní čísla – a Středočeský kraj má nejvíce obyvatel z celé ČR. Jakmile přepočteme údaje o spotřebních úvěrech na jednoho obyvatele kraje, už výsledky vypadají trochu jinak. Nota bene, když zohledníme průměrný příjem v kraji. Praha však vychází vítězně z obou přepočtů.

Průměrné zadlužení obyvatel ČR ve spotřebních půjčkách

Ukažme si nyní, jak jsou na tom jednotlivé kraje poté, co údaje zprůměrujeme na jednoho obyvatele. Už jsme prozradili, že průměrné zadlužení Pražanů ve spotřebních úvěrech patří spíše k nižším. V přiložené tabulce uvidíte, že je ve skutečnosti čtvrté nejnižší v ČR (po kraji Pardubickém, Zlínském a Vysočině).

Na opačné straně žebříčku, tedy s nejvyššími čísly u průměrného zadlužení, nacházíme kraje Karlovarský, Ústecký a Liberecký. Tady je dluh ze spotřebních půjček na jednoho obyvatele i o celou čtvrtinu vyšší než v Praze. Nebo dokonce o více než třetinu přesahuje průměrný dluh na obyvatele v kraji Zlínském.

Tabulka: Obyvatelé krajů ČR a jejich absolutní a průměrné zadlužení ve spotřebních půjčkách 

kraje-tabulka-1

Zdroje: cbcb.cz, czso.cz, vlastní zpracování

Průměrné zadlužení ve vztahu k průměrnému příjmu v krajích

Možná ještě zajímavější porovnání vyplyne z převodu celkového zadlužení v krajích na průměrný příjem v daném kraji. Data o průměrném příjmu pocházejí z Českého statistického úřadu. Prvním překvapením jistě je, že v Ústeckém kraji mají lidé vyšší průměrný příjem než ve Středních Čechách (druhé a třetí místo).

Už nepřekvapí, že i přes vysoké příjmy patří Ústecký kraj k nejzatíženějšímu, co se dluhů z krátkodobých půjček týká. Pražané vedou tabulku s ohromným náskokem, což je způsobeno jak nízkou průměrnou zadlužeností v průměrných půjčkách, tak bezkonkurenčně nejvyššími průměrnými příjmy z celé ČR.

Tabulka: Průměrný roční příjem na obyvatele v jednotlivých krajích a podíl spotřebních půjček na tomto příjmu

kraje-tabulka-2

Zdroje: cbcb.cz, czso.cz, vlastní zpracování


Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

Včera v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

Včera v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

Včera v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Fakulta dopravní ČVUT zve na Den otevřených dveří

24. listopadu 2022 ve 14:42

Doprava tu s námi vždy byla a hýbala světem. Ovlivňuje každého z nás a je tak společenským tématem, proto Fakulta dopravní ČVUT v Praze odstartovala na podzim letošního roku, pro studenty středních škol, novou kampaň „Rozhýbej budoucnost“. 

Technologie hlavního města Prahy získala licenci pro obchod s energiemi

24. listopadu 2022 ve 12:49

Energetický regulační úřad udělil městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) na dobu 5 let licenci pro obchod s elektřinou a plynem. Primární motivací THMP stát se licencovaným obchodníkem je stabilní zajištění energií pro veřejné osvětlení a pro další technologické celky, které...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 48. týden

24. listopadu 2022 v 10:42

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Podzimní MINT Market v Pražské tržnici

24. listopadu 2022 v 09:58

MINT Market, trh s autorským designem a módou, oživí v pátek i v sobotu 25. – 26.listopadu holešovickou tržnici. Tentokrát se uskuteční v renovované Hale číslo 13, kde vyroste více než sto stánků nezávislých tvůrců.

Další články
Nahoru