Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Nejistá budoucnost nádražní restaurace v Dejvicích, provozovatel se soudí s majitelem budovy
Pohled z ulice Václavkova. Foto + 2x foto v článku: Jan Puci

Nejistá budoucnost nádražní restaurace v Dejvicích, provozovatel se soudí s majitelem budovy

Známá restaurace na nádraží Praha-Dejvice je v ohrožení, k 30. červnu skončila nájemní smlouva provozovateli Martinu Ullmannovi. Ten nicméně o vypršení nájemní lhůty vede s majitelem budovy spor. Minimálně do rozhodnutí soudu bude oblíbená „nádražka“ fungovat dál.

V roce 2007 uzavřely České dráhy, tehdejší vlastník nádražní budovy, s Ullmannem nájemní smlouvu na patnáct let. Mezitím získala památkově chráněné nádraží do vlastnictví jiná státní organizace – Správa železniční dopravní cesty (dnes se již jmenuje Správa železnic, pozn. aut.). Ta chtěla před čtyřmi lety zvýšit nájemné na dvojnásobek, aby podle ní odpovídalo tržní realitě.

Ullmann to tehdy odmítal s odůvodněním, že do zvelebení podniku investoval několik milionů korun. Podporu mu vyjádřilo v petici zhruba deset tisíc lidí. Nakonec došlo ke smíru s tím, že do vypršení smlouvy 30. června 2022 se nic měnit nebude.

Správa železnic (SŽ) se rozhodla hledat ve výběrovém řízení nového provozovatele, který se měl o restauraci starat od letošního července. „Musíme postupovat podle platných zákonů a s péčí řádného hospodáře a na prostory jsme proto připravovaly vypsání veřejné soutěže, které by se samozřejmě mohl zúčastnit i dosavadní nájemce,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

dejvicka-nadrazka-peron

Jedna ze dvou zahrádek (vpravo) nádražní restaurace

„Vstoupili jsme také do jednání ohledně možnosti prodloužení nájemní smlouvy, jednání však nedospěla k žádnému závěru,“ pokračoval.

V současné době probíhá s nájemcem soudní spor o to, zda smlouva skutečně skončila ve čtvrtek 30. června, či nikoliv. Vyjádření provozovatele hospody se nepodařilo sehnat, dle vyjádření personálu nechce s médii v době probíhajícího soudního sporu komunikovat.

„Do doby, než soud v předmětné otázce rozhodne, bude pokračovat v nájmu současný nájemce restaurace za stávajících podmínek,“ podotkl mluvčí SŽ Gavenda.

Minulý týden ve čtvrtek praskala hospůdka ve švech. Na podporu jejího dalšího fungování se tam konal hudební happening. Hlavní hvězdou byla kapela Tři čutory.

„Vystoupili jsme na podporu toho, aby nádražka zůstala taková, jakou ji máme rádi už desítky let. Toto místo má genius loci, který je neopakovatelný a hned tak se někde nenajde. Chodí sem lidi ze všech generací a sociálních skupin. Je to pro nás všechny pevný bod v životě,“ uvedl zpěvák Tří čutor Marek Demner alias Kuláč.

„Jsem přesvědčený, že nikdo jiný než Martin, který má trochu praštěnou vizi, aby nádražka bylo co nejlevnější a dělaly se v ní koncerty za dobrovolné vstupné, by nebyl schopný tuto podobu zachovat,“ dodal.

„Záměrem Správy železnic je, aby ve stanici Praha-Dejvice byla nadále provozovaná restaurace. Další postup bude stanovený po rozhodnutí soudu,“ řekl mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

dejvicka-nadrazka-sousedni-plocha

Plocha, na které možná vyrostou vysoké domy

V současnosti se rozhoduje nejen o budoucnosti nádražní restaurace, ale také přilehlých lukrativních pozemků jižně od nádraží. Ty jsou podle současného územního plánu nezastavitelné a určené pro park. Ten zde není, všude roste tráva. Nicméně to by se mohlo změnit s projednávaným Metropolitním plánem, který má starý územní plán nahradit.

Plán totiž počítá s přeměnou plochy určené po městskou zeleň na zastavitelnou plochu, na které by tam mohly vyrůst až devítipatrové budovy.

Plán bylo možné připomínkovat do konce června. Jelikož se proti němu objevilo ze strany občanů i radnic městských částí velké množství připomínek, není jasné, v jaké podobě a kdy bude schválen.

Jelikož jsou už za necelé tři měsíce komunální volby, o Metropolitním plánu bude hlasovat až nová politická reprezentace.


Autor: Jan Puci

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Včera ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Včera v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Včera v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Včera v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

29. listopadu 2023 ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Další články
Nahoru