Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nehoráznost, vyhozené peníze, vládní PR? Praha 8 se zlobí kvůli náhlému zrušení vakcinačního centra
V Česku se očkuje proti onemocnění covid-19 už několik měsíců. Foto: Jan Puci

Nehoráznost, vyhozené peníze, vládní PR? Praha 8 se zlobí kvůli náhlému zrušení vakcinačního centra

Fakultní nemocnice Bulovka připravovala ve spolupráci s radnicí Prahy 8 vakcinační místo v Kulturním domě Ládví, který stojí v Kobylisích u stanice metra Ládví. Na poslední chvíli však projekt padl, ministerstvo se chce soustředit na velká centra.  

FN Bulovka původně plánovala vztyčit k účelu očkovacího centra stan, Praha 8 navrhla využít místo toho kulturní dům u metra. „Jsme přesvědčeni, že v roce 2021 bychom se v naší zemi neměli očkovat ve válečných podmínkách, ale jako občané civilizované a vyspělé země,“ uvedl k tomu starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS)

Přípravy centra běžely podle plánu a v první polovině dubna mělo dojít mezi nemocnicí a městskou části k podpisu smlouvy o spolupráci. Na poslední chvíli se však Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo k racionalizaci očkovacích kapacit.

V praxi to znamená, že velké nemocnice přijdou o dodávky očkovacích látek, které budou nově dominantně směřovány do velkokapacitních očkovacích míst v O2 universum a v Kongresovém centru. Ve světle nových událostí byla Bulovka nucena zrušit nejen projekt očkovacího místa v Slatinných lázních Toušeň, ale i projekt očkovacího místa u stanice metra.

„Musím oznámit ukončení chystaného projektu velkého očkovacího místa v Ládví. Zastavení jsme nijak neočekávali, o využití vašich prostor jsme jednali na základě dřívějších instrukcí směřujících k maximalizaci očkovacích kapacit. Nastalá situace nás mrzí a za nemocnici se za ni omlouvám. Chápu, že pro vás je v této fázi ukončení také velmi nepříjemné. Nicméně v důsledku přesunu většiny očkovacích látek do velkokapacitních center bychom nebyli schopni místo provozovat,“ napsal ředitel Bulovky Jan Kvaček starostovi Grosovi.

„Na obou projektech jsme nechali velké množství práce a za městskou část jste pro nás byli v projektu Ládví skvělým partnerem. Doufám, že se nám v budoucnu podaří v jiné oblasti navázat spolupráci s lepším výsledkem,“ dodal.

Praha 8 se nechce s nastalým stavem smířit a apeluje na Ministerstvo zdravotnictví, aby postup přehodnotilo. Starosta Ondřej Gros napsal ministrovi zdravotnictví Petru Arenbergerovi otevřený dopis.

V něm si nebere servítky. „Dovolte mi, abych vyjádřil naprosté rozhořčení nad tím, jak se vláda, jejímž jste členem, chová k naší městské části v otázce očkování. V Praze 8 se tento nehorázný přístup týká chystaného vakcinačního místa v KD Ládví, jehož spuštění bylo ze strany ministerstva zastaveno den před uzavřením smlouvy mezi naší městskou částí a FN Bulovka. To vše jen proto, aby se očkovací látka přesměrovala do velkého očkovacího centra v O2. Proč, opravdu nechci spekulovat. Snad nejde jen o vládní PR,“ píše starosta v dopise, který má server Pražský patriot k dispozici. 

Očkovací centrum v KD Ládví má podle starosty své opodstatnění, jelikož mohlo pomoci s vakcinací severu Prahy i přilehlých oblastí Středočeského kraje a je dopravně dobře dostupné. 

„Vniveč přijde nejen úsilí mnoha mých kolegů, ale i finanční prostředky, které jsme do tohoto projektu vložili. A zároveň budou muset všichni mí spoluobčané zamířit k očkování do haly O2,“ napsal.

Anketa

Kde byste se chtěli nechat očkovat proti onemocnění covid-19?

„Velmi mne zároveň rozhořčuje, že Vám naše městská část nestála do dnešního dne ani za odpověď na dopis ze dne 14. dubna, zda se s očkováním v KD Ládví stále počítá, byť třeba jen s časovým posunem, jak jste mi osobně napsal v SMS zprávě,“ pokračoval.

„Dovolím si na Váš apelovat, aby byl tento postup ministerstva ještě jednou zvážen a především přehodnocen. Nerad bych se za několik měsíců, až budeme ,zavaleni´ očkovacími látkami, dozvěděl, že problém je v nedostatku očkovacích kapacit,“ sdělil.

Praha 8 provozuje jedno menší očkovací místo v Gerontologickém centru v Šimůnkově ulici, kam dochází za očkováním především nejohroženější skupina seniorů. To se v současné době potýká s nedostatkem vakcín, před „závorou“ jich čekají desítky.

„Toto očkovací místo je pro očkovaní mých starších spoluobčanů bezvadné, nemusí se trmácet do velkých center, přístup personálu je velmi vstřícný a očkování probíhá v rodinné a příjemné atmosféře,“ dodal starosta Prahy 8.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Dnes ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha 5: Veřejné fórum Strategie 2030+

Dnes ve 13:01

Strategický dokument, který detailně popisuje rozvoj městské části v šesti klíčových oblastech, se postupně představí veřejnosti a v červnu jej čeká schvalování na zastupitelstvu.

Praha 5 opět podpoří projekt Aktivní město. Rodiče dostanou příspěvek na akce pro děti

Dnes ve 12:04

Celkem 1,2 milionu korun uvolní městská část Praha 5 rodičům, kteří se rozhodnout poslat dítě na tábor, sportovní soustředění či jinou vzdělávací aktivitu. Navazuje tak na loňský pilotní program podpory volnočasových aktivit dětí, který se setkal s pozitivním ohlasem...

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Dnes ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Dnes v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

Včera v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

Včera ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Další články
Nahoru