dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - oblacno
11°C
Nový přírůstek zoo jakoby patřil do pravěku
První mládě kakadu palmového v českých zoo se vylíhlo v Praze. Foto: Tomáš Adamec / Zoo

Nový přírůstek zoo jakoby patřil do pravěku

Nyní ještě nedokonale opeřené mládě kakadu palmového je obrovským chovatelským úspěchem pražské zoo. V dospělosti uchvátí antracitově černým peřím, bohatou chocholkou a červenými tvářemi.

Kakadu palmový

Obývá deštné lesy Nové Guineje. V přírodě je ohrožen úbytkem přirozeného prostředí i lovem.

Pražská zoo chová kakadu palmového od roku 2008, kdy převzala ptáky zabavené pašerákům. Z rozmnožení se však zaradovala až letos. Dospělí ptáci začali v červnu stavět hnízdo a nakonec snesli 31. srpna i očekávané vejce.

„Byla to senzace, protože jiné české zoo se nic podobného ještě nepovedlo a v Evropě se tento poddruh naposledy rozmnožil v roce 2010. Od té doby nikdo neviděl ani jediné vejce,“ vysvětluje ředitel zoo Praha Miroslav Bobek.

Rodičovský pár byl však nezkušený a snůšku záhy opustil. Chovatelé v čele s kurátorem ptáků Antonínem Vaidlem se proto rozhodli vejce odebrat a mládě vylíhlé 1. října 2013 odchovat uměle.

kakadu-palmovy-nahled

Dvouměsíční mládě váží 450 gramů

Na základě zkušeností ze zahraničí vytvořili pražští zoologové zcela originální recepturu náhradní potravy, jíž mladého kakadu krmí. „Kaše obsahuje průmyslově vyráběnou směs pro mláďata papoušků, makadamový a palmový olej, vařenou brokolici, lactobacily, aviární enzymy a další složky,“ sděluje Vaidl.

Mládě sice ještě své rodiče vzhledem nepřipomíná, projevuje se však podobně jako dospělí kakadu. „Jakmile se rozruší, začne vztyčovat chocholku rašících per na hlavě a dokonce mu již rudnou tváře, když se naštve. Stejně jako dospělí si také podupává,“ dodává s úsměvem Vaidl. Mládě v budoucnu zůstane v pražské zoo.

Dospělí ptáci žijí v chovatelském zázemí. Mládě v budoucnu zůstane s nimi v pražské zoo. Pravděpodobně se nastěhuje do nové expozice pro exotické ptáky, jejíž výstavba začne v roce 2014. Prostředky na ni věnoval Zoo Praha Stanislav Rákos.


Další články
Nahoru