Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nejopatrnější klienty bank a nebankovních společností najdete v Praze
ByznysPražský životKomerční sdělení
Výhled na Prahu z Letenských sadů. Foto: Pexels

Nejopatrnější klienty bank a nebankovních společností najdete v Praze

Praha je na prvním místě v žebříčku krajů České republiky, co do míry zadlužení spotřebitelskými půjčkami. A to v poměru k celkovému příjmu. Jinými slovy, pražské domácnosti jsou ty nejobezřetnější, co se půjčování na běžnou spotřebu týká. Na opačné straně žebříčku stojí kraje Ústecký a Karlovarský.

Barometr úvěrového trhu

Správci českých dlužnických registrů vydávají pravidelně každé čtvrtletí zprávu o vývoji zadlužení českých domácností. Věnují se jak celkovým číslům, tak zprůměrovaným hodnotám. Ukazují, jak jsme na tom se splácením spotřebních půjček, ale i hypoték. Údaje jsou rozdělovány i podle krajů. Sledován je i trend v zadlužování, v posledních cirka dvou letech začal správce zveřejňovat i výsledky z oblasti firemních úvěrů. Informace vycházejí v publikaci nazvané Barometr úvěrového trhu

Pražané splácejí své půjčky nejlépe z celé ČR 

Jak Barometr úvěrového trhu už dlouhá léta ukazuje, pražské domácnosti se málokdy dostanou do problémů se splácením. Dlouhodobě vedou žebříček těch nejspolehlivějších klientů bank i úvěrových společností. Čím to je? Jak dokladují výsledky různých průzkumů, na skvělé pozici Prahy se podílejí minimálně tyto tři aspekty:

  • průměrný příjem v Praze je nejvyšší z ČR, a tak je zkrátka z čeho splácet

  • průměrné zadlužení ze spotřebních půjček patří v ČR k nižším

  • pražští klienti už pokládají za samozřejmost si spotřební půjčky nejprve porovnat, třeba v online srovnávači Finbino.cz, než se pro některou definitivně rozhodnou.

Obrázek: Podíl klientů s problémy se splácením v jednotlivých krajích v ČR

kraje

Zdroj: cbcb.cz

Zadlužení obyvatel napříč Českou republikou: jiné v hypotékách a jiné ve spotřebních půjčkách

V Barometru úvěrového trhu se dlouhodobě ukazuje, že obyvatelé různých krajů mají jiný přístup k půjčkám spotřebním a jiný k hypotékám. Díky tomu se oba segmenty spotřebitelského úvěru vyvíjejí v každém kraji trochu jiným směrem.

Nejlepší poměr mezi celkovým objemem hypoték a celkovým objemem spotřebních půjček mají lidé v Praze (půjčují si nejvíce peněz z hypoték a poměrně málo ze spotřebních půjček). Naopak nejhorší poměr najdeme v kraji Ústeckém, kde spotřební úvěry tvoří největší procentuální část z celkového zadlužení v kraji.

A ve kterém kraji mají lidé vůbec největší dluh z běžných půjček? Je to kraj Středočeský. Ale pozor, jde o absolutní čísla – a Středočeský kraj má nejvíce obyvatel z celé ČR. Jakmile přepočteme údaje o spotřebních úvěrech na jednoho obyvatele kraje, už výsledky vypadají trochu jinak. Nota bene, když zohledníme průměrný příjem v kraji. Praha však vychází vítězně z obou přepočtů.

Průměrné zadlužení obyvatel ČR ve spotřebních půjčkách

Ukažme si nyní, jak jsou na tom jednotlivé kraje poté, co údaje zprůměrujeme na jednoho obyvatele. Už jsme prozradili, že průměrné zadlužení Pražanů ve spotřebních úvěrech patří spíše k nižším. V přiložené tabulce uvidíte, že je ve skutečnosti čtvrté nejnižší v ČR (po kraji Pardubickém, Zlínském a Vysočině).

Na opačné straně žebříčku, tedy s nejvyššími čísly u průměrného zadlužení, nacházíme kraje Karlovarský, Ústecký a Liberecký. Tady je dluh ze spotřebních půjček na jednoho obyvatele i o celou čtvrtinu vyšší než v Praze. Nebo dokonce o více než třetinu přesahuje průměrný dluh na obyvatele v kraji Zlínském.

Tabulka: Obyvatelé krajů ČR a jejich absolutní a průměrné zadlužení ve spotřebních půjčkách 

kraje-tabulka-1

Zdroje: cbcb.cz, czso.cz, vlastní zpracování

Průměrné zadlužení ve vztahu k průměrnému příjmu v krajích

Možná ještě zajímavější porovnání vyplyne z převodu celkového zadlužení v krajích na průměrný příjem v daném kraji. Data o průměrném příjmu pocházejí z Českého statistického úřadu. Prvním překvapením jistě je, že v Ústeckém kraji mají lidé vyšší průměrný příjem než ve Středních Čechách (druhé a třetí místo).

Už nepřekvapí, že i přes vysoké příjmy patří Ústecký kraj k nejzatíženějšímu, co se dluhů z krátkodobých půjček týká. Pražané vedou tabulku s ohromným náskokem, což je způsobeno jak nízkou průměrnou zadlužeností v průměrných půjčkách, tak bezkonkurenčně nejvyššími průměrnými příjmy z celé ČR.

Tabulka: Průměrný roční příjem na obyvatele v jednotlivých krajích a podíl spotřebních půjček na tomto příjmu

kraje-tabulka-2

Zdroje: cbcb.cz, czso.cz, vlastní zpracování


Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Dnes v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Dnes v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Dnes v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

Včera v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

Včera v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Včera v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Včera v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Včera v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

20. září 2023 v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Komunitní centrum Kampa získalo dotace na péči o zeleň

19. září 2023 v 16:37

Radní Prahy 1 na svém úterním jednání schválili rozdělení financí z 2. kola dotačního programu v oblasti životního prostředí. Rozdělovalo se 286 000 korun.

Zaměstnanci magistrátu pomohli nemocné Verunce, vybrali téměř 57 tisíc korun

19. září 2023 v 15:16

Tříletá Verunka trpící vzácným nervosvalovým onemocněním obdržela v úterý od vedení hlavního města šek s finanční pomocí. Na pomoc Verunce přispívali zaměstnanci pražského magistrátu v rámci charitativní akce Run and Help, celkem přispěli 56 961 korun.

Praha 14 zve na Posvícení u Doubravky

19. září 2023 v 08:30

Rozsvícení rozhledny, program pro děti, koncerty nebo iluzionistickou show připravila Praha 14 na sobotu 23. září.

Vedení Prahy 15 besedovalo s občany o Taškentu

19. září 2023 v 08:18

Zástupci vedení městské části Praha 15 se sešli v Hostivaři na besedě s občany, která proběhla v souvislosti s koncepční studií Centrum Nová Hostivař.

Další články
Nahoru