Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nejopatrnější klienty bank a nebankovních společností najdete v Praze
ByznysPražský životKomerční sdělení
Výhled na Prahu z Letenských sadů. Foto: Pexels

Nejopatrnější klienty bank a nebankovních společností najdete v Praze

Praha je na prvním místě v žebříčku krajů České republiky, co do míry zadlužení spotřebitelskými půjčkami. A to v poměru k celkovému příjmu. Jinými slovy, pražské domácnosti jsou ty nejobezřetnější, co se půjčování na běžnou spotřebu týká. Na opačné straně žebříčku stojí kraje Ústecký a Karlovarský.

Barometr úvěrového trhu

Správci českých dlužnických registrů vydávají pravidelně každé čtvrtletí zprávu o vývoji zadlužení českých domácností. Věnují se jak celkovým číslům, tak zprůměrovaným hodnotám. Ukazují, jak jsme na tom se splácením spotřebních půjček, ale i hypoték. Údaje jsou rozdělovány i podle krajů. Sledován je i trend v zadlužování, v posledních cirka dvou letech začal správce zveřejňovat i výsledky z oblasti firemních úvěrů. Informace vycházejí v publikaci nazvané Barometr úvěrového trhu

Pražané splácejí své půjčky nejlépe z celé ČR 

Jak Barometr úvěrového trhu už dlouhá léta ukazuje, pražské domácnosti se málokdy dostanou do problémů se splácením. Dlouhodobě vedou žebříček těch nejspolehlivějších klientů bank i úvěrových společností. Čím to je? Jak dokladují výsledky různých průzkumů, na skvělé pozici Prahy se podílejí minimálně tyto tři aspekty:

  • průměrný příjem v Praze je nejvyšší z ČR, a tak je zkrátka z čeho splácet

  • průměrné zadlužení ze spotřebních půjček patří v ČR k nižším

  • pražští klienti už pokládají za samozřejmost si spotřební půjčky nejprve porovnat, třeba v online srovnávači Finbino.cz, než se pro některou definitivně rozhodnou.

Obrázek: Podíl klientů s problémy se splácením v jednotlivých krajích v ČR

kraje

Zdroj: cbcb.cz

Zadlužení obyvatel napříč Českou republikou: jiné v hypotékách a jiné ve spotřebních půjčkách

V Barometru úvěrového trhu se dlouhodobě ukazuje, že obyvatelé různých krajů mají jiný přístup k půjčkám spotřebním a jiný k hypotékám. Díky tomu se oba segmenty spotřebitelského úvěru vyvíjejí v každém kraji trochu jiným směrem.

Nejlepší poměr mezi celkovým objemem hypoték a celkovým objemem spotřebních půjček mají lidé v Praze (půjčují si nejvíce peněz z hypoték a poměrně málo ze spotřebních půjček). Naopak nejhorší poměr najdeme v kraji Ústeckém, kde spotřební úvěry tvoří největší procentuální část z celkového zadlužení v kraji.

A ve kterém kraji mají lidé vůbec největší dluh z běžných půjček? Je to kraj Středočeský. Ale pozor, jde o absolutní čísla – a Středočeský kraj má nejvíce obyvatel z celé ČR. Jakmile přepočteme údaje o spotřebních úvěrech na jednoho obyvatele kraje, už výsledky vypadají trochu jinak. Nota bene, když zohledníme průměrný příjem v kraji. Praha však vychází vítězně z obou přepočtů.

Průměrné zadlužení obyvatel ČR ve spotřebních půjčkách

Ukažme si nyní, jak jsou na tom jednotlivé kraje poté, co údaje zprůměrujeme na jednoho obyvatele. Už jsme prozradili, že průměrné zadlužení Pražanů ve spotřebních úvěrech patří spíše k nižším. V přiložené tabulce uvidíte, že je ve skutečnosti čtvrté nejnižší v ČR (po kraji Pardubickém, Zlínském a Vysočině).

Na opačné straně žebříčku, tedy s nejvyššími čísly u průměrného zadlužení, nacházíme kraje Karlovarský, Ústecký a Liberecký. Tady je dluh ze spotřebních půjček na jednoho obyvatele i o celou čtvrtinu vyšší než v Praze. Nebo dokonce o více než třetinu přesahuje průměrný dluh na obyvatele v kraji Zlínském.

Tabulka: Obyvatelé krajů ČR a jejich absolutní a průměrné zadlužení ve spotřebních půjčkách 

kraje-tabulka-1

Zdroje: cbcb.cz, czso.cz, vlastní zpracování

Průměrné zadlužení ve vztahu k průměrnému příjmu v krajích

Možná ještě zajímavější porovnání vyplyne z převodu celkového zadlužení v krajích na průměrný příjem v daném kraji. Data o průměrném příjmu pocházejí z Českého statistického úřadu. Prvním překvapením jistě je, že v Ústeckém kraji mají lidé vyšší průměrný příjem než ve Středních Čechách (druhé a třetí místo).

Už nepřekvapí, že i přes vysoké příjmy patří Ústecký kraj k nejzatíženějšímu, co se dluhů z krátkodobých půjček týká. Pražané vedou tabulku s ohromným náskokem, což je způsobeno jak nízkou průměrnou zadlužeností v průměrných půjčkách, tak bezkonkurenčně nejvyššími průměrnými příjmy z celé ČR.

Tabulka: Průměrný roční příjem na obyvatele v jednotlivých krajích a podíl spotřebních půjček na tomto příjmu

kraje-tabulka-2

Zdroje: cbcb.cz, czso.cz, vlastní zpracování


Festival Praha žije hudbou 2024

Dnes v 16:50

Další ročník toho festivalu pouličního umění proběhne 7. a 8. června. Na víc než 20 místech v ulicích vystoupí celkem přes 120 umělců.

Den prevence v Praze 2

Dnes ve 12:19

Pobavit se a dozvědět něco o prevenci kriminality a krizových situací můžete ve středu 19. června. Čekají vás hry, zábava a spousta skvělých nápadů, jak smysluplně trávit volný čas sportem, kreativními aktivitami a učením.

Sladký semestr plný krásné práce

Dnes v 01:00

FA ČVUT zve na ochutnávku výstavy ateliérových prací letního semestru až do 28. června. Nabízí projekty téměř sedmdesáti ateliérů Architektury a urbanismu, Krajinářské architektury a Designu. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 30. května v 18 hodin, přijít může každý...

Den dětí s IZS se bude konat v Parku Přátelství

Včera v 19:26

Ve čtvrtek 30. května se v proseckém Parku Přátelství bude konat tradiční akce Den dětí s IZS.

Folkové Podviní 2024

Včera v 05:50

Devatenáct let folku a trampské muziky v kamenném hradišti vysočanského Podviní v Praze 9. Festival Folkové Podviní 2024 se koná 6. června od 16:30 hodin.

Meandry Botiče s průvodcem

28. května 2024 ve 20:41

Běžecké trasy s průvodcem – pohyb na čerstvém vzduchu a nepoznaná krajina Prahy 10. Běh po městské části je skvělý způsob, jak ji prozkoumat a zároveň si udržet kondici.

Národopisné dny

28. května 2024 v 10:53

Národopisné dny v Národopisném muzeu Národního muzea a přilehlé zahradě Kinských od 31. května do 1. června.

Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

28. května 2024 v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

28. května 2024 v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Na veletrh Expo Real míří opět ve společné expozici Praha, Ostrava i Moravskoslezský kraj

27. května 2024 v 11:55

Prestižní developerský veletrh Expo Real se uskuteční ve dnech 7. až 9. října 2024 v německém Mnichově. Prezentují se na něm desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí světa, což jej řadí mezi světově nejvýznamnější investiční veletrhy. Ostrava, Moravskoslezský kraj a Praha se této prestižní a...

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

27. května 2024 v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

27. května 2024 v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

Další články
Nahoru