dnes
Pondělí - oblacno
15°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
13°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
14°C
Nejlepším místem pro život je podle výzkumu Praha, nejhorším sever Moravy
Výhled z Dívčích hradů směrem na východ. Foto: archiv

Nejlepším místem pro život je podle výzkumu Praha, nejhorším sever Moravy

Nejlepším místem pro život se letos opět stala Praha, vyplývá ze srovnávacího výzkumu projektu Místo pro život, jehož výsledky včera zveřejnili autoři. Na druhé místo se z loňského devátého posunul Pardubický kraj následovaný Plzeňským krajem, který obhájil bronzovou příčku. Nejhůře se podle průzkumu žije v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Výzkum mezi 1400 obyvateli všech regionů provedla agentura Datank. Respondenti v něm hodnotili kraje z pohledu řady kritérií v ekologii a životním prostředí, zdravotnictví, sociální sféry, péče o děti, vzdělávání, pracovních podmínek, kupní síly, volnočasových aktivit, turismu, rozvoje infrastruktury, bezpečnosti, občanské společnosti a tolerantnosti.

Praha vyšla jednoznačně nejlépe. „Práce se v Praze shání daleko snáze, průměrná mzda je nejvyšší v zemi, zdravotní péče je na lepší úrovni než ve většině dalších krajů a hlavní město se pyšní velkým počtem spolků, nadací a občansky prospěšných organizací," uvedli autoři.

Negativem života ve velkoměstě je vysoká kriminalita, nedostatek zeleně a množství emisí, které je nejvyšší mezi kraji. Proti loňskému roku Praha ale v těchto oblastech zaznamenala zlepšení a v investicích do životního prostředí poskočila z posledního místa na páté.

V Pardubickém kraji se lidé cítí bezpečně

Druhý Pardubický kraj získal nejlepší hodnocení v oblasti práce, která byla i jedním z důvodů zlepšení jeho hodnocení od minulého roku. „Nezaměstnanost je dlouhodobě na dobré úrovni a konkurence na pracovním trhu je třetí nejnižší v republice. Kromě dobrých pracovních podmínek je v regionu bezpečno," uvedl autoři výzkumu.

Podle nich jsou plusem kraje i bezpečné silnice a nejnižší kriminalita. Naopak problémem je infrastruktura, volnočasové aktivity a péče o děti a vzdělávání. Kraji nenahrává podle výzkumu ani kvalita životního prostředí.

„Nelichotivý pohled na ni však aspoň z části vylepšuje snaha obyvatel a veřejné správy tento trend obrátit. Investice do životního prostředí jsou totiž na Pardubicku vůbec nejvyšší z celé ČR," dodali autoři.

Chvála Plzeňského kraje, Královéhradecký si pohoršil

Plzeňský kraj, který dlouhodobě patří k nejlepším místům pro život, dostal dobré hodnocení ve většině sledovaných oblastech. „Lidé si zde hledají práci snadno, dlouhodobá nezaměstnanost klesá a platy patří k nadprůměrným. Obyvatelé mají spoustu možností, kam vyrazit za kulturou a sportem," plyne z průzkumu.

Z hlediska sportu je na tom kraj nejlépe z celé republiky. Největším problémem zůstává v regionu infrastruktura, kdy 17 procent lidí není připojených ke kanalizaci a silnic a dálnic je tu o 26 procent méně než jinde.

Královéhradecký kraj, který loni skončil na druhém místě, letos spadl na páté. Naopak z pátého místa na čtvrté si polepšil Jihočeský kraj. Obměnil se i kraj na posledním místě, na které se posunul sever Moravy a vystřídal tak loňský Středočeský kraj. Ústecký kraj stagnoval na loňském 13. místě.

Pořadí krajů ve srovnání Místo pro život 2016:

1. Praha

2. Pardubický kraj

3. Plzeňský kraj

4. Jihočeský kraj

5. Královéhradecký kraj

6. Karlovarský kraj

7. Zlínský kraj

8. Liberecký kraj

9. Jihomoravský kraj

10. Středočeský kraj

11. Vysočina

12. Olomoucký kraj

13. Ústecký kraj

14. Moravskoslezský kraj


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Dnes v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Dnes v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Dnes v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru