dnes
Čtvrtek - jasno
20°C
zítra
Pátek - jasno
21°C
pozítří
Sobota - jasno
20°C
Nejlepším místem pro život je podle výzkumu Praha, nejhorším sever Moravy
Výhled z Dívčích hradů směrem na východ. Foto: archiv

Nejlepším místem pro život je podle výzkumu Praha, nejhorším sever Moravy

Nejlepším místem pro život se letos opět stala Praha, vyplývá ze srovnávacího výzkumu projektu Místo pro život, jehož výsledky včera zveřejnili autoři. Na druhé místo se z loňského devátého posunul Pardubický kraj následovaný Plzeňským krajem, který obhájil bronzovou příčku. Nejhůře se podle průzkumu žije v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Výzkum mezi 1400 obyvateli všech regionů provedla agentura Datank. Respondenti v něm hodnotili kraje z pohledu řady kritérií v ekologii a životním prostředí, zdravotnictví, sociální sféry, péče o děti, vzdělávání, pracovních podmínek, kupní síly, volnočasových aktivit, turismu, rozvoje infrastruktury, bezpečnosti, občanské společnosti a tolerantnosti.

Praha vyšla jednoznačně nejlépe. „Práce se v Praze shání daleko snáze, průměrná mzda je nejvyšší v zemi, zdravotní péče je na lepší úrovni než ve většině dalších krajů a hlavní město se pyšní velkým počtem spolků, nadací a občansky prospěšných organizací," uvedli autoři.

Negativem života ve velkoměstě je vysoká kriminalita, nedostatek zeleně a množství emisí, které je nejvyšší mezi kraji. Proti loňskému roku Praha ale v těchto oblastech zaznamenala zlepšení a v investicích do životního prostředí poskočila z posledního místa na páté.

V Pardubickém kraji se lidé cítí bezpečně

Druhý Pardubický kraj získal nejlepší hodnocení v oblasti práce, která byla i jedním z důvodů zlepšení jeho hodnocení od minulého roku. „Nezaměstnanost je dlouhodobě na dobré úrovni a konkurence na pracovním trhu je třetí nejnižší v republice. Kromě dobrých pracovních podmínek je v regionu bezpečno," uvedl autoři výzkumu.

Podle nich jsou plusem kraje i bezpečné silnice a nejnižší kriminalita. Naopak problémem je infrastruktura, volnočasové aktivity a péče o děti a vzdělávání. Kraji nenahrává podle výzkumu ani kvalita životního prostředí.

„Nelichotivý pohled na ni však aspoň z části vylepšuje snaha obyvatel a veřejné správy tento trend obrátit. Investice do životního prostředí jsou totiž na Pardubicku vůbec nejvyšší z celé ČR," dodali autoři.

Chvála Plzeňského kraje, Královéhradecký si pohoršil

Plzeňský kraj, který dlouhodobě patří k nejlepším místům pro život, dostal dobré hodnocení ve většině sledovaných oblastech. „Lidé si zde hledají práci snadno, dlouhodobá nezaměstnanost klesá a platy patří k nadprůměrným. Obyvatelé mají spoustu možností, kam vyrazit za kulturou a sportem," plyne z průzkumu.

Z hlediska sportu je na tom kraj nejlépe z celé republiky. Největším problémem zůstává v regionu infrastruktura, kdy 17 procent lidí není připojených ke kanalizaci a silnic a dálnic je tu o 26 procent méně než jinde.

Královéhradecký kraj, který loni skončil na druhém místě, letos spadl na páté. Naopak z pátého místa na čtvrté si polepšil Jihočeský kraj. Obměnil se i kraj na posledním místě, na které se posunul sever Moravy a vystřídal tak loňský Středočeský kraj. Ústecký kraj stagnoval na loňském 13. místě.

Pořadí krajů ve srovnání Místo pro život 2016:

1. Praha

2. Pardubický kraj

3. Plzeňský kraj

4. Jihočeský kraj

5. Královéhradecký kraj

6. Karlovarský kraj

7. Zlínský kraj

8. Liberecký kraj

9. Jihomoravský kraj

10. Středočeský kraj

11. Vysočina

12. Olomoucký kraj

13. Ústecký kraj

14. Moravskoslezský kraj


Praha 15: Občané se poprvé mohou zapojit do participativního rozpočtu

16. dubna 2019 v 07:24

Radnice patnácté městské části včera odstartovala první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.

Začala Anketa dobrovolní hasiči roku 2019. Skleněná helma a peníze na hasičské vybavení pro vítěze

15. dubna 2019 v 07:29

Jednotky a sbory dobrovolných hasičů z celé republiky, které přihlásí své zásahy a činnost do letošního 9. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku, mohou společně s oceněním za jejich práci získat novou hasičskou techniku nebo vybavení spojené s hasičskou činností. Přihlásit se mohou v termínu od...

Další články
Nahoru