Dnes Pátek - zatazeno 10°C
Zítra Sobota - zatazeno 4°C
Pátek 26. 2. 2021
Svátek má Dorota
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nedostatečně léčená cukrovka může vést k závažným komplikacím, vědci z pražského centra dosáhli úspěchu
Doktorantka oboru nutriční terapie Mgr. Aneta Hásková. Foto: 1. LF UK

Nedostatečně léčená cukrovka může vést k závažným komplikacím, vědci z pražského centra dosáhli úspěchu

Covid-19 není jedinou nemocí, které naše společnost čelí. Za epidemii 21. století bývá považován také diabetes mellitus čili cukrovka. 

„Léčbu tohoto onemocnění nelze na úkor covidu pomíjet,“ zdůrazňuje profesor Martin Prázný, vedoucí Diabetologického centra 3. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Právě vědci z Diabetologického centra v čele s nutriční specialistkou Anetou Háskovou díky nedávno publikované studii prokázali, že česká diabetologie má velký význam i na mezinárodním poli.

Nedostatečně léčená cukrovka může vést k závažným komplikacím, které zhoršují kvalitu života diabetiků. Proto lékaři z Diabetologického centra 3. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN u příležitosti Světového dne diabetu zdůrazňují, že bychom na tuto nemoc neměli zapomínat ani v období koronavirové krize.

„Cukrovku lze dnes díky moderním lékům a rozvoji technologií pro monitoraci krevního cukru úspěšně léčit, komplikacím dokážeme předcházet. Důležitý je zájem pacienta a jeho dobrá spolupráce s lékařem. Pak dokážeme najít cestu, jak cukrovku zvládnout. Pacient má pak lepší šance zvládnout zátěžové situace včetně covidu,“ říká Prázný.

Česká diabetologie zaznamenala shodou okolností nedlouho před Světovým dnem diabetu, který připadá na 14. listopadu, pozoruhodný úspěch na mezinárodním poli díky studii CORRIDA, kterou v nejprestižnějším časopise oboru publikovala se svými kolegy Aneta Hásková, doktorandka a nutriční specialistka působící rovněž v Diabetologickém centru 1. LF UK a VFN.

Studie srovnávající efektivnost systémů monitorace hladiny cukru v krvi u pacientů s cukrovkou 1. typu vyšla v odborném časopise Diabetes Care. Jde o vůbec první randomizovanou studii s tímto zaměřením, díky čemuž se také stala stěžejním tématem na mezinárodní konferenci pořádané Americkou diabetologickou asociací.

„Pro monitoraci glukózy se využívají glukometry vyžadující odběr krve z prstu, ale nově také na dlouhodobých senzorech založené systémy pro okamžitou monitoraci glukózy (FGM – Flash Glucose Monitoring) nebo systémy pro kontinuální monitoraci v reálném čase (CGM – Continuous Glucose Monitoring). Oba systémy jsou pro pacienty pohodlnější a přináší mnohem více informací než tradiční glukometry.

„V České republice jsou pro pacienty s diabetem 1. typu dobře dostupné, žádná studie je ale dosud vzájemně nesrovnávala. My jsme se tomuto tématu rozhodli věnovat v naší studii CORRIDA, kde jsme si dali za cíl posoudit účinnost těchto systému z hlediska kontroly optimální hladiny cukru v krvi a v prevenci výskytu hypoglykémií v zátěžové situaci a po ní. Připravujeme rozšíření této studie, výsledky bychom měli publikovat v příštím roce,“ přibližuje svůj výzkum hlavní autorka studie Aneta Hásková.

„Potvrdilo se, jak důležité jsou pro prevenci hypoglykemie alarmy, kterými senzorové technologie v reálném čase pacienta upozorňují na pokles i vzestup hladiny cukru v krvi. Pacienti mohou díky výstraze včas reagovat, upravit dávkování inzulinu, a díky tomu se mohou vyhnout hypoglykémiím a hyperglykémiím,“ dodává.

Získaná data mohou sloužit jako základ pro budoucí odborné diskuze, klinickou praxi i jednání s pojišťovnami o úhradách monitorovacích systémů. „Podobné studie s novými technologiemi potvrzují jejich význam při zvládání diabetu a přináší nové zásadní informace, podle kterých se můžeme my i naši pacienti lépe rozhodovat při volbě nejvhodnější metody monitorace krevního cukru,“ říká profesor Prázný.

Diabetes mellitus je chronická porucha, při níž organismus není schopen zpracovávat glukózu kvůli nedostatku inzulinu. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky trpí v České republice nějakou formou cukrovky již přes jeden milion osob a do budoucna se očekává jejich další nárůst.

Většina z nich má diabetes mellitus 2. typu, který postihuje spíše starší osoby a vzniká především vlivem nezdravého životního stylu – nedostatku pohybu, nadváhy, špatných stravovacích návyků. Asi 60 tisíc osob u nás trpí diabetem 1. typu, který patří mezi autoimunitní onemocnění a postihuje nejčastěji děti ve věku do 15 let.


Autor: Karel Netolický

Začátkem března nepoteče voda v ulicích Libně

Včera v 10:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Úpravy severní části Roztylského náměstí přinesou workoutové sportoviště

24. února 2021 ve 22:39

Praha 4 letos chystá několik investic do veřejného prostranství, informoval mluvčí městské části Jiří Bigas.

Květnaté louky, herní i cvičební prvky, pojmenování veřejných prostranství. Projekt PinCity Prahy 4 se líbí

24. února 2021 v 09:45

Před více než měsícem spustila městská část Praha 4 na webové adrese praha4.pincity.cz zcela novou nepolitickou platformu. Za krátkou dobu zde občané k 55 projektům radnice umístili více než 85 pomyslných připínáčků, tedy svých konkrétních návrhů pro zlepšení životního prostředí a místní rozvoj...

Radlice: Obyvatelé oceňují školství a údržbu zeleně, vadí jim nedostatečná infrastruktura pro cyklisty

22. února 2021 ve 20:58

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Výsledky ankety jsou jedním z analytických výstupů Strategie rozvoje MČ Praha 5 2030+. Ke zpracování dlouhodobého plánu...

Před 98 lety zemřel Alois Rašín

21. února 2021 v 11:12

Od smrti prvního československého ministra financí Aloise Rašína, který podlehl následkům atentátu, ve čtvrtek uplynulo 98 let. Busta ministra financí, který stál za úspěšnou měnovou reformou, se nachází v prostorách úřadu druhé městské části. Jeho památku uctil místostarosta Prahy...

Další články
Nahoru