Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nejmladší ulice v Praze 2 má novou pamětní desku
Odhalení pamětní desky v ulici Dudova. Foto: P2

Nejmladší ulice v Praze 2 má novou pamětní desku

V ulici Dudova na Vinohradech byla v pátek slavnostně odhalena nová pamětní deska brigádního generála letectva Josefa Dudy, po němž je tato nejmladší ulice Prahy 2 pojmenována.  

Není náhodou, že odhalení desky připadlo na 15. září, jelikož tento den je oficiálně dnem Bitvy o Británii, a generál Duda byl jedním z hrdinů této důležité události. 

Slavnostního odhalení této pamětní desky se zúčastnili zástupci rodiny generála Dudy, radní Prahy 2 pro kulturu Jaroslav Šolc, zástupci Armády ČR a také zástupkyně Britského velvyslanectví. 

Generálmajor Josef Duda (1905–1977) byl československý důstojník, polní pilot-letec, vychovatel čs. leteckého vojenského dorostu, velitel dálkozvědných a stíhacích letek a perutí, účastník II. národního domácího a zahraničního odboje, operační pilot bitvy o Francii a bitvy o Británii, spojenecký a štábní velitel v letech II. světové války. 

Po komunistickém puči v roce 1948 byl nejprve degradován do hodnosti vojína-úderníka, přišel o byt, musel se živit jako dělník. Až do své smrti v roce 1977 se nedočkal rehabilitace, ta nastala až v roce1990.


Autor: puc

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru