Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Nedostatek zeleně nebo zjednodušení daňového přiznání. Řešení navrhli studenti na letní škole FIT ČVUT

Jak vyřešit nedostatek zeleně v pražských ulicích, jak najít optimální bezpečnou trasu pro chodce nebo jak snadno a rychle podat daňové přiznání. To jsou jen některé z problémů, kterými se zabývali studenti letošní Letní školy Design Sprint Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) s tématem Games & City. 25 středoškoláků mělo letos opět šanci si vyzkoušet, jak se dají moderní informační technologie použít při řešení problémů ve městě, a to díky metodě Design Sprint vyvinuté původně společností Google. Letní škola se uskutečnila na FIT ČVUT ve dnech 6.–11. 8. 2023.

Letní škola Design Sprint přivítala studentky a studenty středních škol, které zajímají moderní digitální technologie a jejich praktické využití při řešení definovaných městských problémů. Mentoři a odborníci FIT ČVUT účastníky seznámili s metodou Design Sprint, při které jednotlivé týmy zjistily, zda má jejich nápad a řešení šanci na úspěch. Kombinací workshopů, přednášek a týmové práce jim představili, jak správně problém formulovat, jak přijít s návrhy řešení za pomoci informačních technologií a jak v týmu vybrat finální řešení, jak vytvořit prototyp, ten otestovat a výsledek prezentovat veřejnosti. Studující získali nové odborné znalosti z oblasti informačních technologií, úvodu do herního designu, počítačové grafiky či prezentování a vyzkoušeli si, jak se nefixovat na svůj nápad, ale z nápadů celého týmu vybrat a vytvořit koncept, který všichni přijmou za svůj.

„Jsem rád za letní školu, která přivede na fakultu středoškoláky z celé ČR. Letos bylo těžké vybrat jen některé účastníky, protože zájem byl obrovský. Mile mě překvapilo, jaká témata si studenti vybrali a jaké problémy v životě ve městech vidí. Je radost předávat jim znalosti a zkušenosti IT, ukázat jim metody a postupy a vidět, s jak nápaditými řešeními po pěti dnech přichází,“ říká hlavní mentor Letní školy Design Sprint a vedoucí Laboratoře pro testování uživatelského rozhraní na FIT ČVUT MSc. Ondřej Brém. „Je to zásluha celého týmu letní školy, a hlavně kolegů mentorů, kteří se studentům celý týden věnují,“ dodává Ondřej Brém.

Nedostatkem zeleně v pražských ulicích, zejména tam, kde není možná klasická výsadba stromů či jiné zeleně, se zabýval první tým. Jako řešení navrhl hru, která bude místní obyvatele i ostatní občany motivovat, aby zeleň v ulicích vysazovali a pečovali o ni. Druhý tým přišel s nápadem, jak ukázat obyvatelům ve městech zajímavá místa v okolí. Aplikace, kterou studenti navrhli, zapojuje občany gamifikací, aby zajímavá místa ve svém bydlišti fotili a sdíleli s ostatními. V profilu mají personifikovaného avatara, pro kterého si za odměny za sdílené fotografie a informace mohou dokupovat příslušenství (oblečení nebo doplňky).

Třetí tým motivovalo k jejich nápadu více než 3000 střetů aut s chodci za minulý rok. Nejčastějším důvodem je přecházení na červenou a obcházení nadchodů a podchodů. Jejich řešení přináší aplikace, která vybere optimální bezpečnou a plynulou cestu. Zvukové upozornění aplikace na změnu trasy a zajímavé body na cestě eliminuje nutnost stálého sledování mobilního telefonu.

Proč nejezdí Pražané častěji do práce na kole? Jak zjistil čtvrtý tým, primárním důvodem je bezpečnost a sekundárním uložení kol. Tým navrhl bezpečné oddělení pruhů pro cyklisty a rozšíření úschoven pro kola.

Podání daňových přiznání je bolavým místem byrokracie. Vyplňování je zdlouhavé a nesrozumitelné. Pátý tým navrhl webové rozhraní, kde by elektronické vyplnění trvalo pár minut s automatickým doplněním informací, které stát o občanovi již má k dispozici. Součástí webu je i služba virtuálního asistenta, který využívá umělou inteligenci, a také kalkulačka, která bude průběžně ukazovat výši daní.

Šestý tým navrhl webový portál, aby občané nemuseli obíhat různé úřady a vše mohli zjistit a vyřešit na jednom místě. Dotazy je možné směřovat na chatbota, který využívá umělou inteligenci, nebo pomocí formuláře přímo na úředníka. Portál je obohacen o speciální funkci Lokace, která po spuštění aktualizuje informace relevantně k místu bydliště nebo podnikání.


Autoři: Cen, TZ

PVK: Zákaznický portál bude přístupný jen přes webovou aplikaci

23. května 2024 v 08:44

Podpora mobilní aplikace Moje Voda bude ukončena k 31. květnu letošního roku. Z podrobné analýzy dat totiž vyplynulo, že mobilní aplikace Moje Voda se již téměř nevyužívá.

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský

21. května 2024 v 07:13

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území správního obvodu Praha 15 – MAP IV.

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Další články
Nahoru