dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
4°C
Nedostatek i přebytek vitaminů škodí. Kolik jich denně spořádat? Zde je praktický přehled
Zdrojem vitamínu D je lososí maso. Ilustrační foto: sxc.hu

Nedostatek i přebytek vitaminů škodí. Kolik jich denně spořádat? Zde je praktický přehled

Příjem vitaminů bychom si měli hlídat. Pokud totiž v těle chybí, nebo naopak přebývají, obě varianty mohou škodit zdraví. Jaká je jejich optimální denní dávka?

Nejvíce vitaminů bychom měli přijímat z normální stravy. Pozor ale na zbytečné ztráty! Během vaření z ovoce a zeleniny zmizí vitaminy B1, B2 a C. Sušením se ztrácí až polovina „céčka“ a až pětina betakarotenu. Konzervování zachová vitaminy A, D a riboflavin, naopak vitaminy B1 a C ničí. Nejšetrnější úpravou je mražení a dušení.

S umělými to nepřehánějte!

Pokud jste často nachlazení, trpíte únavou, zhoršil se vám stav pleti nebo vlasů, můžete po dohodě s lékárníkem nebo přímo s doktorem sáhnout i po vitaminech syntetických. Ty mají většinou stejné složení jako ty přírodní. Vybírejte je ale opravdu cíleně, jinak hrozí předávkování.

Například nadbytek „céčka“ může způsobit vyrážku, vyprovokovat tvorbu ledvinových kamenů nebo průjem. Předávkovat se můžete i vitaminem B, jehož nadbytek tělo neumí vyloučit. Vitaminové doplňky je dobré brát pouze 6 týdnů, a jen jednou za půl roku.

Obsahují totiž i spoustu barviv, konzervantů, cukru a alergizujících látek, které zbytečně zatěžují organismus. Šetrnější jsou přípravky s postupným uvolňováním nebo v tekuté (koloidní) formě.

B-komplex

B-komplex vitaminů (hlavně B6 a B12) vyskytuje se v celozrnných potravinách, zakysaných výrobcích, banánech, fazolích, kuřecím a rybím mase v oříšcích. Denní dávka: bílý jogurt a banán, kousek kuřecího a hrst semínek nebo ořechů.

Vitamin C

Najdete ho v citrusech i v ovocných džusech, jahodách, paprice, brokolici, kapustě, špenátu. Denní dávka: odborníci na výživu doporučují jíst pět porcí ovoce nebo zeleniny.

Vápník

Významným zdrojem jsou mléčné výrobky, luštěniny, fíky, datle, tmavá a listová zelenina. Denní dávka: 4 sklenice mléka, jeden jogurt, nebo jeden šálek vařeného špenátu a jeden fík.

Vitamin D

Zdrojem jsou tučné mořské ryby. Většina pochází z výrobků (mléko, obiloviny), které jsou „déčkem“ obohaceny. Přirozeně se získává i ze slunečního záření. Denní dávka: plátek lososa nebo 2 sklenice obohaceného mléka. Patnáct minut opalování dvakrát týdně.

Vitamin E

Zdrojem jsou rostlinné oleje, zelenina, ořechy a semínka. Denní dávka: hrst slunečnicových semínek nebo talíř brokolice.

Kyselina listová

Jde o vitamin ze skupiny B-komplexu. Zdrojem je listová zelenina, jahody, pšeničné klíčky, fazole, obiloviny. Denní dávka: hrníček hrášku nebo 4 výhonky chřestu.

Železo

Nejvíc ho je v červeném a bílém mase, luštěninách, žloutku či mořských plodech a vnitřnostech. Denní dávka: talíř vařené čočky nebo 10 deka hovězího v jakékoliv úpravě.

Vitamin K

Najdete ho v listové zelenině, v sojovém a olivovém oleji. Denní dávka: porce špenátového salátu zakapaná rostlinným olejem.

Hořčík

Přírodním zdrojem jsou luštěniny, špenát, ryby, datle, banány ořechy, celozrnné pečivo. Denní dávka: jeden celozrnný rohlík, ryba s bramborem, hrst mandlí.

Zinek

Je obsažen v mase, mořských plodech, v semínkách a ořechách. Denní dávka: hrst ořechů.


Autor: Jitka Janoušková

Praha 5 zve na Den zdraví a životního stylu

15. března 2018 v 11:07

Po úspěšném podzimním Dni zdraví s Prahou 5 připravila radnice další akci, Den zdraví a životního stylu s Prahou 5.

Zjistěte, jak staré máte plíce. Ve vybraných lékárnách vám změří, jak dýcháte

15. března 2018 v 10:55

Jak staré mám plíce? Fungují mi dobře? Na tyto otázky odpoví farmaceuti ve vybraných lékárnách. Onemocnění plic jsou na celém světě druhou nejčastější příčinou úmrtí, v České republice mají ročně na svědomí přibližně desetinu všech úmrtí. Včasný záchyt a léčba by mohly tato hrozivá čísla zlepšit....

Praha 1: Čaj o sedmé s Marcelou Vuong

14. března 2018 v 09:51

Pokud bydlíte v Praze 1 a zamilovaly jste si exotickou chuť vietnamských jídel, chcete si sami doma uvařit pho bo, bun bo nam bo či jiné speciality a nevíte jak na to, přijďte na Březnový Čaj o sedmé s Marcelou Vuong.

Dlouhé sezení nám škodí stejně jako kouření

9. března 2018 v 08:00

Naše tělo je předurčeno k pohybu, přesto v průměru 11 hodin denně prosedíme. Není se co divit, že jsme nemocní, máme nadváhu a špatnou náladu. Přemíra sezení totiž představuje podle odborníků stejně zákeřné nebezpečí jako kouření.

Lucie Rýglová byla hostem Čaje o sedmé

26. února 2018 v 08:26

Fotografka Lucie Rýglová byla dalším hostem ryze dámského setkání Prahy 1, které se pravidelně – vždy poslední čtvrtek v měsíci – koná v Galerii 1 ve Štěpánské 47 a které nese název Čaj o sedmé.

Praktici se naučí poznat psychopata a zasmát se v ordinaci

22. února 2018 v 07:29

Lékař je lékem sám o sobě – musí se umět dávkovat a znát svoje nežádoucí účinky. Toto bude jedna z vět, kterou uslyší 1500 lékařů a sester na Kongresu primární péče od psychiatra Radkina Honzáka. V rámci své přednášky Psychopati mezi námi a Humor a smích v životě a v medicíně, zkusí praktické...

Další články
Nahoru