dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - jasno
2°C
pozítří
Pátek - zatazeno
1°C
Nejednotné vedení metropole nedokázalo letos využít miliardy určené na investice
Zastupitelé letos hlasovali o odvolání Petry Kolínské. Náměstkyně primátorky ve funkci zůstala. Foto: archiv

Nejednotné vedení metropole nedokázalo letos využít miliardy určené na investice

Končící rok se v Praze nesl ve znamení neshod uvnitř vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL). Vedení města zavedlo kartu na MHD lítačka, která postupně nahrazuje dosluhující Opencard, za cenu ústupků zažehnalo spor ohledně sídla magistrátu ve Škodově paláci a přes pochybnosti opozice i některých členů koalice po letech odkladů uzavřelo třináctimiliardový tendr na svoz odpadu.

Mnoho dalšího se ale ne příliš jednotné koalici prosadit nepodařilo. Vedení Prahy nebylo mimo jiné schopné utratit miliardy vyčleněné na investice, hádalo se ohledně přípravy nového územního plánu a personálního obsazení Institutu plánování a rozvoje (IPR) a dál neposunulo projekt metra D do Písnice ani obnovu Výstaviště.

Rada přes kritiku opozičních pirátů ohledně přidělování „politických trafik" nezměnila způsob obsazování orgánů městských firem.

Nejednotná koalice na jaře podepsala novou smlouvu o spolupráci. Koaliční strany zůstaly stejné, náměstka Matěje Stropnického (SZ) ale ve funkci vystřídala Petra Kolínská (SZ). Řady staronové koalice posílila přeběhlice Monika Krobová Hášová (za ČSSD).

Ani tak ale pochybnosti o fungování koalice neustaly. O několik měsíců později zastupitelé neúspěšně hlasovali o odvolání Kolínské, která podle opozice selhala při přípravě územního plánu.

Kromě personálního kolotoče kolem Institutu plánování a rozvoje, z jehož čela přes odpor odborné veřejnosti rada odvolala ředitele Petra Hlaváčka, aby následně zvolila jeho zástupce Ondřeje Boháče, vyměnilo vedení města také ředitele dopravního podniku, největší městské firmy v ČR. Jaroslava Ďuriše vystřídal Martin Gillar z České pošty.

Okolnosti jmenování podle opozice budí nejasnosti. Gillar se nejdřív stal předsedou představenstva, až později ředitelem, a to bez výběrového řízení, tvrdí opoziční zastupitelé.

Rada v létě vybrala nového ředitele botanické zahrady Oldřicha Vacka, který vystřídal odvolanou dlouholetou šéfku zahrady Věru Bidlovou. Ve funkci se ale Vacek příliš dlouho neohřál. Radní mu post po několika měsících zase odebrali.


Další články
Nahoru