
Nejdražší pražské bydlení je v centru, nejlevněji vychází jihovýchod metropole
29. srpna 2022 16:15
Nejdražší městskou částí metropole je Praha 2 s průměrnou cenou 207 465 korun za metr čtvereční, přesto je o tuto lokalitu tradičně velký zájem. Meziročně se zde nabídka snížila téměř o polovinu a cena vzrostla o 33 procent.
Sousední městská část Prahy 1 má omezené možnosti pro nové bydlení a v současné chvíli zde není k dispozici jediný nový byt. Meziroční růst cen v ostatních městských částech je víceméně vyrovnaný a pohybuje se kolem 17 procent. Nejvyšší skok zaznamenala Praha 7, kde průměrná cena vzrostla téměř o polovinu po přidání nových prémiovějších projektů do nabídky.
Nejlevněji naopak vychází byty na jihozápadním okraji části Prahy, konkrétně lokality Zbraslav, Lochkov, Lipence a Radotín. V těchto městských částech je průměrná cena 116 150 korun za metr čtvereční. Pod hranicí 120 tisíc korun se nachází ještě Praha 19, která má zároveň nejmenší meziroční nárůst průměrné ceny.
Velkou část nabídky nového bydlení zde totiž pokrývá dostupnější projekt Albatros Kbely. Ve srovnání s loňským čtvrtletím došlo ale také ke snížení průměrné ceny, a to v pražské Troji, kde byla dřívější pouze luxusní nabídka doplněna o standardnější jednotky a cenový průměr se tak meziročně snížil o 12 procent na 146 982 korun za metr čtvereční.
V rámci nabídky zažívá v posledních letech velký boom Praha 5, kde je také v současné době nejvíce nových bytů. Celkově je jich zde 561 a meziročně se počet navýšil pouze o 9 procent. Největší změna se odehrála v Praze 14 a 15, kde do nabídky vstoupily nové projekty a celkově je tak v těchto městských částech o 488 bytů více. Naopak největší úbytek meziročně zaznamenala Praha 10, kde se nabídka snížila o 132 bytových jednotek, tedy o 36 procent.
„Nízká nabídka je dlouhodobě jednou z hlavních příčin růstu cen nového bydlení v Praze. Doplnění nabídky nových bytů ve druhém letošním čtvrtletí je pro trh dobrou zprávou. Aby však přineslo skutečně viditelný efekt, musel by být růst dlouhodobý a musel by být generován novými projekty, nikoliv stagnací, která je v současnosti způsobena především nedostupností hypoték,“ uvedla Renata Vildomcová, ředitelka odboru komunikace rezidenčního developera Skanska.