Nejlepší streetworkeři roku dostali cenu za svou práci
26. dubna 2019 07:59 | Aktualizováno 27. dubna 2019, 09:30
Pracují na ulici, a to většinou v místech, kterým se jiní vyhýbají. Pomáhají lidem bez domova, drogově závislým, ale i dětem a teenagerům. Jejich platové ohodnocení je nízké a kvalifikační nároky jsou naopak vysoké. Řeč je o streetworkerech, pracovnících terénních a nízkoprahových služeb. Ty nejlepší za loňský rok dnes při příležitosti 10. výročí Fóra terénní práce ocenila Česká asociace streetwork výroční cenou ČASovaná bota. Cenu vítězům předal zpěvák skupiny Monkey Business a ambasador akce Matěj Ruppert.
Ocenění v kategorii Osobnost roku si letos odnesla psychoterapeutka a streetworkerka pracující v terénu s převážně s ruskojazyčními uživateli drog Svitlana Golubyeva z organizace SANANIM. „Cena je putovní. Jedná se o dlažební kostku vážící asi osm kilo, na které je připevněná bota a kterou před více než dvaceti lety prošlapala jedna naše kolegyně streetworkerka Alena Vosáhlová. Je to takové symbolické, protože při této práci nachodíte opravdu stovky kilometrů,” řekla ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová.
Nejčastěji své klienty streetworker potkává na ulicích, nádražích, v parcích nebo v obchodních domech. Tam s nimi naváže kontakt a dále pracuje. Motivuje je např. i ke zdravějšímu životnímu stylu a nabytí kompetencí. „Důležité při práci streetworkera je nehledat u klientů nějaké vzorce a neřídit se jimi, ale přistupovat ke každému individuálně a s respektem. V tom vidím hlavní podstatu své práce,” uvedla loňská vítězka a vedoucí nízkoprahové klubu Likusák v Brně Zuzana Šťastná, od níž putuje symbolická bota do rukou letošní streetworkerky roku. „Cílem práce streetworkera je, aby ho klienti chtěli znovu vidět,” potvrdila slova kolegyně Zuzany Šťastné kolegyně z oboru Svitlana Golubyeva.
V kategorii tým roku svoji nominaci proměnil tým COM.PASS z organizace Ponton, který se zaměřuje na práci s dětmi nejen z plzeňských ubytoven. „Děti a teenagery musíte zaujmout, získat jejich důvěru. Nejčastěji s našimi klienty řešíme vzdělání, vztahy, rizikové chování, volný čas… Se staršími samozřejmě zaměstnání, bydlení, úřady, dluhy apod. Samozřejmě se ale změnila doba a je znát vliv internetu a sociálních sítí a také to, že většina z nás žije stále ve stresu. Je těžší si udělat čas a např. se dostatečně věnovat dětem a problémům, které nejsou v této chvíli akutní,” řekla vedoucí týmu COM.PASS, terénní pracovnice Petra Kačérková.
V Česku pracuje téměř 2500 pracovníků terénních a nízkoprahových sociálních služeb. Tyto služby poskytuje zhruba šest set zařízení. Podle asociace by jich bylo potřeba zhruba dvojnásobek, aby pokryly potřeby všech, kteří služby využívají, jako jsou mladí lidé, lidé bez domova, lidé pracující v sexbyznysu, drogově závislí a další. „Preventivní služby, které poskytujeme, jsou velice levné v porovnání s tím, kolik stojí pobytové služby nebo zdravotní úkony, jejichž vzniku se snažíme předcházet,” dodala Zikmundová.
MEDAILONKY – ČASOVANÁ BOTA
CENA SPRÁVNÍ RADY ČAS ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS
Organizace Psí život
pomáhá zvířatům a jejich lidem v nouzi, resp. se s tará o zvířata lidí bez domova
https://www.psizivot.com
OSOBNOST ROKU
Svitlana Golubyeva (organizace Sananim)
psychoterapeutka a streetworkerka pracující v terénu s převážně ruskojazyčními uživateli drog
http://www.sananim.cz/terenni-program-2-(tp-2)/tym.html
TÝM ROKU
Terénní program COM.PASS (organizace Ponton)
Smyslem služby Terénní program COM.PASS je pracovat s dětmi a mladými lidmi tak, aby se orientovali ve světě, který je obklopuje a uměli si sami poradit se situacemi, které jim přináší. Pracovníci TP COM.PASS podporují a motivují uživatele k pravidelným zájmům a činnostem, rozvíjejí jejich schopnosti a dovednosti, snaží se posílit hodnotu vzdělání a pomáhají jim při zvládání obtížných životních situací. Tím dochází ke zmenšování rizik souvisejících se sociálně patologickými jevy, nebo rizik souvisejících s obdobím dospívání, jako je jako například předčasné ukončení školní docházky, nezaměstnanost, problematické trávení volného času a tak podobně.
Služba je určena dětem a mladým lidem, kteří často tráví svůj volný čas na ulici a nemají pravidelné volnočasové aktivity, které by je rozvíjely. Dále jim chybí někdo, kdo by jim vhodně poradil v oblasti školy, zaměstnání a partnerských vztahů. Pracovníci TP COM.PASS se ve své práci zaměřují na věkovou skupinu 11 – 25 let z Plzně a blízkého okolí.
http://ponton.cz/projekty/compass/o-projektu/