dnes
Pondělí - zatazeno
12°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - oblacno
10°C
Nejméně devět městských částí nemá schválený rozpočet
Ilustrační foto: archiv

Nejméně devět městských částí nemá schválený rozpočet

Nejméně devět městských částí nemá schválený rozpočet. Deset radnic vstoupilo do nového roku v rozpočtovém provizoriu, jedna z nich schválila rozpočet v lednu. Mohou platit pouze chod městské části a nemohou investovat. Radnice smí využívat pouze jednu dvanáctinu rozpočtu schváleného na minulý rok.

Městská část nemůže svůj rozpočet schválit dříve než pražský magistrát, neboť je od něj odvislý. Až tehdy radnice zjistí, s jakými částkami mohou od hlavního města počítat, jaký projekt bude a nebude mít podporu.

Zastupitelé Prahy rozpočet na letošní rok schválili 30. listopadu. Rozpočet na rok 2016 byl ale schválen až 17. prosince. O rok dříve se zastupitelé na podobě rozpočtu neshodli a Praha vstupovala do roku 2015 v rozpočtovém provizoriu.

Kvůli krátkému času na přípravu rozpočtu Praha 9 začíná nový rok pravidelně provizoriem. Podle místostarosty Tomáše Portlíka (ODS) je to výhodnější, protože návrh rozpočtu může lépe reagovat na potřeby, které se objeví už v prvním kvartálu. V provizoriu bude radnice fungovat minimálně do března, na kdy je naplánované jednání zastupitelstva, které by mělo rozpočet projednat.

Omezené možnosti investic má dále Praha 2, Praha 7, Praha 8, Praha 10, Praha 12, Praha 13, Praha 15, Praha 17 a Praha 18. V provizoriu začala rok 2018 také jedenáctá městská část. Její zastupitelé však schválili rozpočet po dlouhých jednáních ve čtvrtek 18. ledna. Praha 11 bude hospodařit se schodkovým rozpočtem, počítá s příjmy ve výši 393,9 milionu korun a výdaji 496,4 milionu.

Vyrovnaný rozpočet na tento rok má schválený Praha 16, který bude mít výdaje 130,4 milionu korun. Se stejnou výší příjmů a výdajů počítá i Praha 3, která počítá s výdaji 1,18 miliardy korun. Podobné výdaje bude mít i Praha 5, která však bude mít příjmy ve výši 675,7 milionu korun. Vyšší schodek je podle vedení městské části dán převody investic, financovaných z dotací magistrátu.

Zastupitelstvo Prahy 1 schválilo rozpočet s výdaji 1,026 miliardy a příjmy 825 milionů korun. Dvěstěmilionový schodek bude dorovnán především z peněz vyhrazených na investice, které nebyly realizovány nebo dokončeny. Rozpočet má dále schválený Praha 6, která bude letos hospodařit s příjmy 713,22 milionu korun a s výdaji zhruba jedné miliardy korun.

Praha 4 počítá s příjmy 721,8 milionu korun a na výdaje městské části budou 994,7 milionu korun. V prosinci si schválila schodkový rozpočet Praha 14 s příjmy 389,7 milionu korun a výdaji 479,6 milionu korun.

Hlavní město bude v příštím roce hospodařit s příjmy 54,096 miliardy korun a výdaji 70,3 miliardy. Deficit město pokryje z vlastních zdrojů a státních příspěvků. Na investice půjde 16,8 miliardy korun. Návrh rozpočtu kritizovala opozice, které vadí zejména výše běžných výdajů.


Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Praha 1 vstoupila do spolku Otevřená města

31. ledna 2019 v 19:34

Úterním rozhodnutím zastupitelů Prahy 1 se tato městská část připojila k 11 městům a městským částem a vstoupila do spolku Otevřená města z. s. Ten usiluje o větší otevřenost radnic, vstřícnost k občanům, efektivnější využívání dat a sdílení zkušeností mezi...

Další články
Nahoru