dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
13°C
Nejistota ohledně jízdného. Koaliční strany v Praze se ke skokovému zdražení nehlásí a přináší vlastní návrhy
Tramvaje na Palackého motě. Foto: archiv

Nejistota ohledně jízdného. Koaliční strany v Praze se ke skokovému zdražení nehlásí a přináší vlastní návrhy

Když minulý týden prosákla do médií informace, že vládnoucí koalice v Praze zvažuje skokové zvýšení cen ročního jízdného na pražskou MHD, vyvolalo to bouři nevole. Jednotlivé strany koalice začaly brát zpátečku, zprávy o razantním zdražení popsaly jako nepravdivé, a ještě se u toho v některých případech vyhranily proti svým politickým partnerům. 

Minulý týden byla zveřejněna informace, že se Praha údajně chystá zdražit jízdné v MHD a parkovné v modrých zónách. Důvodem jsou důsledky koronavirové pandemie, při které se hlavnímu městu výrazně propadly příjmy z jízdného hlavně od turistů.

V Praze vládne od voleb v roce 2018 koalice ve složení Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 + STAN). Na jednání radních údajně na začátku minulého týdne padly návrhy na zvýšení cen téměř všech tarifů jízdného, roční kupon by zdražil z nynějších 3650 korun na zhruba 5500 korun. Téma pražské dopravy patří do gesce Prahy Sobě, konkrétně náměstka primátora Adama Scheinherra.

„Tak nás zase někteří politici s tradičními politickými metodami vystrašili, aby si získali pozornost. A teď je na čase začít se o pražské MHD bavit v klidu. Žádné skokové zdražení ročního kuponu na 5 500 korun se nechystá. Tahle suma se objevila ve studii, kterou si město nechalo zpracovat, jako nejextrémnější varianta, aby se ušetřila miliarda. A někteří lidé nad ní začali tančit svůj politický dupák. Praha Sobě ale s ničím takovým nepočítá a nic takového se nestane – na to máte mé slovo,“ uvedl předseda zastupitelského klubu hnutí Praha Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Zároveň uvedl, že vzhledem k velkému výpadku příjmů pražského dopravního podniku je zdražení jízdného nutné. Hnutí navrhuje zdražit roční kupon na MHD od začátku příštího roku zdražil o 365 korun. Podobné zdražení by se mělo opakovat i v dalších letech.

Podle Scheinherra by navržené zdražování o korunu denně každý rok by mělo tento trend stabilizovat a zajistit, aby tržby reflektovaly růst nákladů.

S jiným návrhem přišli v reakci na bouřlivé debaty ohledně zdražování koaliční Piráti. Ti zdražení ročního kuponu pražské MHD odmítají, naopak chtějí zlevnit měsíční kupón tak, aby se jeho cena přiblížila ceně 400 korun za měsíc, nyní to je 670 korun.

„Chceme, aby byl roční kupón pro běžného Pražana stále dostupný. Prioritou je pro nás zlevnění měsíčního kupónu, aby se jeho cena přiblížila jedné dvanáctině ročního kupónu tak, abychom chránili nízkopříjmové skupiny obyvatel,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Důvodem je to, že měsíční kupón využívají zejména nízkopříjmové skupiny, čímž nyní výrazně přeplácejí cenu ročního kupónu. Zároveň prosazujeme zastropování maximální denní sazby za cestování pražskou MHD při využívání mobilní aplikace,“ uvedl pražští Piráti v prohlášení.

Nadále při debatách o jízdném nejdřív požadují zprůhlednění a kontrolu hospodaření dopravního podniku. Zároveň připomenuly, že v dozorčí radě mají většinu Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu.

Spojené síly pro Prahu zatím nemají ve svém zastupitelském klubu na případné zdražení jednotný názor. „Budeme hledat kompromis a následně pak i v koalici. Nicméně důležitá je změna financování a fungování dopravního podniku," uvedl předseda magistrátního dopravního výboru Pavel Richter (TOP 09).

Zdražení ročního kuponu odmítl předseda opozičního klubu ANO Patrik Nacher. „Lidi lze motivovat pozitivně, nebo negativně. Pokud chce tato pražská koalice, aby lidé méně jezdili auty a více využívali veřejnou dopravu, mají teď ideální možnost. V Praze je méně turistů, MHD je prázdnější, tak je možnost zatraktivnit služby a dát plnohodnotnou alternativu k autům. Místo toho se ale koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojenců pro Prahu vydává cestou negativní motivace, nebojím se říct doslova trestáním. Na jedné straně se omezuje automobilová doprava zužováním ulic na cyklostezky, rozšiřování tramvajových ostrůvků, na straně druhé vedení města navrhuje Pražanům zdražit jízdné. Pat a Mat by to nevymysleli lépe,“ sdělil. 

Podle předsedkyně opozičních zastupitelů ODS Alexandry Udženije se současná magistrátní koalice rozhodla připravit Pražany o zbytek jejich peněz. „Zdražila vodné a stočné, daň z nemovitosti, nájmy a teď se chystá zdražit i jízdné v MHD a parkovné. Pražané za peníze vybrané nad současnou částku žádné služby navíc nedostanou. Budou snad lepší služby? Nikoliv," uvedla.

Úvahy o zdražování v MHD odmítají Zelení, kteří se po volbách v roce 2018 nedostali do pražského zastupitelstva. V předchozím volebním období byli součástí koalice vedené primátorkou Adrianou Krnáčovou. Tato koalice v roce 2015 zlevnila roční kupon na MHD z původních 4 750 korun na 3650.

„Návrh náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra zvýšit cenu jízdného v pražské MHD o neuvěřitelných 51procent je po mnoha letech práce na rozvoji MHD a snižování negativních dopadů růstu počtu aut nepochopitelným krokem o mnoho let zpět. Návrh je ještě o dost extrémnější při srovnání s aktuálním děním ve Vídni, kde zelená místostarostka prosazuje i ze sociálních důvodů cestování vídeňskou MHD po koronavirové krizi na jeden rok zcela zdarma,“ uvedla Barbora Truksová, spolupředsedkyně pražských Zelených. Scheinherr v posledních dnech opakovaně uvedl, že informace z konce minulého týdne o skokovém zdražení jsou fámy.


Pracoviště registru vozidel v Břevnově je z důvodu karantény zcela uzavřeno

Včera v 19:20

Od 26. října do odvolání je z důvodu karantény pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Praze 6 – Břevnově, Radimova 39, mimo provoz. Nebude ani odbavovat klienty, kteří se objednali k návštěvě prostřednictvím rezervačního systému. 

U dopravního značení otestuje Praha inovativní technologie

Včera v 17:58

Pražští radní schválili projektový záměr s názvem Testování inovativní technologie pro správu dopravního značení. Realizací je pověřena městská společnost Operátor ICT (OICT). Cílem projektu je otestování IoT technologie, která poskytne například informace o GPS pozici nebo změně polohy oproti...

Nacher: Ministerstvo financí by se mělo na svět dívat méně úřednickýma očima

22. října 2020 ve 13:09

Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve...

Na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí bude obnoveno signalizační zařízení

21. října 2020 v 17:14

V úterý 20. října zahájila Technická správa komunikací práce na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí.

Tunelový komplex Blanka bude zítra uzavřen

21. října 2020 v 16:04

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Tunelový komplex Blanka od 22. října od 23 hodin do 23. října do 5 hodin.

Omezený provoz v Těšnovském tunelu od soboty 24. října

21. října 2020 ve 14:23

Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude Těšnovský tunel uzavřen.

Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

20. října 2020 v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Další články
Nahoru