dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Nehod cyklistů přibývá, sezónní záchranářské cyklohlídky jsou opět v provozu
Ilustrační foto: ZZSHMP

Nehod cyklistů přibývá, sezónní záchranářské cyklohlídky jsou opět v provozu

Počet cyklistů, kteří se při sportování v Praze zraní, se každým rokem zvyšuje. Vloni dokonce dva lidé zemřeli. Pražští záchranáři proto budou letos v létě opět jezdit i na elektrokolech. Používat je budou především v centru města a na cyklostezkách, aby byli cyklistům nablízku.

Zatímco v roce 2012 ošetřily posádky Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy celkem 276 cyklistů, v loňském roce to bylo 426 ošetřených. Od začátku letošní sezony už vyjížděli k 50 případům.

„Na některé cyklostezky a cyklotrasy se nedá vjet vozidlem, jsou obtížně dosažitelné. Cyklohlídka může být na místě rychleji než posádka vozu, která jde na místo pěšky," řekl ředitel. Na vytížených místech budou moci lidé po celé léto potkat dva záchranáře na kolech. Pohybovat se budou především na nejvytíženějších trasách kolem Vltavy ve směru na Zbraslav a po proudu řeky až do Klecan.

Budou jezdit na zdarma zapůjčených elektrokolech ve dvou, aby si mohli pomáhat a mohli provádět neodkladnou resuscitaci do příjezdu záchranky.

Elektrokolo značky Smart ebike má dojezdovou vzdálenost při podpoře šlapání 100 kilometrů a dosahuje rychlosti až 25 kilometrů za hodinu. Ke stoprocentnímu nabití baterie je zapotřebí pět hodin, nosnost kola je 114 kilogramů.

Nejčastěji dochází u pražských cyklistů ke zranění hlavy a končetin. Kromě neznalosti pravidel silničního provozu a nedostatečného používání ochranných pomůcek patří mezi příčiny nehod i často chybějící dospělý dozor dětských cyklistů. Jejich zvyšující se počet komplikuje v metropoli hustou dopravu, vymezené trasy na cyklostezkách bývají přeplněné.


Další články
Nahoru