Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nejdražší bydlení je stále v Praze
Ilustrační foto: archiv

Nejdražší bydlení je stále v Praze

Ceny nemovitostí v Praze rostou zhruba od roku 2012 a jsou bezkonkurenčně nejvyšší v České republice. A je to právě Praha, která zvyšuje celorepublikový průměr cen nemovitostí. Stále platí, že poptávka na poli nemovitostí převyšuje nabídku, a tak nejspíš i nadále půjdou ceny vzhůru.

Průměrná cena nových bytů v Praze se pohybuje okolo 115 000 korun za metr čtvereční. Podle developerů je největší zájem o byty s dispozicí 2+kk a 3+kk. Cena domů je v tomto srovnání o něco výhodnější. Cena domu vychází zhruba na 92 000 korun za metr čtvereční. 

Prodeje se však ani u těchto cen nezastavují. Nákupům nemovitostí nahrávají aktuálně výhodné hypoteční úvěry, ale i strech ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Velké bytové projekty se prodávají prakticky hned po uvedení na trh. Aktuálně cenu zvyšuje nejen nedostatečné množství nových bytů, které by uspokojily zájem zákazníků. Na cenu tlačí i rostoucí ceny stavebního materiálu. 

Cena bytů v roce 2021 ve srovnání k roku 2020 se meziročně zvýšila o 15 procent. Srovnání roku 2020 a 2019 ukazuje na desetiprocentní růst. Podle CenovéMapy.cz jsou nejdražší byty na Praze 1 a nejlevnější na Praze 4 (okolo 98 000 korun za metr čtvereční). Na úplně opačném konci, tedy nejlevnější byty, jsou k dostání v Mostě za cca 14 000 korun na metr čtvereční. 

Praha si drží nechtěné prvenství i u cen nájemního bydlení. Nájemné bytu o 2 místnostech je zde nejdražší v České republice a vychází na 14 000 korun za měsíc. Nejlevnější je nájemné v Ústí nad Labem, kde vychází průměrně na 7 200 korun na měsíc. 

Podle odhadů realitních makléřů i statistiků by nemělo ani do budoucna dojít k poklesu cen nemovitostí. Mohlo by dojít ale k poklesu rychlosti, jakou ceny rostou. Ze současných 15 procent na zhruba šestiprocentní růst v roce 2023. 

Se stávající inflací a stále ještě výhodnými úrokovými sazbami stojí opravdu za zvážení, jestli jít do hypotéky a tak financovat vlastní bydlení. Zdá se, že i nadále bude nemovitost představovat jistotu zhodnocení nebo alespoň udržení finančních prostředků.


Autor: TZ, red

Pavilon goril prodlužuje návštěvní hodiny

Dnes v 07:29

O nový pavilon goril – Rezervaci Dja – je mimořádný zájem. Na základě četných dotazů návštěvníků prodlužuje Zoo Praha otevírací dobu pavilonu o dvě hodiny. Od 7. října, tak mohou lidé probádat kamerunský prales a pozorovat gorily i po uzavření areálu zoo až do 20 hodin. Rozšířené návštěvní hodiny...

Hřiště na chodníku, obrázky v mapách i úklid. V Praze 13 se konal Ideathon

Včera v 10:41

V polovině září se uskutečnil v Praze 13 již šestý Ideathon. Osm tříčlenných týmů pracovalo na výzvách z oblasti školství, bezpečnosti, volnočasových aktivit a životního prostředí.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 41. týden

Včera v 09:35

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

5. října 2022 ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

5. října 2022 v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

5. října 2022 v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

5. října 2022 v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

4. října 2022 v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

4. října 2022 v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Další články
Nahoru