Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nejdelší trolejbus v Česku vyjel poprvé na letiště
Trolejbus Škoda Solaris 24. Foto: Dominika Brabcová / DPP

Nejdelší trolejbus v Česku vyjel poprvé na letiště

Pokračuje zkušební provoz velkokapacitního tříčlánkového trolejbusu Škoda Solaris 24. Před Vánocemi začal vozit cestující mezi Palmovkou a Letňany, tento týden poprvé vyjel na dokončovanou trať od stanice metra Nádraží Veleslavín na ruzyňské letiště. Zatím bez cestujících. Zprovoznění trolejbusové linky 59 předpokládá pražský dopravní podnik (DPP) letos v březnu, jak uvedl na sociálních sítích.

„Dnes se uskutečnily zkoušky průjezdnosti trasy budoucí linky 59 s trolejbusem Škoda-Solaris 24m v bateriovém režimu. Nyní máme k dispozici od výrobce tři trolejbusy tohoto typu z celkově 20 objednaných, které jsou určeny na novou trolejbusovou trať,“ sdělil DPP v úterý. Převzetí všech dvou desítek vozů od výrobce podnik očekává postupně do konce února.  

Cestující se v rámci zkušebního provozu mohli nejdelším trolejbusem v Česku poprvé svézt loni ve čtvrtek 21. prosince. Jedná se o další fázi homologace pro provoz v Česku, v rámci které musí najezdit 15 tisíc kilometrů s cestujícími. Trolejbus jezdí jako vložený spoj na lince číslo 58 v úseku Palmovka – Trutnovská. 

První fázi zkušebního provozu trolejbusu bez cestujících DPP se Škoda Electric zahájil 30. listopadu 2023.

Během ní vozidlo bez zátěže i se zátěží najezdilo na trolejbusové trati v úseku Palmovka – Trutnovská 5950 povinných kilometrů.

Velkokapacitní tříčlánkové bateriové trolejbusy začnou po skončení zkušebních doby, pravděpodobně v březnu, jezdit na trolejbusové lince číslo 59 z Nádraží Veleslavín na Letiště Praha. Nahradí kloubové naftové autobusy na lince číslo 119, která se změní na trolejbusovou číslo 59.  

Do ulic Prahy trolejbusy vyjely v srpnu 1936. První linka vedla z tramvajové vozovny Střešovice přes Ořechovku a Hanspaulku ke kostelu svatého Matěje nedaleko Šárky.

Poslední trolejbusová linka, která jezdila na Strahov, ukončila provoz na podzim roku 1972. Předloni byla vybudována trolejbusová trať z Palmovky do Miškovic. DPP chystá rovněž elektrifikaci dalších autobusových linek, uvedla ČTK.


Autor: Jan Puci

V březnu začne druhá etapa opravy tubusu metra B

Včera v 09:31

V pondělí 4. března budou zahájeny práce na druhé etapě opravy tubusu metra Rajská zahrada. Předpokládané ukončení těchto prací je do konce června.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Další články
Nahoru