dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Nejlepší školní oběd v republice uvařili kuchaři z Prahy, vyhrálo kuřecí prso á la bažant
Vítězný pokrm. Foto: archiv AMI Communications

Nejlepší školní oběd v republice uvařili kuchaři z Prahy, vyhrálo kuřecí prso á la bažant

Již počtvrté se české a moravské školní jídelny mohly zúčastnit soutěže O nejlepší školní oběd. Do letošního ročníku se přihlásilo 88 soutěžících z celé České republiky. Nejlepších deset školních jídelen se utkalo ve finálovém kole, které se uskutečnilo dnes v prostorách jídelny Základní školy Chelčického v Praze.

„Úkolem soutěžících byla příprava kompletního poledního menu o třech chodech s důrazem na zdravé stravování, kvalitu a energetickou vyváženost. Nezbytnou surovinou hlavního chodu byla drůbež,“ upřesňuje odbornice na školní stravování Alena Strosserová.

Důležitou roli hrála také limitní cena jedné porce ve výši 34 korun. Zvolené menu muselo odpovídat skutečné nabídce školní jídelny a patřit mezi oblíbené pokrmy studentů.

Kvalitu a vhodnost pokrmu pro danou věkovou kategorii hodnotila komise složená z odborníků na výživu a školní stravování, lékařů, zástupců Asociace kuchařů a cukrářů, pražského magistrátu, ministerstva školství, České školní inspekce, médií, Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR a Společnosti pro výživu

Prso obalené v anglické slanině

Anketa

Pokud byste měli známkovat vaší jídelnu na základní škole, co byste jí dali?

18.2%
(18.2%)
27.3%
(27.3%)
9.1%
(9.1%)
18.2%
(18.2%)
27.3%
(27.3%)
Nejlepší školní obědy připravují svým strávníkům kuchaři ze školní jídelny Středního odborného učiliště U Krbu z Prahy 10, kteří uvařili konfitované kuřecí prso á la bažant obalené v anglické slanině s kapustovým pure a glazírovanou červenou cibulkou.

Na druhém místě se umístil tým školní jídelny ze Základní školy Felberova ve Svitavách, který jako hlavní chod uvařil zapečené krůtí medailonky s brokolicí a sýrem a barevným kopečkovým kuskusem.

Třetí místo patří kuchařskému personálu školní jídelny Novolíšenská z Brna, který připravil kuřecí kroketu se sýrem, zeleninovou směsí a s brambory s petrželkou.

Předcházení nadváze a obezitě

Podle hlasování veřejnosti na stránkách www.YesNeYes.cz se vítězem stala školní jídelna ZŠ Videčská z Rožnova pod Radhoštěm, která ze svého školního jídelního lístku vybrala do soutěže kuřecí stehýnko na majoránce s kroupovým rizotem.

tym-nahled

Vítězný tým

„Soutěž O nejlepší školní oběd již čtvrtým rokem dokazuje, že školní strava může být chutná, sezónní a zdravá. Kromě jiného má také vliv na správnou výživu a zdravý životní styl a předchází tak dětské nadváze a obezitě,“ připomíná členka komise Marta Řežábková, náměstkyně ředitele VZP pro služby klientům.

 

Ve finálovém kole soutěžily tyto jídelny:

  1. Centrální školní jídelna Třebíč
  2. Mateřská škola Libocká, Praha 6
  3. Mateřská škola Na Korábě 2, Praha 8
  4. Mateřská škola V Žáčku 219, Klánovice
  5. Střední odborná škola, Polička
  6. Střední odborné učiliště U Krbu, Praha 10
  7. Školní jídelna Novolíšeňská, Brno
  8. Školní jídelna Základní školy Mánesova, Otrokovice
  9. Základní škola Na Sadech 375, Třeboň
  10. Základní škola Felberova, Svitavy

Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru