Dnes Pondělí - obcasny-dest 22°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 20°C
Pondělí 9. 9. 2024
Svátek má Daniela
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nejčastěji jsou na pražských krmítkách v zimě vidět sýkory a holubi
Sýkora koňadra na krmítku. Foto: Jiří Štrobl / ČSO

Nejčastěji jsou na pražských krmítkách v zimě vidět sýkory a holubi

Šestého ročníku celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách a v jejich okolí se první lednový víkend zúčastnilo v celém Česku 35 tisíc sčitatelů. A jak si podle organizace Česká společnost ornitologická (ČSO), která projekt organizuje, vedla Praha? Celkový počet sčítání se vyšplhal na 1824 od 2710 sčitatelů. Podle výsledků přilétla nejčastěji na krmítko sýkora koňadra.

Účastníci při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců od každého druhu. I když ke sčítání nebylo nutné ani vlastnit krmítko, většina sčítání pochází právě z jejich okolí. Sčítání probíhalo od 5. do 7. ledna, lidé měli čas na poslání výsledků do 14. ledna.

Jak podle výsledků, které zveřejnila ČSO, vypadá pražská „Top 10“? Nejčastějším návštěvníkem pražských krmítek je s velkým náskokem sýkora koňadra. Objevila se na krmítkách téměř v devadesáti procentech případů. Následoval holub domácí a třetí byla sýkora modřinka. Na čtvrté místo dolétl vrabec polní, pátá byla straka obecná, šestá hrdlička zahradní, sedmý vrabec domácí, osmý kos černý, devátý havran polní a na desátém místě byl stehlík obecný.

Celkem bylo během Ptačí hodinky zaznamenáno v Praze 83 druhů ptáků, byť některé, jako například zvonohlík zahradní, králíček ohnivý nebo žluna šedá, jen jednou.

Srovnání s loňským rokem? Na prvních dvou místech je pořadí stejné, sýkora modřinka se na třetí místo posunula z loňského šestého. Letos čtvrtý vrabec polní byl loni třetí. Straka obecná letos obhájila páté místo. Šestá hrdlička zahradní byla loni čtvrtá, vrabec domácí zůstal na stejném pořadí. Havran polní se letos propadl o jednu příčku a prohodil si poradí s kosem černým. Stehlík obecný si letos polepšil o jednu příčku.

„Nejvíce lidí se Ptačí hodinky dlouhodobě účastní v neděli, tedy poslední sčítací den. I letos to tak bylo. Důvodem je možná i to, že právě v neděli teploty klesly pod nulu, někde i nasněžilo a na krmítka proto létalo více ptáků, takže lidé měli větší motivaci se zúčastnit. Nicméně i nulový počet ptáků na krmítku je pro Ptačí hodinku důležitý výsledek a dozvíme se tak, kde ptáci chybí,“ sdělila koordinátorka Ptačí hodinky Eliška Konopáčová.

Pomocí dlouhodobého projektu ČSO ve spolupráci s veřejností zjistí, které druhy ptáků zimují v Česku v blízkosti lidí a jak se to v průběhu času mění.

„Zajímavým fenoménem je například zimování druhů, které dříve odlétaly na jih. Zimy jsou čím dál teplejší, takže například špačci, holubi hřivnáči nebo rehci domácí už neodlétají zimovat do Středomoří a zůstávají v Česku. I letos účastníci Ptačí hodinky tyto druhy pozorovali a bude velmi zajímavé zjistit, kde se letos vyskytovaly a jak se to v průběhu času změnilo,“ vysvětlila Konopáčová.

Ornitologové mohou získaná data porovnávat nejen meziročně, ale i mezistátně. Svou Ptačí hodinku ve stejný termín každoročně organizují ornitologové v Rakousku, Bavorsku a Švýcarsku.

Ptačí hodinka je sice už za námi, ale krmítko bychom podle Konopáčové měli i nadále sledovat a pečovat o něj. „Denně z krmítka odstraňujeme zbytky potravy a trus a pravidelně ho čistíme. Pokud pozorujeme ptáka, který je nemocný nebo uhynulý, je potřeba přestat s přikrmováním aspoň na dva týdny, všechna krmítka vyčistit a nechat důkladně vyschnout,“ sdělila Dita Hořáková z ČSO. 


Autor: Jan Puci

Praha finančně podpoří provoz registrovaných sociálních služeb

5. září 2024 v 09:55

Pražští radní na pondělním jednání schválili vyhlášení Programu podpory registrovaných sociálních služeb poskytovaných občanům hlavního města Prahy pro rok 2025. Cílem je pomoci s financováním provozu zcela nezbytných sociálních služeb v metropoli, jako je mimo jiné pečovatelská služba, domovy pro...

Další články
Nahoru