Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Nejdražší bydlení je stále v Praze
Ilustrační foto: archiv

Nejdražší bydlení je stále v Praze

Ceny nemovitostí v Praze rostou zhruba od roku 2012 a jsou bezkonkurenčně nejvyšší v České republice. A je to právě Praha, která zvyšuje celorepublikový průměr cen nemovitostí. Stále platí, že poptávka na poli nemovitostí převyšuje nabídku, a tak nejspíš i nadále půjdou ceny vzhůru.

Průměrná cena nových bytů v Praze se pohybuje okolo 115 000 korun za metr čtvereční. Podle developerů je největší zájem o byty s dispozicí 2+kk a 3+kk. Cena domů je v tomto srovnání o něco výhodnější. Cena domu vychází zhruba na 92 000 korun za metr čtvereční. 

Prodeje se však ani u těchto cen nezastavují. Nákupům nemovitostí nahrávají aktuálně výhodné hypoteční úvěry, ale i strech ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Velké bytové projekty se prodávají prakticky hned po uvedení na trh. Aktuálně cenu zvyšuje nejen nedostatečné množství nových bytů, které by uspokojily zájem zákazníků. Na cenu tlačí i rostoucí ceny stavebního materiálu. 

Cena bytů v roce 2021 ve srovnání k roku 2020 se meziročně zvýšila o 15 procent. Srovnání roku 2020 a 2019 ukazuje na desetiprocentní růst. Podle CenovéMapy.cz jsou nejdražší byty na Praze 1 a nejlevnější na Praze 4 (okolo 98 000 korun za metr čtvereční). Na úplně opačném konci, tedy nejlevnější byty, jsou k dostání v Mostě za cca 14 000 korun na metr čtvereční. 

Praha si drží nechtěné prvenství i u cen nájemního bydlení. Nájemné bytu o 2 místnostech je zde nejdražší v České republice a vychází na 14 000 korun za měsíc. Nejlevnější je nájemné v Ústí nad Labem, kde vychází průměrně na 7 200 korun na měsíc. 

Podle odhadů realitních makléřů i statistiků by nemělo ani do budoucna dojít k poklesu cen nemovitostí. Mohlo by dojít ale k poklesu rychlosti, jakou ceny rostou. Ze současných 15 procent na zhruba šestiprocentní růst v roce 2023. 

Se stávající inflací a stále ještě výhodnými úrokovými sazbami stojí opravdu za zvážení, jestli jít do hypotéky a tak financovat vlastní bydlení. Zdá se, že i nadále bude nemovitost představovat jistotu zhodnocení nebo alespoň udržení finančních prostředků.


Autor: TZ, red

Portál Pražana se rozšiřuje o agendu poplatků za psy

Včera ve 21:49

Praha rozšiřuje Portál Pražana o další funkcionalitu, tentokrát se jedná o agendu místního poplatku ze psů. V současnosti je v provozu pilotní fáze projektu v Praze 3, další městské části budou brzy následovat. Magistrát to uvedl v tiskové zprávě.

Zvyšujeme počet košů na psí výkaly, uvedla Praha 5. Aktuálně je v ulicích 238 nádob

Včera ve 21:40

Na psí exkrementy je aktuálně na území Prahy 5 rozmístěno 238 košů. Jejich počet se postupně zvyšuje, uvedla městská část v tiskové zprávě. Na nejvíce exponovaných místech, jako je Smíchov, sídliště Barrandov a část Radlic navíc probíhá pravidelný úklid...

Nejlepší logo mají studenti z Prahy 5

Včera v 10:39

Studenti středních škol, kteří díky programu JA Studentská firma reálně podnikají, se v lednu utkali v soutěži JA Top Logo o nejlepší vizuální identitu studentské firmy. Nejprve proběhlo první kolo soutěže na regionální úrovni. Následně se krajští vítězové utkali v národním finále. Absolutní...

Komentovaná procházka: Žižkovské osobnosti 19. a 20. století

Včera v 08:38

Olšanskými hřbitovy provede Šárka Těšíková.

Radotín očima geologa

26. ledna 2022 v 16:32

Geologická vycházka se Štěpánem Rakem se bude konat v sobotu 29. ledna. Sraz je v 10 hodin před budovou vlakového nádraží v Radotíně.

Vyšehradským hřbitovem za uměleckými díly

26. ledna 2022 v 08:33

Komentovaná procházka se koná ve čtvrtek 27. ledna v 10:30 hodin.

Praha 4: Anketa k revitalizaci dětských hřišť Ohradní a Podolská

26. ledna 2022 v 06:59

Praha 4 plánuje letos revitalizovat dětská hřiště Ohradní a Podolská. Aby podoba a náplň hřišť co nejvíce vyhovovala dětským potřebám, připravila radnice krátkou anketu.

Praha 2 zve na Putování za Josefem Ladou

26. ledna 2022 v 06:07

Praha 2 připravila další venkovní hru. Tentokrát můžete putovat za Josefem Ladou. V rodných Hrusicích má Lada svůj památník a muzeum, ale většinu života strávil v okolí Karlova náměstí a v Podskalí. Trasa hry Putování za Josefem Ladou vede právě místy, kde Lada od roku 1901 až do své smrti bydlel...

Praha 5 zve na výstavu Česko – baltské století

25. ledna 2022 v 18:03

Spolupráci bývalého Československa a později České republiky s trojlístkem pobaltských států Lotyšska, Litvy a Estonska přibližuje výstava, která bude k vidění na náměstí 14 října.

Masopust v Praze 1

25. ledna 2022 ve 13:28

Malostranské Masopustní veselí se koná 26. února od 13 hodin.

Další články
Nahoru