dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Nejnavštěvovanější byl v metropoli loni Pražský hrad, svůj rekord má Staroměstská radnice
Ilustrační foto: archiv

Nejnavštěvovanější byl v metropoli loni Pražský hrad, svůj rekord má Staroměstská radnice

Nejnavštěvovanější památkou v hlavním městě byl v loňském roce Pražský hrad. Na jednu z dominant Prahy zavítalo 1,7 milionu lidí. Na druhém místě skončila zoologická zahrada v Troji. Vyplývá to z výsledků sčítání návštěvnosti Pražské informační služby (PIS).

Nejnavštěvovanější památku, tedy Pražský hrad, však podle odhadu PIS ve skutečnosti navštívilo až šest milionů lidí. PIS totiž sčítala pouze turisty, kteří si zaplatili vstup do Svatovítské katedrály nebo na některou z výstav na Hradě.

Neexistuje totiž systém, který by dokázal evidovat přesné počty návštěvníků u objektů s volným vstupem. Podobným příkladem je Vyšehrad, který registruje 26 000 platících návštěvníků, avšak areálem jich prošlo násobně více, podle PIS v řádu statisíců.

Za Pražským hradem je na druhém místě ZOO v Troji, kam zavítalo 1,1 milionu lidí. Zahradu však ve spodní části poničila v červnu 2013 povodeň a byla několik dní dokonce zcela zavřena.

Svůj rekord zaznamenala v loňském roce Staroměstská radnice, kam přišlo více než 600 000 návštěvníků. Do Židovského muzea přišlo přes půl milionu lidí a na Petřínskou rozhlednu jich vystoupalo 480 000. Pražské Jezulátko zhlédlo na 400 000 lidí.

Mezi výstavami pak byla v loňském roce hitem výstava replik staroegyptských památek nazvaná Tutanchamon – jeho hrob a poklady. Vidělo ji 200 000 lidí. O 14 000 lidí méně přišlo na výstavu plakátů Alfonse Muchy ze sbírky bývalého tenisty Ivana Lendla.


Další články
Nahoru