Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Byznys

Nedostatek zeleně nebo zjednodušení daňového přiznání. Řešení navrhli studenti na letní škole FIT ČVUT

Jak vyřešit nedostatek zeleně v pražských ulicích, jak najít optimální bezpečnou trasu pro chodce nebo jak snadno a rychle podat daňové přiznání. To jsou jen některé z problémů, kterými se zabývali studenti letošní Letní školy Design Sprint Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) s tématem Games & City. 25 středoškoláků mělo letos opět šanci si vyzkoušet, jak se dají moderní informační technologie použít při řešení problémů ve městě, a to díky metodě Design Sprint vyvinuté původně společností Google. Letní škola se uskutečnila na FIT ČVUT ve dnech 6.–11. 8. 2023.

Letní škola Design Sprint přivítala studentky a studenty středních škol, které zajímají moderní digitální technologie a jejich praktické využití při řešení definovaných městských problémů. Mentoři a odborníci FIT ČVUT účastníky seznámili s metodou Design Sprint, při které jednotlivé týmy zjistily, zda má jejich nápad a řešení šanci na úspěch. Kombinací workshopů, přednášek a týmové práce jim představili, jak správně problém formulovat, jak přijít s návrhy řešení za pomoci informačních technologií a jak v týmu vybrat finální řešení, jak vytvořit prototyp, ten otestovat a výsledek prezentovat veřejnosti. Studující získali nové odborné znalosti z oblasti informačních technologií, úvodu do herního designu, počítačové grafiky či prezentování a vyzkoušeli si, jak se nefixovat na svůj nápad, ale z nápadů celého týmu vybrat a vytvořit koncept, který všichni přijmou za svůj.

„Jsem rád za letní školu, která přivede na fakultu středoškoláky z celé ČR. Letos bylo těžké vybrat jen některé účastníky, protože zájem byl obrovský. Mile mě překvapilo, jaká témata si studenti vybrali a jaké problémy v životě ve městech vidí. Je radost předávat jim znalosti a zkušenosti IT, ukázat jim metody a postupy a vidět, s jak nápaditými řešeními po pěti dnech přichází,“ říká hlavní mentor Letní školy Design Sprint a vedoucí Laboratoře pro testování uživatelského rozhraní na FIT ČVUT MSc. Ondřej Brém. „Je to zásluha celého týmu letní školy, a hlavně kolegů mentorů, kteří se studentům celý týden věnují,“ dodává Ondřej Brém.

Nedostatkem zeleně v pražských ulicích, zejména tam, kde není možná klasická výsadba stromů či jiné zeleně, se zabýval první tým. Jako řešení navrhl hru, která bude místní obyvatele i ostatní občany motivovat, aby zeleň v ulicích vysazovali a pečovali o ni. Druhý tým přišel s nápadem, jak ukázat obyvatelům ve městech zajímavá místa v okolí. Aplikace, kterou studenti navrhli, zapojuje občany gamifikací, aby zajímavá místa ve svém bydlišti fotili a sdíleli s ostatními. V profilu mají personifikovaného avatara, pro kterého si za odměny za sdílené fotografie a informace mohou dokupovat příslušenství (oblečení nebo doplňky).

Třetí tým motivovalo k jejich nápadu více než 3000 střetů aut s chodci za minulý rok. Nejčastějším důvodem je přecházení na červenou a obcházení nadchodů a podchodů. Jejich řešení přináší aplikace, která vybere optimální bezpečnou a plynulou cestu. Zvukové upozornění aplikace na změnu trasy a zajímavé body na cestě eliminuje nutnost stálého sledování mobilního telefonu.

Proč nejezdí Pražané častěji do práce na kole? Jak zjistil čtvrtý tým, primárním důvodem je bezpečnost a sekundárním uložení kol. Tým navrhl bezpečné oddělení pruhů pro cyklisty a rozšíření úschoven pro kola.

Podání daňových přiznání je bolavým místem byrokracie. Vyplňování je zdlouhavé a nesrozumitelné. Pátý tým navrhl webové rozhraní, kde by elektronické vyplnění trvalo pár minut s automatickým doplněním informací, které stát o občanovi již má k dispozici. Součástí webu je i služba virtuálního asistenta, který využívá umělou inteligenci, a také kalkulačka, která bude průběžně ukazovat výši daní.

Šestý tým navrhl webový portál, aby občané nemuseli obíhat různé úřady a vše mohli zjistit a vyřešit na jednom místě. Dotazy je možné směřovat na chatbota, který využívá umělou inteligenci, nebo pomocí formuláře přímo na úředníka. Portál je obohacen o speciální funkci Lokace, která po spuštění aktualizuje informace relevantně k místu bydliště nebo podnikání.


Autoři: Cen, TZ

Soutěž EY Podnikatel roku 2023 hlavního města Prahy a Středočeského kraje spustila nominační fázi

8. září 2023 v 11:15

Společnost EY pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a ve spolupráci s inovační agenturou SIC vyhlásila devatenáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Celkem osm podnikatelů z těchto dvou regionů se v minulosti stalo...

Fakulta dopravní ČVUT v Praze podepsala nové strategické partnerství se společností SITA

8. září 2023 v 08:22

Ve středu 6. září byla podpisem partnerství mezi společností SITA a Fakultou dopravní ČVUT v Praze obnovena spolupráce zaměřená jak na vzdělávání nových odborníků, tak i na projektové záměry v oblasti letecké dopravy.

Wolt zavádí nonstop provoz, vedle restaurací nabídne i potraviny nebo květiny

29. srpna 2023 v 07:28

Finská technologická společnost Wolt zavádí v hlavním městě nepřetržitou rozvážku z vybraných podniků. Většina pražských zákazníků si tak nyní může objednávat v režimu 24/7 se stejným servisem, na který jsou zvyklí. Zákaznická podpora funguje po celou noc a je připravena pomoct zákazníkům v řádu...

Konference o kyberbezpečnosti

22. srpna 2023 v 09:00

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze organizuje jubilejní 25. ročník jedné z největších a nejvýznamnějších mezinárodních konferencí v oblasti kybernetické bezpečnosti, přesněji kryptologie a bezpečnosti vestavných systémů, Cryptographic Hardware and Embedded Systems...

Další články
Nahoru