
Nejlepším lékem proti bolesti zad je pohyb, ale ten musí být správný. Třeba mobilizační krouživý nebo 3D
17. ledna 2021 12:33
Lidé jsou často extrémně stažení, zejména v bedrech, hýždích, pánevním dnu nebo v oblasti břicha nad pupíkem. Na vině může být stres, ale také léta, kdy zatínání těchto oblastí bylo v cvičení zkrátka v módě. Musíme se naučit úplně je uvolnit a pracovat například s pánví a jejím okolím izolovaně.
„Při cvičení nejprve pomalými pohyby rozvolníme kloubní rozsahy. A to hned ve třech dimenzích, jak nám velí takzvaná spirální dynamika, která říká, že máme v těle tři základní pohyby. Naše páteř je mobilní a měla by se co nejvíce pohybovat, pružit, a proto vedeme pohyby do všech stran – dopředu a dozadu, nahoru a dolů, doleva a doprava, až nakonec vše spojíme v pomyslné osmičky a takzvaný 3D pohyb,“ uvádí instruktorka Lucie Rychetská.
Bolestí se podle ní zbavíme, když budeme mít tělo stabilizované. Jde o určitou svalovou souhru, která zabezpečuje stabilizaci – zpevnění páteře během všech našich pohybů. Hluboké stabilizační svaly jsou aktivovány při jakémkoliv statickém zatížení, například stoji nebo sedu, a doprovázejí každý cílený pohyb horních i dolních končetin. Zapojení svalů do stabilizace páteře je automatické.„A to se musíme naučit v klidu a postupně, abychom pak správné postavení udrželi i při pohybu a úplně automaticky v běžném životě,“ vysvětluje Rychetská.
Kroužky pro zdraví
Pro celé tělo jsou vhodné mobilizační krouživé pohyby, které ho postupně uvolňují. Krouživé pohyby bychom proto měli používat ideálně pro uvolnění v jakýchkoliv oblastech, ať už se jedná o kroužky pánví nebo kolenem.
V praxi si to můžete jednoduše zkusit, když si dáte pod kostrč takzvaný ježkový míček. Vleže pomalu a zlehka pohybujete pánví dopředu a dozadu, doprava a doleva a následně boky nakláníte nahoru a dolů a nakonec pohyby spojíte v osmičku.
„Pro mnoho lidí je toto často paradoxně nový pohyb, protože chodí bez pohybu pánve – a právě takto často vznikají i bolesti v bederní páteři a jiných částech těla. Vše v těle je propojené, proto ho musíme znovu rozhýbat a rozvolnit,“ dodává instruktorka.