Dnes Pátek - polojasno 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nejmladší ulice v Praze 2 má novou pamětní desku
Odhalení pamětní desky v ulici Dudova. Foto: P2

Nejmladší ulice v Praze 2 má novou pamětní desku

V ulici Dudova na Vinohradech byla v pátek slavnostně odhalena nová pamětní deska brigádního generála letectva Josefa Dudy, po němž je tato nejmladší ulice Prahy 2 pojmenována.  

Není náhodou, že odhalení desky připadlo na 15. září, jelikož tento den je oficiálně dnem Bitvy o Británii, a generál Duda byl jedním z hrdinů této důležité události. 

Slavnostního odhalení této pamětní desky se zúčastnili zástupci rodiny generála Dudy, radní Prahy 2 pro kulturu Jaroslav Šolc, zástupci Armády ČR a také zástupkyně Britského velvyslanectví. 

Generálmajor Josef Duda (1905–1977) byl československý důstojník, polní pilot-letec, vychovatel čs. leteckého vojenského dorostu, velitel dálkozvědných a stíhacích letek a perutí, účastník II. národního domácího a zahraničního odboje, operační pilot bitvy o Francii a bitvy o Británii, spojenecký a štábní velitel v letech II. světové války. 

Po komunistickém puči v roce 1948 byl nejprve degradován do hodnosti vojína-úderníka, přišel o byt, musel se živit jako dělník. Až do své smrti v roce 1977 se nedočkal rehabilitace, ta nastala až v roce1990.


Autor: puc

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru