Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 20°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nejdelší trolejbus v Česku vyjel poprvé na letiště
Trolejbus Škoda Solaris 24. Foto: Dominika Brabcová / DPP

Nejdelší trolejbus v Česku vyjel poprvé na letiště

Pokračuje zkušební provoz velkokapacitního tříčlánkového trolejbusu Škoda Solaris 24. Před Vánocemi začal vozit cestující mezi Palmovkou a Letňany, tento týden poprvé vyjel na dokončovanou trať od stanice metra Nádraží Veleslavín na ruzyňské letiště. Zatím bez cestujících. Zprovoznění trolejbusové linky 59 předpokládá pražský dopravní podnik (DPP) letos v březnu, jak uvedl na sociálních sítích.

„Dnes se uskutečnily zkoušky průjezdnosti trasy budoucí linky 59 s trolejbusem Škoda-Solaris 24m v bateriovém režimu. Nyní máme k dispozici od výrobce tři trolejbusy tohoto typu z celkově 20 objednaných, které jsou určeny na novou trolejbusovou trať,“ sdělil DPP v úterý. Převzetí všech dvou desítek vozů od výrobce podnik očekává postupně do konce února.  

Cestující se v rámci zkušebního provozu mohli nejdelším trolejbusem v Česku poprvé svézt loni ve čtvrtek 21. prosince. Jedná se o další fázi homologace pro provoz v Česku, v rámci které musí najezdit 15 tisíc kilometrů s cestujícími. Trolejbus jezdí jako vložený spoj na lince číslo 58 v úseku Palmovka – Trutnovská. 

První fázi zkušebního provozu trolejbusu bez cestujících DPP se Škoda Electric zahájil 30. listopadu 2023.

Během ní vozidlo bez zátěže i se zátěží najezdilo na trolejbusové trati v úseku Palmovka – Trutnovská 5950 povinných kilometrů.

Velkokapacitní tříčlánkové bateriové trolejbusy začnou po skončení zkušebních doby, pravděpodobně v březnu, jezdit na trolejbusové lince číslo 59 z Nádraží Veleslavín na Letiště Praha. Nahradí kloubové naftové autobusy na lince číslo 119, která se změní na trolejbusovou číslo 59.  

Do ulic Prahy trolejbusy vyjely v srpnu 1936. První linka vedla z tramvajové vozovny Střešovice přes Ořechovku a Hanspaulku ke kostelu svatého Matěje nedaleko Šárky.

Poslední trolejbusová linka, která jezdila na Strahov, ukončila provoz na podzim roku 1972. Předloni byla vybudována trolejbusová trať z Palmovky do Miškovic. DPP chystá rovněž elektrifikaci dalších autobusových linek, uvedla ČTK.


Autor: Jan Puci

Aplikace KOOPILOT funguje už přes rok, užívá ji už deset tisíc řidičů

10. července 2024 ve 12:46

Vloni v květnu představila pojišťovna Kooperativa unikátní aplikaci KOOPILOT, která vyhodnocuje styl jízdy řidiče. Klienti si ji zdarma nainstalují do svého chytrého telefonu při sjednání pojištění vozidla a na základě hodnocení této aplikace mohou získat část zaplaceného...

Sládkovičovu ulici čeká několikaměsíční rekonstrukce

10. července 2024 v 10:25

Na tři etapy z různým dopravním režimem je rozdělena celková rekonstrukce Sládkovičovy na sídlišti Krč. První etapa začíná ve středu 10. července a potrvá až do pátku 9. srpna. Druhá, navazující etapa, by měla být hotova do pondělí 9. září a poslední etapa pak skončí v úterý...

Praha 14: Letní čištění ulic

8. července 2024 ve 12:17

Letní blokové čištění ulic bude v Praze 9 probíhat v termínu od 29. července do 9. srpna.

Oprava kanalizační stoky ve Vrbově pokračuje

3. července 2024 ve 14:20

V průběhu letních prázdnin pokračuje oprava kanalizační stoky ve Vrbově ulici. Výraznější změnu řidiči i chodci zaznamenají na úrovni čerpací stanice EuroOil na jedné straně ulice, a Střední školy gastronomické a hotelové na straně druhé.

Další články
Nahoru