
Nejistá budoucnost nádražní restaurace v Dejvicích, provozovatel se soudí s majitelem budovy
5. července 2022 15:38
V roce 2007 uzavřely České dráhy, tehdejší vlastník nádražní budovy, s Ullmannem nájemní smlouvu na patnáct let. Mezitím získala památkově chráněné nádraží do vlastnictví jiná státní organizace – Správa železniční dopravní cesty (dnes se již jmenuje Správa železnic, pozn. aut.). Ta chtěla před čtyřmi lety zvýšit nájemné na dvojnásobek, aby podle ní odpovídalo tržní realitě.
Ullmann to tehdy odmítal s odůvodněním, že do zvelebení podniku investoval několik milionů korun. Podporu mu vyjádřilo v petici zhruba deset tisíc lidí. Nakonec došlo ke smíru s tím, že do vypršení smlouvy 30. června 2022 se nic měnit nebude.
Správa železnic (SŽ) se rozhodla hledat ve výběrovém řízení nového provozovatele, který se měl o restauraci starat od letošního července. „Musíme postupovat podle platných zákonů a s péčí řádného hospodáře a na prostory jsme proto připravovaly vypsání veřejné soutěže, které by se samozřejmě mohl zúčastnit i dosavadní nájemce,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Jedna ze dvou zahrádek (vpravo) nádražní restaurace
„Vstoupili jsme také do jednání ohledně možnosti prodloužení nájemní smlouvy, jednání však nedospěla k žádnému závěru,“ pokračoval.
V současné době probíhá s nájemcem soudní spor o to, zda smlouva skutečně skončila ve čtvrtek 30. června, či nikoliv. Vyjádření provozovatele hospody se nepodařilo sehnat, dle vyjádření personálu nechce s médii v době probíhajícího soudního sporu komunikovat.
„Do doby, než soud v předmětné otázce rozhodne, bude pokračovat v nájmu současný nájemce restaurace za stávajících podmínek,“ podotkl mluvčí SŽ Gavenda.
Minulý týden ve čtvrtek praskala hospůdka ve švech. Na podporu jejího dalšího fungování se tam konal hudební happening. Hlavní hvězdou byla kapela Tři čutory.
„Vystoupili jsme na podporu toho, aby nádražka zůstala taková, jakou ji máme rádi už desítky let. Toto místo má genius loci, který je neopakovatelný a hned tak se někde nenajde. Chodí sem lidi ze všech generací a sociálních skupin. Je to pro nás všechny pevný bod v životě,“ uvedl zpěvák Tří čutor Marek Demner alias Kuláč.
„Jsem přesvědčený, že nikdo jiný než Martin, který má trochu praštěnou vizi, aby nádražka bylo co nejlevnější a dělaly se v ní koncerty za dobrovolné vstupné, by nebyl schopný tuto podobu zachovat,“ dodal.
„Záměrem Správy železnic je, aby ve stanici Praha-Dejvice byla nadále provozovaná restaurace. Další postup bude stanovený po rozhodnutí soudu,“ řekl mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Plocha, na které možná vyrostou vysoké domy
V současnosti se rozhoduje nejen o budoucnosti nádražní restaurace, ale také přilehlých lukrativních pozemků jižně od nádraží. Ty jsou podle současného územního plánu nezastavitelné a určené pro park. Ten zde není, všude roste tráva. Nicméně to by se mohlo změnit s projednávaným Metropolitním plánem, který má starý územní plán nahradit.
Plán totiž počítá s přeměnou plochy určené po městskou zeleň na zastavitelnou plochu, na které by tam mohly vyrůst až devítipatrové budovy.
Plán bylo možné připomínkovat do konce června. Jelikož se proti němu objevilo ze strany občanů i radnic městských částí velké množství připomínek, není jasné, v jaké podobě a kdy bude schválen.
Jelikož jsou už za necelé tři měsíce komunální volby, o Metropolitním plánu bude hlasovat až nová politická reprezentace.