Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Nejezděte do centra autem, odrazuje řidiče z jiných městských částí Praha 1
Auta míří po Nuselském mostě do centra Prahÿ. Foto: Jan Puci

Nejezděte do centra autem, odrazuje řidiče z jiných městských částí Praha 1

Radnice Prahy 1 vyzývá řidiče z jiných městských částí i ty mimopražské, aby pro tranzitní dopravu využívali fungující části vnějšího Pražského okruhu, popřípadě vnitřního Městského okruhu, a vyhýbali se tak centru hlavního města, které je dlouhodobě dopravně přetížené. Ze vedení městské části to sdělil radní pro dopravu Vojtěch Ryvola (Naše Praha 1).

Dlouhodobě neutěšenou dopravní situaci v centru metropole pravděpodobně zhorší připravovaná výměna kolejí na Malé Straně, která začne 28. ledna a skončí 31. března. 

Pražský dopravní podnik a magistrát připravují výměnu tramvajových kolejí v úseku zastávek Malostranská – Újezd. Výměna proběhne celkem ve čtyřech etapách. Od 28. ledna do 16. února budou vyměňovány koleje od Klárova na Malostranské náměstí, od 16. února do 4. března v úseku Malostranské náměstí – Hellichova a poté budou na řadě dvě závěrečné etapy od 4. do 31. března, během kterých budou postupně vyměněny koleje od Hellichovy ulice po Vítěznou. Akci budou provázet úpravy vedení tramvajových linek i objízdné trasy pro motoristy. 

„Žádáme řidiče z jiných částí Prahy i mimopražské, aby pro tranzit využívali Pražský a Městský okruh, a pokud musejí přijet k nám, aby zejména nyní, kdy bude probíhat výměna kolejí na Malé Straně, přednostně využívali MHD,“ uvedl Ryvola.

Praha 1 podle něj vyzývá vedení hlavního města, které vznikne z povolebních jednání, aby urychleně odstartovalo práce na dokončení obou silničních okruhů. 

„Věřím, že projekt proběhne bez nějakých zásadních problémů. Jsem ale přesvědčen, že vše by se lépe plánovalo a organizovalo, pokud by byl v provozu zejména Pražský okruh, jehož příprava v uplynulých letech trestuhodně stagnovala. Žádáme proto budoucí vedení Prahy, aby práce výrazně zintenzivnilo, a to nejen v zájmu nás v centru,“ prohlásil Vojtěch Ryvola. 

Městský nebo také vnitřní okruh staví Praha ze svých zdrojů. Doposud funguje v úseku z Pelc-Tyrolky tunelem Blanka směrem na Prahu 6 a 5 a Strahovským tunelem a Mrázovkou k Barrandovskému mostu a dále po Jižní spojce. Na východě města končí Štěrboholskou radiálou. První část okruhu začala fungovat v 80. letech minulého století, naposledy byl před osmi lety otevřen tunelový komplex Blanka.

Anketa

Jak jezdíte do centra Prahy?

15.4%
(15.4%)
73.1%
(73.1%)
9.6%
(9.6%)
1.9%
(1.9%)
Podle loňského prohlášení zástupců hlavního města a firmy Satra, která projekt stavby Městského okruhu připravuje, vyjde celková realizace podle odhadu na 92 miliard korun bez DPH. Loni v září hlavní město dokumentaci pro územní řízení, stavět by se podle harmonogramu mohlo začít v roce 2028 a stavba má trvat deset let. Chybějící úsek vnitřního okruhu bude měřit 10,3 kilometru, z toho větší část povede v tunelech.

Pražský nebo také vnější okruh má mít po dokončení 83 kilometrů, buduje a financuje ho stát. Z jedenácti úseků zbývají čtyři, které dohromady měří 42 kilometrů. Zatímco u třech úseků na severu Prahy je začátek prací stále v nedohlednu, úsek mezi hradeckou a brněnskou dálnicí je dál. Ředitelství silnic a dálnic by podle nedávných vyjádření chtělo začít s realizací letos. Aktuální odhadovaná cena je kolem dvanácti miliard korun. 


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru