Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Nedostavěné Centrum Palmovka by v budoucnu mohlo patřit Praze
Rozestavěný areál na Palmovce. Foto: JP

Nedostavěné Centrum Palmovka by v budoucnu mohlo patřit Praze

Nedostavěné Centrum Palmovka by v budoucnu mohlo patřit hlavnímu městu. Zastupitelé Prahy 8 včera schválili takzvané odsvěření budovy a pozemků. Radnice sama nemá na dostavbu prostředky. Včerejší rozhodnutí je prvním krokem k převodu majetku, kdy jej musí schválit ještě pražská rada a zastupitelstvo. Výměnou od magistrátu dostane Praha 8 dotaci 550 milionů korun.

Část opozice včera vedení městské části kritizovala, kdy podle ní radnici nezůstala budova a pozemky, přišla o peníze a zůstává nevyřešen problém výstavby nového sídla pro úředníky. Vedení Prahy se směnou ústy primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a radního Jana Chabra (TOP 09) souhlasí.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu. Minulé vedení radnice ale stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

„Toto řešení má pomoci ucelenému rozvoji Palmovky a zároveň vyřešit problém, který máme. Tento krok povede k dořešení celé této lokality. Spolupráce s hlavním městem je asi jediná cesta, jak tuto oblast připravit pro udržitelný rozvoj a zároveň dokončit Centrum Palmovka," řekl radní Tomáš Slabihoudek (TOP 09).

Starosta Ondřej Gros (ODS) dodal, že se jedná o kompromis, při kterém Praha 8 na oplátku dostane od města zmíněnou dotaci, kterou bude dostávat po částech v následujících pěti letech. „Myslím, že je dojednáno rozumně, že to bude rozloženo do pěti let. Tak i nové vedení bude moci počítat s tím, že dostane část té dotace," řekl.

Postup kritizovalo zejména opoziční hnutí 8žije. „Pan starosta to prezentoval snad i jako úspěch, přestože tohle je spíš zlý sen, tragédie o třech dějstvích. Každá politická reprezentace po roce 2010 přidala své chyby. Celá transakce končí čistou finanční ztrátou," řekl opoziční zastupitel Tomáš Němeček (8žije).

K němu se přidali mj. opoziční zastupitelé Vladislava Vojtíšková (8žije) a Ondřej Buršík (8žije). „Nemáme radnici, nemáme ani asi miliardu, kterou jsme v tom utopili, a potřeba radnice zůstala," řekl Buršík.

Vojtíšková zase připomněla roli někdejšího místostarosty Matěje Fichtnera (ANO), který nejdříve v barvách TOP 09 projekt kritizoval, pak podpořil a následně jako člen hnutí ANO a místostarosta spolu s tehdy spoluvládnoucí ČSSD a podporou KSČM zastavil. Fichtner se na jednání nevyjádřil.

Starosta Gros i zastupitel Jozef Slobodník (ODS) řekli, že si za rozhodnutím hlasovat v roce 2010 pro stavbu centra stojí. Za vlády ODS byla podle Slobodníka stavba v předstihu a většina komerčních prostor předpronajata. „To, co se dělo v letech 2014 až 2018 není úplně otázka na mě," dodal Gros.

Naopak na stranu vedení radnice se postavil opoziční zastupitel Petr Vilgus (Zelení), který řešení označil jako jediné dobré. Opoziční zastupitel Tomáš Pavlů (KDU-ČSL) jej označil za „to nejméně špatné rozhodnutí ze všech ostatních špatných".

Vedení města s výměnou předběžně souhlasí a městu výše zmíněný postup podle Chabra dává smysl, a to s ohledem na majetkoprávní provázání. Pomůže mj. s řešením nedostatku místa i pro magistrátní úředníky.

„Už jsme se na to nemohli dívat. Stav projektu je smutnou vizitkou Prahy 8 z minulých volebních období. Díky intenzivnímu jednání se současným vedením se nám podařilo situaci odblokovat. Převezmeme pozemek s budovou do správy a najdeme takové řešení, které bude výhodné nejen pro Prahu 8, ale především pro občany celé Prahy," dodal primátor Hřib.


Autor: ČTK

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Dnes v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

Včera ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru