Dnes Pátek - zatazeno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nejen v Praze se zvýší počet bezbariérově přístupných nástupišť. Někde ale budou mít cestující zatím smůlu
Na pražském hlavním nádraží jsou nástupiště bezbariérově přístupná. Foto: archiv

Nejen v Praze se zvýší počet bezbariérově přístupných nástupišť. Někde ale budou mít cestující zatím smůlu

Ve vlakových stanicích a zastávkách na hlavních tratích v Česku jsou bezbariérově přístupná nástupiště už ve více než polovině stanic a zastávek. Do šesti let by mělo být takových nástupišť až 72 procent. Kde se cestující (nejen) s hendikepem výhledově dočkají snažšího přístupu k vlakům? A budou se chystané úpravy týkat i pražských nádraží?

 „V současné době je bezbariérový přístup na nástupiště na 54 procentech nádraží nejen v rámci koridorů, ale i dalších tratí ležících na důležitých mezinárodních trasách. Díky intenzivnímu tempu modernizací se toto číslo zvýší do roku 2025 až na 72 procent,“ potvrdil generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Svoboda. Aby to bylo sto procent, není podle něj v horizontu šesti let technicky ani ekonomicky možné. Všechny novostavby jsou však podle něj již realizovány bezbariérově.

A jak si stojí v tomto ohledu Praha? Z 27 stanic a zastávek jsou bezbariérová nástupiště celkem na deseti z nich. Konkrétně jde o Praha hl. n., Praha-Běchovice, Praha-Braník, Praha-Holešovice, Praha-Hostivař, Praha-Klánovice, Praha-Libeň, Praha-Zličín, Praha-Počernice a Praha-Podbaba.

Bezbariérové nástupiště je pouze takové nástupiště, u něhož je výška hrany nástupiště 55 centimetrů nad spojnicí temen kolejnic a šířka nástupiště je minimálně 2,5 metru. Aby bylo nástupiště označeno jako bezbariérové, musí také mít zpevněný povrch a musí k němu být bezbariérový přístup, ať už výtahem nebo po pevném chodníku.

Ke sladění požadavků na bezbariérovost nádraží a na jejich úpravy pro hendikepované osoby slouží od letošního roku platforma pro setkávání zástupců Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, osobních dopravců a SŽDC.

Kde v současnosti vznikají bezbariérová nástupiště v Praze? Na stanicích Praha-Vršovice, Praha-Eden, Praha-Zahradní město, Praha-Chuchle a Praha-Radotín. A co Středočeský kraj? Přestavba nástupišť na hlavním nádraží v Kolíně je před vypsáním realizace, dokončení je plánováno na rok 2024. V Poděbradech mají bezbariérový podchod, samotná stanice má být plně upravena pro bezbariérový přístup v rámci modernizace trati Kolín – Nymburk po roce 2025.

Nymburk bezbariérová nástupiště nemá, aktuálně ale běží projektová příprava, realizace je plánována také až po roce 2025. V Lysé nad Labem mají bezbariérový podchod, na úpravy nástupiště běží projektová příprava. S realizací se počítá také až nejdříve za šest let. U nádraží v Kutné Hoře ještě termín, kdy dojde k úpravě nástupišť, nebyl stanoven. Český Brod, Poříčany a Benešov už mají nástupiště plně bezbariérová.

Cestujícím se zrakovým postižením pomáhají jejich pohybu na nástupištích žlutě vyznačené vodicí lišty. Nevidomí a slabozrací mohou navíc využívat hlasové majáčky, které jsou rozmístěny po celé délce přístupové cesty až k vlaku.

Aktivují si je sami nevidomí pomocí svého čtecího zařízení. Dále mají k dispozici hmatové štítky, na kterých jsou informace napsány Braillovým písmem.


Autor: Jan Puci

V úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí nahradí tramvaje autobusy

15. dubna 2024 v 10:22

Od středy 17. dubna do neděle 28. dubna bude z důvodu oprav přerušen tramvajový provoz v úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí.

Praha 6: Přestupky nově vyřešíte v Poliklinice Pod Marjánkou

8. dubna 2024 v 07:17

Ve dnech 18. a 19. dubna bude pro veřejnost uzavřený odbor přestupkového řízení, protože se bude stěhovat z adresy Dr. Zikmunda Wintra 768/20 do Polikliniky Pod Marjánkou.

Další články
Nahoru