Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Nejdražší bydlení je stále v Praze
Ilustrační foto: archiv

Nejdražší bydlení je stále v Praze

Ceny nemovitostí v Praze rostou zhruba od roku 2012 a jsou bezkonkurenčně nejvyšší v České republice. A je to právě Praha, která zvyšuje celorepublikový průměr cen nemovitostí. Stále platí, že poptávka na poli nemovitostí převyšuje nabídku, a tak nejspíš i nadále půjdou ceny vzhůru.

Průměrná cena nových bytů v Praze se pohybuje okolo 115 000 korun za metr čtvereční. Podle developerů je největší zájem o byty s dispozicí 2+kk a 3+kk. Cena domů je v tomto srovnání o něco výhodnější. Cena domu vychází zhruba na 92 000 korun za metr čtvereční. 

Prodeje se však ani u těchto cen nezastavují. Nákupům nemovitostí nahrávají aktuálně výhodné hypoteční úvěry, ale i strech ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Velké bytové projekty se prodávají prakticky hned po uvedení na trh. Aktuálně cenu zvyšuje nejen nedostatečné množství nových bytů, které by uspokojily zájem zákazníků. Na cenu tlačí i rostoucí ceny stavebního materiálu. 

Cena bytů v roce 2021 ve srovnání k roku 2020 se meziročně zvýšila o 15 procent. Srovnání roku 2020 a 2019 ukazuje na desetiprocentní růst. Podle CenovéMapy.cz jsou nejdražší byty na Praze 1 a nejlevnější na Praze 4 (okolo 98 000 korun za metr čtvereční). Na úplně opačném konci, tedy nejlevnější byty, jsou k dostání v Mostě za cca 14 000 korun na metr čtvereční. 

Praha si drží nechtěné prvenství i u cen nájemního bydlení. Nájemné bytu o 2 místnostech je zde nejdražší v České republice a vychází na 14 000 korun za měsíc. Nejlevnější je nájemné v Ústí nad Labem, kde vychází průměrně na 7 200 korun na měsíc. 

Podle odhadů realitních makléřů i statistiků by nemělo ani do budoucna dojít k poklesu cen nemovitostí. Mohlo by dojít ale k poklesu rychlosti, jakou ceny rostou. Ze současných 15 procent na zhruba šestiprocentní růst v roce 2023. 

Se stávající inflací a stále ještě výhodnými úrokovými sazbami stojí opravdu za zvážení, jestli jít do hypotéky a tak financovat vlastní bydlení. Zdá se, že i nadále bude nemovitost představovat jistotu zhodnocení nebo alespoň udržení finančních prostředků.


Autor: TZ, red

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Dnes v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Dnes v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Dnes v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Dnes v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Dnes v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

20. března 2023 v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Další články
Nahoru